markkupoika: Tälläinen tuli haettua erään koulun ullakolta. Ollut ilmeisesti kuulutuskeskuksena joten arvelen että 100 voltin kaiutinlähdöt, koska päätemuuntaja on erikseen vahvistimesta? On vaan sen verta ihmeellinen näköinen kampe että en uskalla alkaa omin nokkineni testaan. Löytyy kyllä kokemusta putkikamppeista jonkun verran (rakennellut tuollaisen madamp sarjan joskus) ja kolvi + yleismittari pysyy kädessä. Osaisko joku neuvoa miten saisin kokeiltua tämän toimivuuden? Oisko tästä modaamalla kitaravahvistimeksi jos vaihtais plugit ja vähän piiriä sörkkis vai kannataisiko myydä jollekkin harrastajalle?
imagesäkki: http://img816.imageshack.us/gal.php?g=cimg5181.jpg
tuo mikä on nuiden plugien vieressä pitäisi olla päätemuuntaja joka on otettu kaiuttimen kopasta ja vieressä jokin portaallinen säätöpotikka, ainakin siinä oli vastuksia sisällä.. Mikä on tuo ihme liitäntä takana? Luultavasti tuosta on kaiuttimille lähdöt. Etkös sä tästä jo kerran kysellyt ? ->
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … &t=191484&o=0&#p9354707 Kokeile nyt ensin sillä 100 V muuntajalla/kaiuttimella, jos sulla sellainen kerran on ?
Kytket vielä oikein päin sen muuntajan, elis toivottavasti merkkasit johdot ? kun irrotit sen ?
Kitaravahvistin käyttöön sen kyllä saa modattua, mutta onhan siinä jonkin verran jumppaa, Signaalia sisään vaan mikkilinjasta. Konkat sun muut kannattaa tarkistaa.
Vaikea täältä käsin tän kummemmin neuvoa. Älä roplaa sitä jännitteisenä , ja pura suotokonkkien jännite ennen "modailuja" . Ilman kytkentäkaaviota tulisi ne piirit selvittää, jos et sellaista löydä. Kaiutinlähdöistä vaikea sanoa, eikö siellä lue mitään muuta ? En osaa suoralta sanoa kädeltä mihinkä reikiin tulisi piuhat tökätä, kokeilemalla lienee selviää
Nii onkii ... vai oliko sittenkään .. ja jos onkii , nii entäs sitten ...