Aihe: Parhaat rumpalit
1 2 3 4 5 6
Alpha
06.09.2004 10:21:54
Tässäkö on nyky rumpaleiden sivistystaso kun eivät tiedä oikeasti näistä maailman kovimmista rumpaliäijistä mitään.
 
Tai sitten tietää, mutta pitää näitä niin itsestään selvyyksinä, ettei mainitse...
tulppu
06.09.2004 14:35:26 (muokattu 06.09.2004 14:36:24)
voi voi...
 
Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Peter Erskine, Elvin Jones, Dennis Chambers, Ian Paice
 
Anssi , Kuoppis , Kepa

siinä meitin suosikit.. emmää noista metalli miehistä tiiä..
mooch
06.09.2004 14:50:13
Äh, pistetään nyt jotain, en mä kyllä tuosta metallista niin.
 
Rami Eskelinen
Alan White
Bill Bruford
Kuoppamäki
Ringo Starr
Steel Pan Loversin rumpali, ei hajuakaan nimestä.
 
Ja jazz-rumpaleita nyt voisi listata...paljon.
Progressor
06.09.2004 16:59:58
No, ehkäpä minäkin sitten...
 
Jeff Porcaro
Neil Peart
Vinnie Colaiuta
Manu Katché
Simon Phillips
Phil Collins
Anssi Nykänen
Tomi Krutsin
Anonymous-jazz
07.09.2004 00:42:22
 
 
Äh, pistetään nyt jotain, en mä kyllä tuosta metallista niin.
 
Rami Eskelinen
Alan White
Bill Bruford
Kuoppamäki
Ringo Starr
Steel Pan Loversin rumpali, ei hajuakaan nimestä.
 
Ja jazz-rumpaleita nyt voisi listata...paljon.

 
Steel Pan Loversin rumpali ettei olllut nimeltään Ville Väätäinen.
Teemujazz
jussiohman
07.09.2004 09:26:45 (muokattu 07.09.2004 09:33:27)
MICHAEL GILES on kyllä tehnyt muhun vaikutuksen In The Court Of The Crimson King - levyllä. Kekseliäs, tarkka, tarvittaessa räiskyviä pyörityksiä ja tarvittaessa yksinkertaisen toimivia fillejä. Huippu snaresaundi. Hassuja, epäloogisesti eteneviä tit-titt-tittits-titi tuplaiskuhäröilychopseja.
 
Edit: Vai oliko se edelleen niin, että metallirumpaleita piti pistää? Sori..
Lihava sinkku hakee kontaktia
Macu
06.10.2004 15:46:25
Ian Paice
Mike Portnoy
John Bonham (vaikkei elossa olkaan)
ddrum54
06.10.2004 20:51:50
Ei kait se nyt metallia soita. Kumma juttu kun kysyttiin parhaita hevi/metallirymistelijöitä, niin kaiffarit laittaa jazzpappoja...
 
Miten sen hevin mieltää...
2 n`4
ddrum54
06.10.2004 20:55:41
En osaa laittaa järjestykseen,enkä erotella,niinpä pistän tämänhetkisiä suosikkejani:
 
Nicko McBrain (Iron Maiden)
Scott Travis (Judas Priest)
Lars Ulrich (Metallica)
Dave Lombardo (Slayer)
Herman Rarebell (ex-Scorpions)
Bill Ward (Black Sabbath)
Jaska Raatikainen (Children of Bodom)

 
JIIHAA!!! Tulihan se Lasse sieltä...
2 n`4
Aegis
06.10.2004 21:38:58
MICHAEL GILES on kyllä tehnyt muhun vaikutuksen In The Court Of The Crimson King - levyllä. Kekseliäs, tarkka, tarvittaessa räiskyviä pyörityksiä ja tarvittaessa yksinkertaisen toimivia fillejä. Huippu snaresaundi. Hassuja, epäloogisesti eteneviä tit-titt-tittits-titi tuplaiskuhäröilychopseja.

