Aihe: Kysymys/vastaus topic part V
1 2 3 4 585 86 87 88 89311 312 313 314 315
Kailis
04.06.2012 15:28:15
 
 
Laiska: Ässää! Laitan pikaviestiä.
 
Onkos muuten se Rogersin matto normaalimittainen? Jos yrittäisi rakennella sen kehikon niin, että siihen sopisi myös normaalit kaksireikäiset matot.

 
En ole 100% varma, mutta taitaa olla himpun lyhyempi. Joudut muutenkin modaamaan aika rajusti, sillä se maton kireyden säätö (tai sen helppous) perustuu just siihen että on yksi reikä keskellä.
pekka montin: Rummutuksesta sen verta(yleisestiottan tässä maassa) että se on lajiteltavissa n. neljään eri kategoriaan:
Deino
05.06.2012 16:26:06
 
 
http://www.thomann.de/fi/yamaha_16x16_recording_custom_ft.htm
 
Varmistan, että saahan tuon pysymään maassa myös tavallasilla jaloilla tuon telineen ohella?
Sa(n)kari
05.06.2012 16:53:38
Deino: http://www.thomann.de/fi/yamaha_16x16_recording_custom_ft.htm
 
Varmistan, että saahan tuon pysymään maassa myös tavallasilla jaloilla tuon telineen ohella?

 
Hmm, aika kummallista, myydään lattiatomina mutta kuitenkin puhutaan ihan selvästi räkkitomista. Ota tuosta nyt sitten selvää.
Mitä tarkoittaa akustiikka ? -Huono onni.
Velli
05.06.2012 17:10:16
Deino: http://www.thomann.de/fi/yamaha_16x16_recording_custom_ft.htm
 
Varmistan, että saahan tuon pysymään maassa myös tavallasilla jaloilla tuon telineen ohella?

 
Yamaha ei ole koskaan valmistanut normi YESS-ripustuksellista RC 16"x16" tomia (16"x14" sen sijaan on). Molempia mountteja tuossa ei todellakaan ole, vaan ainoastaan jalkojen mountit. Kuva on ainoastaan viitteellinen (siinä on 16"x14" räkkitomi).
 
Yamaha Enhanced Sustain System (YESS) included Yess Floor Tom Holding System, Air Seal System shell, 3 Floortom legs
 
Tuossa kuvauksessa kyllä puhutaan selvästi lattiatomista, joka seisoo omilla jaloillaan. Eli tuossa on lattiatomille suunniteltu YESS-ripustus (jalkojen mountit porattu nodal-pisteisiin). Lisäksi mainitaan että mukaan tulee 3 jalkaa, eli kyllä tuo perus lattiatomi on.
 
Yamahalla ei muuten ole enää nykyään mounteissa siipimuttereita vakiovarusteena, vaan viritystappia muistuttavat ruuvit, joiden kiristämiseen tarvitaan rumpuavain. Hermojen säästämiseksi kannattaa nuo ruuvit korvata saman tien normi siipimuttereilla.
jazzmies
05.06.2012 21:58:45
Velli: Yamahalla ei muuten ole enää nykyään mounteissa siipimuttereita vakiovarusteena, vaan viritystappia muistuttavat ruuvit, joiden kiristämiseen tarvitaan rumpuavain. Hermojen säästämiseksi kannattaa nuo ruuvit korvata saman tien normi siipimuttereilla.
 
Minulla on kolme uutta Yamahan settiä ja rumpuavainta ei tarvita juurikaan muuhun kuin virittämiseen.
Ei se absoluuttinen totuus ole, mutta lähes järjestelmällisesti olen oikeassa asian kuin asian todellisesta jamasta. - jazzmies 2011 -
Velli
05.06.2012 23:13:59
jazzmies: Minulla on kolme uutta Yamahan settiä ja rumpuavainta ei tarvita juurikaan muuhun kuin virittämiseen.
 
Tutkin vähän asiaa ja näyttäisi tosiaan siltä että ainakin tietyissä uudemmissa malleissa (esim. PHX) on siipimutterit vakiovarusteena. Oak Customeissa ja Recording Customeissa ei näyttäisi olevan, eikä muutaman vuoden ikäisissä MCA-pöntöissä.
 
