Aihe: haikoista
1 2
ddrum54
03.04.2006 01:19:20
Joo ja sitten vaihdetaan. Saat noi minun Stagg:n Myyrät, eikös se mee ihan tasan.... :)
 
Menee tasan ja ylikin joo. Mutta jos testata haluat niin tervetuloa.
2`n 4
Hevitytteli
03.04.2006 16:53:24
 
 
joo sellaset oli torilla hakusessa.. ei vielä oo tullu vastaan tarjouksia :/
Ramiok
03.04.2006 17:48:45
Ite kävin hakeen A-customin 14" just kaupasta:)
Magiz
03.04.2006 20:46:33
sabianin haikat kannattaa aina testata ennen ku päätyy mihinkään. ;) hh on mahtavaa tavaraa. (mielipide) ja hymiö.
Whatever happens, happens.
Migo
03.04.2006 23:51:07
Menee tasan ja ylikin joo. Mutta jos testata haluat niin tervetuloa.
 
Jees, täytyy laittaa korvan taakse.
Niinpä..
Bobana
05.04.2006 09:14:28
Jos Singature miellyttää korvaa muuten, niin kannattaa kokeilla noita 14" Dark Crispejä, ovat aikasta namit. Sulla tosin taitaa torilla olla sellaiset jo hakusessakin.
 
Ovat kyllä Dark Crispit vähintään yhtä kirkkaat kuin mediumitkin. Halusi vaan topiikin aloittaja nimittäin mediumeja tummempaa.
Itsellä kyllä on Crispit enkä parempia ole eläissäni kuullut enkä kyllä pois vaihtaisi.
 
Tummempi vaihtoehto jonka varmasti tiedän on Sabian B8 Pro joita ei enää saa. Ovat menneen ajan peltejä ja yhden parin olen onnistunut löytämään entisten hajottua. Siinä on todella hyvä allround haikka.
Tummahko yleissointi ja saundissa on sopivasti sitä yläpään kihinää. Arvoonsa nähden soivat ainakin kaksi kertaan hintaansa nähden. Erinomainen hinta/laatu suhde näillä.
 
Vähän myös OT:a
Pääsin koklaamaan Paisteen Dixie haikkaa ja meinasin lentää persiilleni että kuinka hyvät saundit niissä oli. Kaikki muut Dixie-pellit joita olen kokeillut ovat olleet juuri semmosta jazzi linjaa etteivät juuri soi ja ovat tehdyt hiplaillen soiteltaviksi. Mutta tämä haikka oli aivan jotain muuta. Hittolainen, mistäköhän semmosen löytäisi...?
Niin, aikakaudeltaan ovat sitä mustaleimasten 2oo2 kanssa samaa eli -70 lukua.
Sex, choppers and rock´n roll!!!
passe
05.04.2006 11:04:17
joo eli kävi niin passelisti että sain vaihdettua vanhat haikat paisteen signature 14" madiumeihin. haikat ovat kyllä todella hyvät (paljo paremmat kuin entiset) mutta soundi on ehkä vähän turhan kirkas. joten mitkä haikat samasta hintaluokasta oisivat tummempia ja ääni ois sellainen "kosh" :mainen? tuppaavat nuokin hieman kilkattamaan (huono juttu) mutta saahan nuo helposti taas eteenpäin myytyä ja sitten ostettua toisen tilalle ettei ihan virhe ostoksia oo silti tullu tehtyä :)
 
Paisteen signaturet on niitä nk. "suhina haitsuja". Monet tykkää, monet ei. Voithan koittaa treenata niillä jonkun aikaa, kenties ajan kanssa tykästyt niiden omaleimaiseen soundiin. Kuulostavat muuten varsin hienoilta narulla. Jos taas nk. standardi haitsu on hakusessa, niin esim. Zildjianin A-custom voisi olla sellainen. Mutta näissähän on toki sitten valikoimaa ja paljon.
"Good is in the details..."
Ze Kink
05.04.2006 15:06:18
Ite kävin hakeen Byzancen 14" just postista:)
WANG #3: Carefully unscrew or disengage wang bar from guitar and put in case. Sometimes the best way to wang is not to wang at all. -Joe Satriani
HeavyMachinery
05.04.2006 15:52:59
 
 
Ite kävin viemässä Byzancen 14" just postiin:)
Yks - Kaks - Kolo - Me : savolaista polyrytmiikkaa.....
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)