Outoa. Minusta juuri tuolla levyllä rummuttelu kuulostaa ajoittain vähän... öö... amatöörimäiseltä. Se on ensimmäinen sana joka tulee mieleen. Taidankin tänään kuunnella kyseisen levyn. On siinä toki hienojakin juttuja. Tosin ei ole niin instrumentinhallintaan painottuva levy, vaan enemmänkin siihen tunnelmointiin.
 
Metallimiesten kannattaa ehdottomasti hommata käsiinsä Rob Halfordin soolotuotantoa. Resurrectionilla rumpali Bobby Jarzombek soittaa tyylitajuisesti ja munalla jättäen monet jälkeensä. Mutta sitten tulee vielä toinen studiolevy nimeltään Crucible. Tällä levyllä herra ilmeisesti on pistänyt koko kapasiteettinsa käyttöön ja levyllä kuullaan sitten muutamat kohtuullisen mystiset pedaalikikat ja omalle ymmärrykselleni ihan liian vaikeita fillejä. Tyylitaju pysyy edelleen loistavasti messissä ja tatsi on mahtava. Levy onkin tällä hetkellä suurimmassa pohdiskelussa sitten Meshuggahin Chaospheren.
Als ik een vis was dan zouden auto's ramen hebben en zelfs rendieren zouden neuken in een aquarium.
juoni
07.10.2004 00:06:36
Ei jumalauta... Kukaan ei ole vielä maininnutkaan Vinnie Colaiutaa.
Hävetkää :)

 
Omassa top 3:ssani kirkkaasti ja objektiivisesti arvioiden ehkäpä tähän asti kaikkien aikojen paras rumpali, vaikkakin tällaisen tittelin myöntäminen on toki erittäin kyseenalaista, MUTTA tässä topicissa kysyttiin nimenomaan kovimpia heavy-paukuttelijoita joihin Vinnie ei kyllä -Megadeathista huolimatta- mielestäni millään tavalla kuulu.
Lahjattomat Treenaa
Bacchus
07.10.2004 00:29:00
Ei jumalauta... Kukaan ei ole vielä maininnutkaan Vinnie Colaiutaa.
Hävetkää :)
 
Tässäkö on nyky rumpaleiden sivistystaso kun eivät tiedä...

 
Totta kai rumpalilegendat tiedetään, mutta rehellisesti täytyy sanoa etten kenenkään esim. Gaddin, Colaiutan, Ritchin, Porcaron sun muiden soittamia biisejä paljoakaan ole kuullut, enkä haluakaan. Eivät yksinkertaisesti ole sellaisia kappaleita mitä haluaisin kuunnella. Ihan rumputeknillisestä näkökulmasta voisin kyllä lähestyä, mutta muuten ei kiinnosta yhtään. Ja miksi pitäisikään? Vaikka vanhat parrat ylistäisivät herrojen soittoa ja musiikkia, ei se tarkoita että kaikkien tarvitsisi biisejä kuunnella tai niistä pitää. Mielenkiintoista niitä voisi olla kuunnella, mutta en usko että henkilökohtaisesti saisin biiseistä irti juuri mitään tunteita.
 
Joten, miksi laittaisin omaan rumpalien top-3:seeni rumpaleita joiden musiikista en pidä? Siksikö, että on joku rumpukoodi, että juuri nämä herrat ovat niitä oikeita kunnon rumpaleita?
pain (is irrelevant) pain, pain, pain, pain (pain)
AP
07.10.2004 09:11:41
Haaaa! Mullapa kävi aamulla flaksi. Ei siinä mielessä, vaan toisessa. Sain lähteä liikenteeseen sillä meidän autoista, jossa vielä on kasettimankka. Pengoin sitten kasettilaatikkoa makkarin lattialla aamulla, että olisiko sieltä matkan ajaksi jotain kivaa kuunneltavaa. Otin umpimähkään sitten yhden vanhan kasetin mukaan ja sujautin sen autossa pyörimään ihan sillä mielellä, että "mitähän soopaa tällekin on joskus nauhoitettu".
Voitte uskoa, että hymy oli leveä, kun valkeni että kyseisellä nauhalla on Krupa vs Rich "drum battle" kokonaisuudessaan!
 
