Aihe: Kamat järjestyksessä..
1 2
Alpha
12.05.2004 19:49:48
Eli ensimmäiset rumpusi..toiset..kolmannet..jne..
 
10-vuotiaaksi asuin kerrostalossa, joten rumpujen saanti oli vaikeaa, mutta omakotitaloon muutettuamme isäni osti vanhat Ludwigit ja niillä päästiin kunnolla rytmin ihmeelliseen maailmaan..pellit oli Paisteen 101..
 
En nyt ole aivan varma, et oliko toiset rumpuni Newsoundit..basarin päällä semmonen kisko, jota pitkin pystyi tomeja liikuttamaan lähemmäs ja kauemmas toisistaan..pellit 101..
 
Näiden jälkeen tuli laina Newsoundit, joilla aloittelin myös bändi hommat..näistä pelleistä ei tietoa..
 
..ja keikkailua jatkettiin isommalla Taman Rockstar setillä ja nämä olivat miulla pisimpään..tässä vaiheesssa tuli kuvioihin Paisteen Alphat ja 502, jotka ovaat miulla vieläkin. 20" 505 Chinan menin pöljä kantamaan Soitin ja Tarvikkeeseen..
 
Nyt sitten Taman Starclassicit..enkä ole ajatellut vaihtaa enää..:o)
Jeltz
12.05.2004 19:51:27
Ensimmäiset rummut oli Newsoundit joista pääsin vähän aikaa sitten eroon, nyt odottelen t-kaupasta Rockstar customeita
allekirjoitus on turha, tarpeeton, kerrassaan hyödytön
jussiohman
12.05.2004 19:59:26
Joskus 4-luokalla meille ostettiin kotio semmoset 500 markan rummut pelteineen. Soitin niitä pari kuukautta ja kyllästyin. Peruskompin ehdin oppia.
 
Sitten puoltoista vuotta sitten ajattelin alkaa soittamaan rumpuja taas mutta "ei näillä paskoilla" ja iskä osti svinkut. Eli tällä hetkellä Tama Swingstar 20" 12" 14". Hihat ja ride Paiste 502. Paiste Innovations 18" china, Paiste Dimensions medium-thin 17" crash, Paiste 802 16" power-crash, Paiste Signature 16" full-crash(!) ja muuta roipetta. Remon Ambassadorit kirkkaan ovat tomeissa. Kolme tomia oli tietysti, mutta kovana jätkän luovuin toisesta ja nyt on semmonen "jazz-setti".
 
Tulevaisuus tuo tullessaan Taman Starclassic Maple -setin jollain pirun hienolla viimeistelyllä. Myös ride/hihat ovat uusittava, A-Custom sounds nice. Myös joku toinen virveli, kuten Kumu Classic Woodhoopseilla olis unelmien täyttymys.
Lihava sinkku hakee kontaktia
-Reaper-
12.05.2004 20:01:08
Ensin oli Mayan läjä johon sitten lisäiltiin kaikenlaista ja pelteinä oli kans 101:set...
 
Nyt on toinen setti ja se on pearlin export ex ja pelteinä on kolmenollakakkosta ja ne aion vaihtaa... siis pellit...
En toki kaikkia peltejä koska tänään sain Paisteen Dimensions Reflector haitsut ja rässi pellin...
Rock´N´Roll!!
MoonDog
12.05.2004 20:03:25
Basix classic setillä aloitin ja se on toistaiseksi ainoa settini. Olen minä siihen tosin Basix consept sarjan 14" lattiatomin hommanut 12", 13" ja 16" tomien jatkeeksi. Pelteinä aluksi pelkkiä 302:sia, mutta nyt puolen vuoden aikana olen saanut parempaakin kalustoa hankittua, niin ei tarvitse menettää järkeään noiden kanssa.
 
Kun nuo loputkin kolmenollakakkoset saan johonkin suohon upotettua, niin luulen pärjääväni tuolla setillä vaikka väkisin niin kauan, että ostan sitten kerralla kärkipään setin, jota ei tarvitse toivottavasti koskaan enää vaihtaa. Ellei sitten osu silmään erittäin hyvää tarjousta jostakin käytetystä setistä, jota tuskin tapahtuu silloin kun meikäläisen lompakossa on tarpeeksi hilloa.
Shit just doesn't happen, it takes effort.
Groovi
12.05.2004 20:09:45
Tais olla ekat jokku Maxtonet ja olikohan headlinerin pellit? muistaakseni. ihan hirveät soundit ja rumatkin vielä, mutta silloin alkuaikana ihan käyttökelpoiset ettei tarvinnut pöydän reunaan hakata. Siitä seurasi peräkkäin 2 Yamahan settiä joissa kokoonpano muuttui vuosien varrella suuntaan jos toiseen, myös peltien osalta. Nykyinen Sonorin setti on aikalailla sitä mihin kokoonpanoon setti on vuosien mittaan muotoutunut ja olenkin siihen oikeastaan todella tyytyväinen.
Koskaan et osaa kaikkea. Jos opit uutta, unohdat vanhat. Ja kukaan ei ole paras, aina joku osaa jotain mitä sä et.
helma29
12.05.2004 20:10:25
 
