Aihe: mikityksestä
1
fabula
29.08.2003 15:57:28
Hiukan neuvoja mikityksestä ja mikeistä tarvitsisin.
Voiko joku suositella jotain tiettyä mikkiä overheadiksi?
Ajattelin lähinnä yhtä mikkiä keikkakäyttöön,ottaako bassaria ollenkaan vai pitäisikö olla erillinen myös bassarille?
Mikä olis sitten bassarimikki?
Tietysti kohtuu hintaisia pitäisi molempien olla.
Periaatteessa rummut kuuluu tanssimusiikissa ihan ok, mutta yksi mikki linjassa ei olisi pahitteeksi,varsinkin korsilla soittaessa.
jhatunen
24.12.2003 01:37:53
Ylämikiksi AKG C1000S MK2. Hintaa vähän yli 200e. Poimii kaikki rummut hyvin, mutta bassariin mielummin lisäksi oma mikki, koska näin saat siitä tukevamman. Bassarimikiksi AKG D 112 on mielestäni paras, mutta tuolla on hintaa taasen jo päälle 200e. Myös t-kaupan bassarimikkejä voi harkita ja hintakin on paljon huohkeampi. Kannattaa myös harkita t-kaupan rumpumikkisettejä. Niiden hinta/laatu -suhde on mielestäni todella hyvä. Overheadista vielä, eli tärkeintä sen ostossa on kuitenkin se, että mikki on kondensaattori-mallinen, tällöin se poimii paremmin laajemmalta alueelta. Että näin.
fifehole
24.12.2003 10:12:18
 
 
Itselläni overheadeina Röden NT-5:t, hinta laatu suhde mielestäni OK. Toimii ihan hyvin yhdelläkin mutta ne myydään parina. Bassarissa Shure Beta 52:n, tosin on niitä hyviä edullisimmissakin kuten juuri edellämainittu AKG D112. En suosittele ostamaan halpaa/huonoa koska se on turhaa rahan ja ajan tuhlausta, myöhemmin vaan kaduttaa. Olen kuullut kuinka Thomannin T.boneja kehutaan, totuus kuitenkin yleensä selviää vertaamalla ja se on karu!
Head for an eye
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)