Aihe: A Zildjian New Beat -haitsu
1
kkeppana
19.08.2003 19:45:43
Koska haku on väliaikaisesti pois käytöstä, ja en sieltä muistaakseni joskus mitään tähän aiheeseen liittyvää threadia löytänyt, niin alotetaanpa uusi.
 
Mun olisi tarkotus vaihtaa nykyset haikat (K mastersound) vähän raskaampiin ja kirkasäänisempiin. Kellä on kokemusta otsikon haikoista, voisi kertoa hieman niiden toimivuudesta eri musatyyleissä. En haluaisi ihan ääneekkäimpiä haikkoja (Z Custom), vaan tollaset perusrokki/metalli haikat. Ja noi "vaikuttais" hyviltä. Valaiskaa minua.
I'd rather be a king of nothing than a servant in a sick society.
luu
19.08.2003 22:01:19
 
 
Mulla on 80-luvulta peräisin oleva 15" New Beat haitsu. Hyvä ja monipuolinen symbaali. Olen soittanut sillä rokkia, heviä ja akustista musiikkia. Kaikkiin on mielestäni sopinut.
Tietäjä
19.08.2003 23:12:47
Mulla ei ole suurta kokemusta New beateistä. Se mitä olen kokeillut niin olen pitänyt. Suht pehmeä soundi jne.. Hyvät perushaikat sopii vähän kaikenlaiseen päristelyyn.
 
Itse soittelen quick beateilla, joissa on eroa beatteihin vain alapelti. Muistelisin myyjän sanoneen mulle joskus että new beat on yksi Zildjianin myydyinpiä malleja.
Checkmate
21.08.2003 17:52:54
Itse soittelen quick beateilla, joissa on eroa beatteihin vain alapelti. Muistelisin myyjän sanoneen mulle joskus että new beat on yksi Zildjianin myydyinpiä malleja.
 
Jos tarkkoja ollaan, niin New beatin yläpelti on medium-paksuutta ylä-Quick beatin ollessa medium heavy :
 
Hommasin vastikään 14" New beatit, ja muutaman soitetun tunnin perusteella vois sanoa niiden olevan aika hävyttömän hyvät haitsut. "Mehevä" oli ensimmäinen adjektiivi jonka keksin saundia kuvaamaan. Noilla hoitaa varmasti kaikki musatyylit.
 
Jos on ensisijaisesti hevi/rokkimiehiä, niin en kuitenkaa välttämättä noita ostas, nuo kun eivät avoimena soitettuna "sihise" sillä tavalla kuin heviosastolla toivois.
So not?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)