Aihe: Kitaramikistä vain kaksi johtoa
1
Live Wire
16.01.2011 18:58:27
Ostin käytettynä kaksi SD:n kitaramikkiä, joissa molemmissa on näkyvillä kaksi mustaa johtoa, ohuempi ja paksumpi. Ilmeisesti punainen ja valkoinen on yhdistetty ja jemmattu kutistesukan alle, mutta kumpikohan noista mustista on "musta" ja kumpi "vihreä + paljas"? Jos se nyt menee näin: http://www.seymourduncan.com/suppor … s/schematics.php?schematic=2h_1v_3w
 
Voiko tuon testata jotenkin mittaamalla tms?
Muuki
16.01.2011 20:44:20
Sen voi testata ihan kuorimalla, vai miten meinasit mikit asentaa? Jos siis edes meinasit asentaa. Näin siis minä ainakin tekisin. Empä nyt satu itte juuri muistamaan kumpi johto oli kumpi, enkä kyllä jaksa pleksiäkään ruuvata auki..
M4ss3 m/: "Myytti: Kitarankielien paksuuden sopivuus on makukysymys."
Live Wire
17.01.2011 09:16:30
Entinen omistaja ystävällisesti ohjeisti: "Paksumpi musta on kutistesukalla nippuun laitettu vihreä ja paljas, ohuempi musta on kuuma".
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)