Tuossa vierekkäin pari MCA-pönttöä, jossa toisessa on siipimutterit ja toisessa ei:
 
http://www.hazelshould.com/files/im … billy_cobham_drumset_5.15.11_10.jpg
 
Tuossa katalogikuvaa Oak Customeista, joissa ei ole siipimuttereita:
 
http://www.yamahaproaudio.co.za/new … tes/default/files/OAKCUSTOM_1_0.jpg
 
Tuossa Recording Customit, joissa ei ole siipimuttereita:
 
http://www.forksdrumcloset.com/images/products/15888.jpg
marktark
09.06.2012 22:44:03
Onko tietoa millainen tuntuma on Ludarin pedaaleissa ? Ja varsinkin nuijan paino, mitä luokkaa ?
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=643384
 
Etsin lahjaksi hyvää peruspedaalia, mielellään alle satkun hintaista.
Play that song, not the instrument.
AP
09.06.2012 23:01:46
VeKrio: Käsittääkseni sun rumpu on -78. Ton mukaan. tässä siis puhutaan Dynasoniceista mm. Kaivoin sen jostain netin uumenista, ihan pdf:nä. Foorumi tais olla toi http://brogersownersforum.runboard.com

 
Hei, miten hieno sivusto, ties vaikka saisi omankin Supertenin iän suunnilleen selville. Plussaa nakkaan.
"Että se tulisi seinän läpi ja kaataisi hellan, ja menisi toisesta seinästä ulos. Sitten muumimamma sanoisi että "kah, nyt taitavat kakkuset uunissa olla hieman vituillaan" -Tempura
IhmeRumpali
10.06.2012 01:28:55
Saakos noita SJC customi settejä mitenkään suomeen?
"Anteeks et oon olemas ja sori ku oon syntynyt" :D
Kailis
10.06.2012 01:44:26
 
 
Tsekkasin kelkan lainauksen yhteydessä oman matalamman Dynan sarjiksen ja se on -75. Pitää vielä katsoa syvempi, se on tuoreempi (Big R-era).
pekka montin: Rummutuksesta sen verta(yleisestiottan tässä maassa) että se on lajiteltavissa n. neljään eri kategoriaan:
Speedy
12.06.2012 16:18:07
 
 
Missä hinnoissa pyöriivät semmoset Taman Rockstar setit? Olen koittanu toria tsuumailla muttei ole tullut vastaan.. Kyseessä siis semmoset uudemmat, StarCasteillä vai mitkä ne oli. 20, 10, 12, 14 ja snare.. Toisten bisneksien sivutuotteena ois tulossa semmoset, mutta pitäs tietää paljonko niille osaa arvoa laskea..
"All I think about is time and groove" J. Porcaro
EJ84
12.06.2012 17:03:32
 
 
Speedy: Missä hinnoissa pyöriivät semmoset Taman Rockstar setit? Olen koittanu toria tsuumailla muttei ole tullut vastaan.. Kyseessä siis semmoset uudemmat, StarCasteillä vai mitkä ne oli. 20, 10, 12, 14 ja snare.. Toisten bisneksien sivutuotteena ois tulossa semmoset, mutta pitäs tietää paljonko niille osaa arvoa laskea..
 
Ite suhteuttasin hintaa esim. Pearlin Vision VBX sarjaan. Lähestulkoon mint-kuntoisesta vastaavasta setupista tuli osissa myydessä n. 500 euroa.
Rockstarissahan on puulaji eri ja yleensä melko rumat pinnoitteet, poislukien rockstar custom joissa ihan nättiä lakkapintaa.
 
Kunnosta ja kalvoista riippuen 200-300e ehkäpä voisi olla päivän hinta, jolla saattaisivat mennä kaupaksi? Verrokkina taas, torilla lojunut ihan asiallista export-settiäkin pitkään melkein ilmaiseksi...
 
Soundin puolesta en henk.koht maksaisi 200e enempää ja ostaisin ainoastaan jos olisi äärimmäinen pakko, mutta sitä et varmaan kysynyt. Käyttöarvoa lähinnä jos on rauta kunnossa.
 