 
mikäs tämänkin aiheen idea on?
Ammattilaisen ja harrastelijan erottaa ainoastaan tilipussista
AP
12.05.2004 20:11:32 (muokattu 12.05.2004 20:14:55)
Ensimmäiset oli Pearlin Exportit, 10-12-14 tomeilla, 22" basarilla ja -voi itku että hävitin- Yamahan 3½x14" messinkivirpalla. Sabianin pellit oli myös siinä.
 
Tuossa välissä soittelin mm Yamahaa (8000-sarjaa) missä "jazztomit" eli 8x12", 9x13 ja 16x16" sekä Premierin APK:aa.
 
Sitten tuli nämä nykyiset joskus 1994 (muistaakseni) mistä kuva omakuvassa. Peltejä olen ostellut vuoden 1994 jälkeen joitain ja taas toisesta päästä siirrellyt seinäkoristeiksi/hyllyyn pölyttymään vanhempia. Samassa on pistetty noita vanhoja settejä eteenpäin, välillä taas on ollut kolmekin settiä yhtäaikaa kotona.
 
Jos ja kun lotosta voittaisin, himottaisi kyllä ostaa kakkossetiksi Resonatorit tai joku vintage-pläjäys, esim Gretschiä tai Ludwigia jostain 70-luvulta.
Alpha
12.05.2004 20:11:47
mikäs tämänkin aiheen idea on?
 
Tarviiko kaikessa olla jotain ideaa?
 
Mitä ideaa on tuossa ikä kyselyssä?
AP
12.05.2004 20:13:10
Tarviiko kaikessa olla jotain ideaa?
 
Mitä ideaa on tuossa ikä kyselyssä?

 
Näin. Sitä paitsi gallupit on yleensä pirun luettuja, vaikka aihe olisi mikä. Minusta tämä on ihan kelpo aihe.
MoonDog
12.05.2004 20:15:22
Näin. Sitä paitsi gallupit on yleensä pirun luettuja, vaikka aihe olisi mikä. Minusta tämä on ihan kelpo aihe.
 
Näin on. Vaikka kukaan ei kysynytkään, niin vastaan silti, että itse ainakin luen yleensä mieluummin galluppien vastauksia kuin täysin turhanpäiväistä kinastelua aiheesta "Merkki X vs. merkki Y".
Shit just doesn't happen, it takes effort.
-Reaper-
12.05.2004 20:16:35
Tiiäkkö nää mikä o galluppi? :)
Rock´N´Roll!!
Alpha
12.05.2004 20:17:54
Tiiäkkö nää mikä o galluppi? :)
 
No en oo koskaan kuullukkaa, lieneekö Suomessa ollenkaa...:o)
migi666
12.05.2004 20:20:44
 
 
Mie aloitin alkujaan jollain ihme Yamaha Rt setillä, mutta sehän oli hyvä setti. Semmonen kummallinen (24" syvä basari, 10",12" ja 15" syvät tomit). Saundas ihan mukavasti. Pelteinä 302, meinlin jotain mallia en muista ja 2002 18" power crash. Setillä soittelin n. yhden vuoden.
 
Vähän aikaa läpsyttelin new soundin paskalla tupliksella ja kun rahaa kasasin kasaan, niin sain ostettua melkein uuden Taman Iron Cobra flex tuplapedaalin.
 
Seuraavaksi halusin ison setin ja ostin Pearl Exportin tuplasetin, jolla soittelin vähän yli vuoden. Pelleiksi tuli ekana 302:set ja sitten päivittelin niitä, kunnes setissäni on 2002:sta ja signaturea, mutta 302:sta löytyy myös pari kiusan kappaletta setistäni.
 
Nyt on setti myynnissä ja onkin jo ilmeisesti myyty ja seuraava setti tulee viikonloppuna, joka on Premierin Birch Artist. Se on semmonen normaalin kokoinen perus setti. Pellit ja tuplis pysyvät itselläni ja niitä peltejä päivittelen kun taas rahaa kasaantuu kasaan.
 
