Aihe: Onko ongelma etuasteen putkessa?
1
leaneezy
12.03.2022 03:30:03
Onko täällä jotain neroja auttaa amatööriä?
Omistan tuollaisen ART Tube MP Studio V3 etuasteen mitä oon useimmiten käyttänyt äänityksiin.
Pari päivää sitten olin alkamassa laulaa lirkuttamaan, eikä masiina enää pelittänyt ihan niinkuin pitää.
VU-mittariin syttyy kyllä valo, mutta ääntä ei lähde mihkään suuntaan. Myöskin huomasin että tuo etuasteen power ja clip/limit valo ei enää pala.
Uuden virtalähteen kävin hakeen 9V 800ma ac mallia mitä Art suosittelee, mutta ei auttanut.
Onko joukossa tietäjiä tai veikkaajia?
basisti1971
12.03.2022 08:34:04
Moi.
 
Painoin varoitusta, Elektroniikka ja soitinrakennus alafoorum tuottanee paremmin vastauksia.
 
leaneezy: VU-mittariin syttyy kyllä valo, mutta ääntä ei lähde mihkään suuntaan. Myöskin huomasin että tuo etuasteen power ja clip/limit valo ei enää pala.
Uuden virtalähteen kävin hakeen 9V 800ma ac mallia mitä Art suosittelee, mutta ei auttanut.
Onko joukossa tietäjiä tai veikkaajia?

 
Koska valo syttyy, kyseessä ei voi olla AC-liittimen juotoksen murtuminen joka nuo pääsääntöisesti väliaikaisesti hiljentää.
Ja koska virtalähdekin on AC eikä DC kuten jotkut turhaan kokeilee, kyse ei voi olla siitäkään.
En ole koskaan kuullut että putki starving-modessa hajoaisi, mutta eihän se toki mahdotontakaan ole, ja putki lienee tuossakin vaihdettavissa yhtä helposti kuin "alkuperäisessä" DBX:ssä joten putken vaihto ei paljoa ota vaikkei välttämättä annakaan.
 
Vaikka starving-plate ei tuokaan putkien ominaisuuksia niin selvästi esille kuin normaalit anodijännitteet, ainakin tuossa DBX:ssä putkella voi vaikuttaa varsin vahvasti soundiin.
Eikä tarvita kalliita NOS- tai käytettyjä laatuputkia, joistan CP-putkista tulee varsin muikea soundi.
 
Vaikka matalasta käyttöjännitteestä johtuen korjaamiseen ei lupia tarvita, ovat sen hintaisia laitteita ettei etenkään korjauksen ulkoistaminen ole millään mittarilla kannattavaa.
Poilslukien ehkä tuon AC-liittimen uudelleenjuottaminen tai vaihtaminen.
Jo pelkkä mahdollisten kylmäjuotosten uudelleenjuottaminen ottaa melkoisesti aikaa, eli maksaa useamman kympin.
 
Jos oikein muistan, tuo ART:n versio on kaiken lisäksi pintaliitostekniikalla toteutettu, joten jos vika ei ole liittimissä tai paksumpikoipisten komponenttien kylmäjuotoksissa, korjaajalta vaaditaan erityistaitoja ja -välineitä jotta korjaaminen ylipäätäänkään on mahdollista.
 
Risanakin noilla on jonkinasteinen arvo koska itsenikaltaiset jantterit noita(kin) kokeilevat elvyttää, joten EL-/SER-romuun ei kannata suinpäin viskata.
 
"Risana" tuon DBX:nikin aikoinaan ostin, mutta tuossa ongelmana oli vain väärä (=DC) virtalähde.
Koska en uskonut että vika voisi olla noin yksinkertainen, purin ja mittailin melkoisen tovin ennen kuin kokeilin miksei ääntä muka kuulu vaikka skooppi näyttää että kaikki on kondiksessa :D.
 
T:Samuli
Kefiiri
13.03.2022 07:57:44 (muokattu 13.03.2022 08:02:10)
Jos siellä etuasteen virransaannissa olisi jokin laitteen sisäinen katkos kun kerran kaikki valot eivät pala.
Ehkä se mittarin valaisuun käytetty virta tulee eri kautta, vähemmän suodatettuna tai jotain. Tuommoista vehjettä en ole nähnytkään mutta kunhan nyt arvailen.
 
Voisiko siellä olla oma sulake varsinaiselle elektroniikalle?
En ole musiikin asiantuntija.
kojones
13.03.2022 09:03:57
Yhden tommoisen olen korjannut vaihtamalla etuasteen putken, mutta tuota valon toimivuutta se rikkinäinen putki ei oikein selitä ellei se ledi ole katodilla hoitamassa biasointia tai muuten riippuvainen putkesta.
 
Kokeilisin vaihtaa kyllä, jos ei auta niin sitten on varaputki olemassa johonkin toiseen laitteeseen. Halpa ja helppo kokeilu.
mhelin
14.03.2022 11:13:37
Jos vihreä power valo ei pala niin virtalähteessä on varmaan vikaa. Siis virtalähteessä, ei välttämättä muuntajassa. Tuon laitteen sisäinen virtalähde muodostuu jännitteenkertojista jotka on toteutettu elkoilla ja diodeilla, veikkaisin että niissä jotain vikaa, tn. elkoissa jos diodit on vaan mitoitettu alunperin riittäviksi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)