Aihe: Crown Xti-4000 korjaus
1
JakuS
18.08.2019 10:07:46
Tuli ostettua viallinen laite vaikka myyjä väitti toista.
Noissahan on ollut ongelmana että alkaa pätkimään signaalia ja jossain vaiheessa varmaan pimenee kokonaan. Niin tässäkin yksilössä.
Kun vahvistimen käynnistää se toimii normaalisti mutta noin 5min päästä menee mykäksi ja taas jonkinajan päästä herää. Kakkoskanavan signaalivalo välkähtelee satunnaisesti vaikka signaalia ei ole.
 
Onko kukaan korjauttanut näitä ja paljonko on tullut maksamaan?
nightbird
18.08.2019 19:49:46 (muokattu 18.08.2019 22:32:25)
Xti sarja on aika kinkkinen purkaa komponenttitasolla, paikat ahtaat ja komponentteja
osin piilossa. Se mitä vanhemmiten vois epäillä on emokortin oikeassa etureunassa niiden pienten TO92 trankkujen seurassa oleva elektrolyyttikonkka, se on voinut kuivahtaa.
Sitten on iso kasa pystyssä olevia vastuksia joiden arvo saattaa olla ryöminyt toleranssin ulkopuolelle.
Sitten vielä tuo High/Low jänniterail vaihto riippuen otetusta tehosta, tuon toiminnan voi tarkistaa volttimittarilla kahden jäähdytyslevyn väliltä. Niitä on siinä neljä kappaletta,
ja etummainen ja takimmainen on pari. Mutta varo näppejä, noiden jäähdytyslevyjen välillä on parhaimmillaan toista sataa volttia. Vahvistin pitäisi startata ensin siihen pienempään jännitteeseen joka muistaakseni oli muutama kymmenen volttia. Jos se pompsahtaa heti virrankytkennän jälkeen sinne isoon jännitteeseen on niissä jännitteenvaihto-feteissä oikari, nuo fetit on niissä pienemmissä jäähdytyslevyissä kortin takaosassa .
Oikeastaan varmin tapa tuon korjaamiseen on emokortin vaihto, Xti4000 mallia ei enää tehdä ja korttiakaan ei tuolla tyyppinumerolla ole enää saatavilla. Nykyinen Xti4002 malli on ihan samanlainen ja istuu samaan koteloon, tosin silloin joudut vaihtamaan myös etupanelin kortin. Hintansa puolesta tuo ei ole ollenkaan kannattavaa, uusi emokortti maksaa noin 400-500 eur ilman alvia.Päälle vielä se etupanelin kortti.
JakuS
19.08.2019 17:32:13
Noita emokortteja näihin ilmeisesti vaihdettu aikoinaan takuuna aika paljon.
Täytyy vilkaista sisälle jos siitä vaikka jotain ymmärtäisi.
Rasittavia nuo epärehelliset myyjät..
Kiitokset kattavasta vastuksesta!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)