Aihe: kaiutin elementin korjaus
1
4-T
09.10.2008 12:24:56
Kokeillaanpas täällä kun ei kitarakamat puolella tärpännyt. Eli..
Oisko antaa tietoa kaiutinelementin tekniikasta tietämättömälle. Liittimistä lähtevät johdot ja kartio ym. ehjän näköisiä, mutta ei kuulu ääntä.
Mittailin halpis mittarilla ohmeja ja sain lukemia ( muistelen n. 13 ohmia )johdonpäistä jotka tulevat "takaisin" kartion pintaan. Eli siis liittimistä johdot menee kartion "sisään" ja ilmeiseti käy jollain kelalla ja tulee takaisin kartion pintaan?
Kyseessä siis celestionin g12T75 16 ohm. 80-luvulta.
Eli saako tuosta enää toimivaa?
Twinkle
09.10.2008 13:58:28
Ohmien puolesta näyttäisi kovasti ehjältä. 16 ohmin elementistä tulee tavallisella yleismittarilla yleensä aika pitkälle tuo n. 13 ohmia.
 
Oletko kokeillut dioditesterillä että meneekö signaali kaiuttimen liittimistä niihin elementin pintaan meneviin johtoihin? Kannattaa myöskin kokeilla että liikkuuko elementin kalvo kun laittaa 9 voltin patterista jännitteen niihin liittimiin. Jos ei liiku niin kokeile myös niihin pintaan meneviin johtoihin jos ne toimivat paremmin.
4-T
09.10.2008 14:36:08
Oletko kokeillut dioditesterillä että meneekö signaali kaiuttimen liittimistä niihin elementin pintaan meneviin johtoihin? Kannattaa myöskin kokeilla että liikkuuko elementin kalvo kun laittaa 9 voltin patterista jännitteen niihin liittimiin. Jos ei liiku niin kokeile myös niihin pintaan meneviin johtoihin jos ne toimivat paremmin.
 
Ok. Kokeilempa tuota dioditestausta jos mun mittarissa on se. Paristotestin tein, ei liikettä. Tuota mietinkin että toimisko kajari jos laittas piuhat pintaan tuleviin johdon päihin. Kiinnitys on vaan aika hankalaa kun näkyvissä vain johdon päät.
Toinen juttu mikä tuli mieleen että leikkais sen keskikupin. Näkyykö sen alta mitään ja onko kajari sen jälkeen entinen?
sihvoh
23.10.2008 22:52:39 (muokattu 23.10.2008 22:54:01)
Se keskellä oleva kumpu on "pölykuppi" dust-cap, joka vain estää likaa pääsemästä kaiuttimen magneetin ja puhekelan väliin ja sisään. Sen pois ottamalla et kyllä hyödy mitään.
 
Katso vielä ne terminaaleista kartiolle tuleva piuhat lävitse, etteivät ole menneet poikki. Jos ovat ehjät, niin luultavimmin on sitten puhekela (voice coil) jotenkin poikki, mutta johtaa jonkin verran kun resitanssi on OK.
 
Ja kuten jo aiemmat soivat, rapsuttele varovasti siitä kartion liitäntäpisteistä eristettä pois ja kokeile sitä patteria niihin. Jos kalvo liikkuu, on ne terminaalien ja kalvon väliset piuhat poikki. Itse oon yhden vanhan kaiuttimen korjannut juuri noin. Uusia piuhoja saa kyllä ja jos ei muuta, niin tinaimusukkakin periaatteessa käy tuohon tarkoitukseen. Ei siinä mitään tarvit kiinnittää, kosketat vain niitä lliitäntäpisteitä paristosta tulevilla pihoilla.
 
Tuonkin periaatteessa voisi korjata, muttei taida oikein kannattaa...
I have seen the light... let there be lights, let there be sound, drums... guitars...
fox
24.10.2008 01:13:56
 
 
Se keskellä oleva kumpu on "pölykuppi" dust-cap, joka vain estää likaa pääsemästä kaiuttimen magneetin ja puhekelan väliin ja sisään. Sen pois ottamalla et kyllä hyödy mitään.
 
Juurikin noin.
 
Jos ovat ehjät, niin luultavimmin on sitten puhekela (voice coil) jotenkin poikki, mutta johtaa jonkin verran kun resitanssi on OK.
 
Voi myös olla, että se puhekela ei oo poikki, mutta on muuten vaan "kärähtänyt" siten, että on turvonnu kiinni runkoon. Joskus saattaa noinkin käydä, ja seuraus on sama kuin katkenneellakin puhekelalla, eli se kaiutin on ns. paskana. Ei kannata korjata. "Turvonneella" puhekelalla varustetusta kajarista jopa saattaa kuulua jotain hyvin minimaalista vaikkakin ei kovin selkeetä signaaliakin, ainakin hetken...
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
htm
09.01.2009 10:33:47 (muokattu 09.01.2009 10:34:11)
 
 
Lainaan ketjua:
Basistin trankkubassmanista on toisesta elementistä toinen liittimestä kartioon kiinni menevä johto irronnut. Mannattaako tuota korjata, kun se melkein vaatisi kartion avaamista? Päällepäin ei siis näy mitään, missä piuha olisi kiinni. Kartiossa on nyt vain pieni reikä.
 
Kyllähän tuolla nyt toisellakin elementillä soittelee, kun ei nuo trankkupäätteet siitä pienemmästä kuormasta häiriinny. Tosin olis kiva saada täys hönkä käyttöön, kun keikan aika taas koittaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)