Että tommoisia päivityksiä. Siihen yhteen settiin kyllästyy aika nopeasti, joten vaihtelu virkistää, pitäähän sitä kokea kaikenlaisia rumpuja. Luulen, että olen todella tyytyväinen tohon premierin settiin ja Pearl Export setti oli kanssa ihan hyvä, mutta koko ajan mennään parempaan suuntaan. Kyllä rumpujen soitto on sitten mukava harrastus, ei voi muuta kuin nauttia. Oon nyt täs viime päivät ja yöt ettiny uutta rumpusettiä ja myynyt vanhaa pearlin settiä, joten hiukan väsyttää, mutta sitä se on tuo rumpujen kanssa präläiry. :)
Pitäisköhän tästä koht painua pehkuihin vai tuonne palstoille, en tiiä mut unia nään ainakin rummuista, no ei vaan.... Mutta tuossa oli kahen ja puolen vuoden stoorini, toivottavasti saitte selvää....
helma29
12.05.2004 20:42:05
 
 
joo. Taisi olla hieman hätiköity kommentti tuo meikäläisen viimeisin...
 
ikähommahan oli perusteltu.
 
Mutta antakaa nyt pojat sedänkin kiukutella, jatkakaa toki;)
Ammattilaisen ja harrastelijan erottaa ainoastaan tilipussista
höpläkopra
12.05.2004 22:06:56 (muokattu 12.05.2004 22:07:44)
 
 
Ensin oli Taman mustat power tools kapulat. Laatukamaa. 1 ja 1/2 vuoden jälkeen sain Yamahan DTXpress -sähkörummut. Kolme vuotta kun olin soittanut, sain Mapexin M-seriesin rummut. Hyvät. :D
Peltejä ei oo pahemmin kertynyt, vain Zildjianin halpis ZBT:tä, ja sitä en enää osta, kun Crashkin on nyt rikki.
NIIN JÜST!
Tombo
12.05.2004 22:36:46
Rummut(värit suluissa):
Beverley(punaoisteripornot)
Tama Rockstar DX(tyylikäs musta)
Gretsch/Premier sekasikiö(homahtava pink sparkle)
DW(red diamond)
Tällä hetkellä:
Premier Artist Birch(black diamond)
 
Ikinä en ole kahta settiä samanaikasesti omistanut. Rahatilanteen mukaan pääasiassa vaihdellut. Eniten Kadun noiden deeweitten myyntiä, mutta Premiereihin oon ollu tod. tyytyväinen. Hintaansa nähden Erittäin hyvät perusrummut.
 
Peltimerkeistä käyty kaikki kolmesta "isosta" läpi, mutta nykyään lähes kaikki pellit Paisteen Signatureja.
 
tommi
Kaljakorissa 24 pulloa. Vuorokaudessa 24 tuntia. Yhteensattuma?
Antti1997
12.05.2004 22:55:59
Taman Stagestarit on nyt kuudetta kuukautta. Alkuperäiset "pellit" (lue: uudenvuodentinat) on vaihtunut Meinlin Classicseihin ja pedaali Taman tupliin. Taidon ja vaatimuksien kasvaessa varmaan hommaan jonkun kalliimman setin muutaman vuoden päästä. Sitä ennen täys ostaa ride. Luotan siihen että saan pari stipendiä kevätjuhlassa... =P
Paha saa palkkansa, hyvä jos pääsee omilleen. [Kyllä Lähtee]
Mikko A
12.05.2004 23:44:52
Puolen vuoden soittelun jälkeen ostaa päräytin NewSoundit kun en vielä rummuista mitään tienny ja kadutti heti viikon päästä. Puolen vuoden kuluttua sain sitten NS:t myytyä ja ostin Tama Rockstar Pro -tuplasetin. Sitten vuoden päästä kyllästyin siihen ja möin pois (toinen basari ja 13" tomi oli lähteny jo aiemmin). Tilalle löysin vanhan Yamahan setin ja sen myin pois viikko sitten eikä tällä hetkellä oo settiä ollenkaan :( Eikä oo kyllä paikkaakaan missä soittaa.
 
Niiden kahden vuoden aikana kun noilla Yammuilla soittelin, ehdin myös omistaa vanhat Ludwigit, jonkun nimettömän halpissetin ja Taman swingstar-rockstar-hybridin 16" basarilla. Parhaimmillaan oli kolme settiä yhtä aikaa. Ludareiden myynti harmittaa tuhottomasti, mutta kun ei yksinkertasesti ollu varaa pitää niitä :(
I hate your sex!
hollmi-5
13.05.2004 09:56:41 (muokattu 13.05.2004 10:08:13)
Merkki ja ostovuosi:
Lefima -78
Drum Mate -78
Tama Imperialstar -79
Sonor Hilite -90 (edelleen omistuksessa = eo)
Pearl Export -92
Tama Rocstar Custom -92
Tama Swingstar -93
Sonor Sonorlite -95
Hoshino 2000
Premier Genista 2000
Sonor Designer 2003 (eo)
Premier Resonator 2004 (eo)
Ludwig Vistalite (eo)
 
Ja tällä viikolla tulee Ludwig Super Classic setti...
 
Jokunen setti saattaa uupua listasta.
Mika Hollström
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)