Aihe: reference
1
LaKu
25.05.2005 12:53:35 (muokattu 25.05.2005 12:56:08)
Sorry folks, ei ollut tarkoitus avata uutta topicia... vahinko.
 
Ekat Pearlin Reference-setit tulevat heinäkuussa Suomeen, joten on tietysti paha mennä sanomaan että miltä ne kuulostaa. Drummer-lehdessä kehuivat kyllä soundia aivan huipuksi.. Aika kalliit ne on, n. 2500 egee "jazz"setistä.
Muuten tämän päivän globalisoituvassa maailmassa en menisi tuomitsemaan mitään tuotetta sen perusteella missä se on tehty. Se on varmaan totta että Kiinassa tehdään paljon p***aa, mutta siellä tehdään myös ns. high-end rumpuja.
Samsung on hyvä esimerkki. Puhelimet tehdään Etelä-Koreassa, silti ovat saaneet paljon kehua juuri hyvästä laadusta. Kuka olisi 80-luvulla ostanut Koreassa valmistettua tuotetta. En minä ainakaan.
Outkast
25.05.2005 13:55:17
Eikös Pearlin high-endit jossain vaiheessa tehty Japanissa ?
 
Mutta siis mitä katselin SMI musiikin mainosta niin The Rasmuksen (köhköh, Rasmusaikoihin meni vielä tuo letkeä funk) Aki soittaa referensseillä, että ei kai nämä nyt ihan pelkkiä "jazz" kannuja ole. Chamberssia näytti mainoksissa olevan yms.
 
http://www.pearldrum.com/reference.htm
"It's easy to play blues, but it's hard to feel it" - Jimi Hendrix
Suleima
25.05.2005 14:00:22
semmonen kutina että LaKu taisi tarkottaa "jazz-setillä" lähinnä rumpujen määrää (bd,tt,ft,sn?), eikä sitä, minkälaiseen musiikkiin rumpusetti saundeiltaan sopii parhaiten.
Jaska
25.05.2005 16:17:02
köhköh, Rasmusaikoihin meni vielä tuo letkeä funk) Aki soittaa referensseillä, että ei kai nämä nyt ihan pelkkiä "jazz" kannuja ole.
 
offtopic: Rasmuksen musa on mennyt ihan mäntiks kun ne on alkanut myymään itteään "suomalaisella melankolialla".
 
Se vanhempi letkeä funk iskee kyllä
JeeVes
25.05.2005 17:40:52
offtopic: Rasmuksen musa on mennyt ihan mäntiks kun ne on alkanut myymään itteään "suomalaisella melankolialla".
 
Se vanhempi letkeä funk iskee kyllä

 
Kyllä vanha Rasmus on askaa.
 
Mutta asiaan, kyllä mulle kelpais nuo Referencet. Kattelin tuolta netistä niistä juttua, ja idea on kyllä tosi hyvä. Jokaista rumpua ja rummunkokoa kohden on ajateltu oikeanlainen puuseos. Samoin myös sorvauksenkaltevuus ja muut on ihan vimosenpäälle ajateltu, ois mielenkiintoista päästä testii ja kuulemaan.
 
Noi rummut ei kylläkään ole millekkään hepuille, jotka pistää kalvot ihan löysälle ja erkkaria kalvot täyteen niin että ei varmaan kalvot pääse soimaan liikaa. Tossa videossa Chamberssinkin G2 coatedit toimi ja soi ihan sika hyvän kuuloisesti.
 
Jos joskus tulis tuota ylimääräistä rahnaa, niin Referecet ostaisin heti. Varmaan näiden rumpujen suosio kasvaa, vaikka hinta on aika suolainen. Kysymys on kuitenkin huippukamasta ja on tämäkin taas uusi askel rumputeknologiassa ja muutenkin.
Kalamies #15 >-)))> ESTR #3
LaKu
25.05.2005 21:26:57
semmonen kutina että LaKu taisi tarkottaa "jazz-setillä" lähinnä rumpujen määrää (bd,tt,ft,sn?), eikä sitä, minkälaiseen musiikkiin rumpusetti saundeiltaan sopii parhaiten.
 
Juu, tarkoitin jazz-setillä lähinnä rumpujen kokoa. Shell pack 20,10,12,14 maksaa tuon n. 2500 euroa, ja esim. 22,12,13,16-setti maksaa enemmän. Reference-virpat on yli 600 euroa, ja niitä on muistaakseni 3 eri mallia.
hollmi-5
25.05.2005 23:11:35 (muokattu 25.05.2005 23:31:25)
No niin. Taas hyvin tehty mainonta iskee. Mitään uutta tässäkään ei Pearl ole keksinyt.
 
Eri puulajeja on ollut sekoitettuna ennenkin.
 
Lugi-idea, jossa kalvon voi vaihtaa irroittamatta viritysruuveja on vanha keksintö (Yamaha, Remo, Ayotte)
 
Paksut Virvelien rungot: Ayotte, Sonor...
 
Eripaksuiset rungot eri rummuissa: Sonor...
 
Useita ohuita viilukerroksia: Sonor...
 
Pearl on aika monesti lanseerannut uutta ja "ihmeellistä". Sittemmin hiljaisuudessa ne on haudattu. Hyvä, että innovoivat. Ehkä joku juttu jää tästäkin elämään. Toistaiseksi vain Freefloat virvelit ovat kestäneet pidempään tuotannossa.
Mika Hollström
Jaska
26.05.2005 14:29:49
Lugi-idea, jossa kalvon voi vaihtaa irroittamatta viritysruuveja on vanha keksintö (Yamaha, Remo, Ayotte)
 
Niin, mutta ei noissa Referenceissä tälläsiä lugeja ole
hollmi-5
26.05.2005 14:52:19
Jep. Huomasin, että siinä onkin saranatappi...
Mika Hollström
ÄM
26.05.2005 14:52:24
 
 
No tulihan se Holmi sieltä, mä jo ihmettelin, että mikä miestä pitelee.
 
Kyllä joo itteäkin kiinnostais päästä testaamaan. Master Worksithän ne on aina ollut haaveissa, mutta Reference saattais olla jopa parempi ominaisuuksiltaan.
 
Ja joo onhan ne kaikki jutut jo keksitty, niin kuin on pyöräkin, ja silti joka autonvalmistaja ne aina malleihinsa laittaa. Mun käsittääkseni se Referencen ns. innovaatio on tää jokaisen eri rumpukoon optimointi, käyttämällä työkaluina variointia paksuuden, materiaalien ja viisteprofiilin saralla. Aiemmin on toki tehty useamman eri puun sekoituksia, eri paksuisia runkoja ja viisteilläkin leikitty, mutta ei vissiin näin selkeästi rumpukohtaisesti, silti setti kokonaisuutena huomioiden.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)