Tämä ei ole mikään absoluuttinen totuus, vaan arvio perustuen henkilökohtaisiin kokemuksiin sekä kysynnän ja tarjonnan tämän hetkiseen vertailuun.
fnb112
18.06.2012 23:08:39
Terve. Rupeaa taasen pienoinen vaihtelunhalu valtaamaan alaa ja aattelin etsiä jotain erilaista kaveria tuon nykyisen snaren virkaa toimittavan Acroliteni rinnalle. Tietysti viritys ja muu vaikuttaa myös, mutta jotain dynaamista ja herkkyyttä omaavaa ei teräksistä olisi hakusessa. Olisiko kenelläkään suosituksia? Eikös ainakin nuo läpi rungon koneistot lisää herkkyyttä?
 
Etukäteen kiittäen:
JT
SteveHarris
19.06.2012 01:33:04
 
 
Kokeileppa piruuttaan pearlin 14x6,5 snare , vaahteraa , taipuu vaikka mihin eikä hintakaan hirvitä
http://www.studiomjau.com/
kincy
19.06.2012 09:34:29
 
 
SteveHarris: Kokeileppa piruuttaan pearlin 14x6,5 snare , vaahteraa , taipuu vaikka mihin eikä hintakaan hirvitä
 
Mikäli tarkoitat MCX sarjaa, niin voin myös suositella kyllä. Erittäin hyvä yleispannu edulliseen hintaan.
ferodoz
19.06.2012 11:08:02 (muokattu 19.06.2012 11:10:32)
 
 
Tai Reference. En oo mikää Pearl fanaatikko, mutta se on todella hyvä virveli. Ja torilla pyörii välillä hyvää kamaa, esim halpoja Pearlin Freefloatereita. Kantsii näihin tarttua kiinni.
www.suhdelukucoverband.fi
marktark
20.06.2012 21:04:18 (muokattu 20.06.2012 21:09:36)
RIDEä etsimässä - juu, saa ottaa osaa.
Kolme tärkeää, mulle tasaveroista ominaisuutta nyt haussa : komppisoundi, kupusoundi JA crash-soundi (jep, korostin että erottuu:)
 
KUPU : selkeä, ei liikaa komppisoundin sohjoa mukana, helposti soitettava eikä liian kirkas, vaan vähän "cowbelliä" tms. mukana.
 
CRASH : ei liikaa wash'ia, vaan semmosta klangia/gongia mukana, eikä haittaa, jos myös kirkkauttakin mukana; näiden crash-soundista nimittäin tykkään (valitse PERUS-ridet 22" ja 24" ja näiden crash-klipit) :
http://www.paiste.com/e/cymbals.php … &action=category&menuid=256
eli "iso ja painava" soundi ilman hallitsevaa wash-crash'ia (sori, innostuin).
 
KOMPPI : EI kuitenkaan tuota em. symbaalien kirkkautta ja kilinää, vaan tummempi ja sitä kautta pehmeämpi, mutta taas tukevuutta saa olla; jossain nettinäytteiden "rock"-nimetyissä oli aika napakka komppisoundi, vaikka niitä olen tähän asti aikalailla vierastanut. Kun ovat myös painavampia, niin ehkä crash'issakin löytyisi tuota "painavuutta" ?
 
Tämmöttis runoilua, kaikki yhteen symbaaliin liittyen. Löytyykö runoilulle fyysistä vastinetta ? Olisin vinkeistä erittäin kiitollinen, sillä jopa valmistajien sivuilla ei soundiklipeissä ole osattu arvostaa RIDE-symbaalien kohdalla kunnon CRASH-näytettä ! Mikä loukkaus kaikkia maailman ratsuja kohtaan !
Play that song, not the instrument.
moderndrummer88
20.06.2012 21:07:20 (muokattu 20.06.2012 21:07:50)
Haet selvästi kolmea eri rideä!
jazzmies
20.06.2012 21:16:33
marktark: RIDEä etsimässä - juu, saa ottaa osaa.
Kolme tärkeää, mulle tasaveroista ominaisuutta nyt haussa : komppisoundi, kupusoundi JA crash-soundi (jep, korostin että erottuu:)

 
Ilman muuta Sabian Encore Jack DeJohnette Signature ride 21"
Ei se absoluuttinen totuus ole, mutta lähes järjestelmällisesti olen oikeassa asian kuin asian todellisesta jamasta. - jazzmies 2011 -
moderndrummer88
20.06.2012 21:19:58
jazzmies: Ilman muuta Sabian Encore Jack DeJohnette Signature ride 21"
 
Eiks toi oo aika kuiva ride, ei siitä varmaan löydy noiden linkkien tapaista crash-soundia...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)