Että ei niitä C-kasetteja kannata aina poiskaan heittää...
K100 #7
vomithrash
08.10.2004 08:56:16
Omat suosikit taitaa olla:
 
Chris Witchhunter
Jürgen "Ventor" Reil
Kim Ruzz
Mike Sus
 
Nicko McBrain ansaitsee myös maininnan, enkä myöskään ymmärrä Lars Ulrichin parjausta. Ehkä mies ei nykyään ole kovin kummoinen rumpali mutta kuunnelkapa niitä Metallican ekoja levyjä joissa minusta Larsilla on varsin omaperäinen tyyli.
merisiili
08.10.2004 12:20:11
Jukka Nevalainen Nightwishista. En mä oikeen muuta "raskasta" kuuntelekaan. Ringo Starr on kans aika jees ja se nykyisin Paul McCartneyn bändissä soittava kaveri, mikähän sen nimi oli? Se on niin huippu, kun se laulaakin!
 
Pakko vielä mainita Tiktakin Tuuli, kun se soittaa niin hemmetin kovaa... Ei että siitä bändistä muuten kauheasti tykkäisin...
 
Eihän täällä voi ajatella selkeästi, kun porukat pelaa tossa vieressä noin kymmenellä koneella jotain tyyliin Quakea... Ja hirvee meteli!
Macu
09.10.2004 21:57:58 (muokattu 09.10.2004 22:00:22)
se nykyisin Paul McCartneyn bändissä soittava kaveri, mikähän sen nimi oli? Se on niin huippu, kun se laulaakin!
 
Abe Laboriel Jr.
 
Se on aikas kova
Kahvin määrä on vakio
Jallu1*
14.10.2004 16:44:54
eittämättä (ainakin omasta mielestä) suomen kovin live rock rumpali Twist Twist Erkinharju varsinkin sillä edesmenneellä 2x26 setillä.
tthei
14.10.2004 19:17:55
 
 
eittämättä (ainakin omasta mielestä) suomen kovin live rock rumpali Twist Twist Erkinharju varsinkin sillä edesmenneellä 2x26 setillä.
 
Tuli tosta mieleen että minkäs kokoset ne Marilyn Mansonin rumpalin basarit on? Kun sillä on kaks sellast mielettömän kokosta basaria. Ainakin 28" luulisin.
Open your eyes. Open your mind. Close your hand and make a fist
Drumjamo
15.10.2004 20:17:01
Dave Lombardo - Slayer
Heikki malmberg - Diablo
Kai Hahto - Rotten Sound
Pitääkö rumpuklinikoilla kuunnella aina niitä samoja Miri miettisiä ja Leevi Leppäsiä? -Heikki Malmberg
hgr
15.10.2004 20:39:04
(In the Court of the Crimson Kingistä)
 
Outoa. Minusta juuri tuolla levyllä rummuttelu kuulostaa ajoittain vähän... öö... amatöörimäiseltä. Se on ensimmäinen sana joka tulee mieleen. Taidankin tänään kuunnella kyseisen levyn. On siinä toki hienojakin juttuja. Tosin ei ole niin instrumentinhallintaan painottuva levy, vaan enemmänkin siihen tunnelmointiin.
 
Minusta se rummuttelu on hiton hyvää. Tosi erikoista kamaa, etenkin fillit ovat mainioita. Se ei tietysti ole niin turhantarkasti vedetty(eikä korjailtu koneella niinkuin nykyään ehkä tehtäisiin) mutta siihen tottuu. Juuri se aito meininki on plussaa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)