Aihe: Kaularaudan säätö kalu?
1
Da Make
09.02.2004 16:10:35
Jes. Gibson LesPaulissa ilmeni pientä kaularaudan hienosäätö tarvetta ja otin sen "suojapleksin" pois ja totesin että talosta ei löydy sopivan "ohuita" hylsyjä tai piippuavaimia.
 
Minkälainen on se "virallinen" työkalu tähän hommaan ja mistä sellaisia voisi kysellä.
 
 Kitarakamat osiossa kaikki lyödään läskiksi..
Cräx, Change, Ötöm!?
Puavali
09.02.2004 16:31:39
Osta "gibsonin" liikkeestä sopiva avain tai osta halpa lenkkiavain (8mm), jonka viilaat/smirgelöit ohuemmaksi, että se sopii sinne koloon.
fox
09.02.2004 17:48:45
 
 
talosta ei löydy sopivan "ohuita" hylsyjä tai piippuavaimia.
 
Minkälainen on se "virallinen" työkalu tähän hommaan ja mistä sellaisia voisi kysellä.
 Kitarakamat osiossa kaikki lyödään läskiksi..

 
Hyvin yleinen tilanne tuo. Hra Murphy/jotkut muut myyttiset hahmot yleensä pyrkii sabotoimaan kaikki pienemmät asennustyöt. Soitinliikkeestä voi löytyä apu, tahi rautakaupasta, nimittäin Gibsonin kaularaudansäätökoloon sopii pienen 1/4" hylsyvääntiösatsin avain, myös sitä pystyy säätämään ns. klemmariavaimella eli ruuvimeisselillä jonka työpäässä on ohutseinäinen hylsy. Voit vaikka ostaa 7 ja 8 mm. Virallista piippua voi käyttää esim. kestovoideltujen virityskoneistojen availemiseen, mutta se on jo juttu sinänsä..
Noo, ei siellä kitarakama-osiossa sentään kaikkia läskiksi lyödä. :)
simosiili
12.02.2004 08:38:01 (muokattu 12.02.2004 08:38:43)
"kalu"
hohoh..
 
EDIT: viralllinen kalu
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)