Aihe: Herkkätoiminen peltipadi
1
karipv
04.12.2007 18:49:13
Omaan pikkusähkösettiin (Roland HD1) pitäisi saada alkuperäistä Rolandin CY-5 lätyskää herkempi padi. Onko siis jollain valmistajalla sellaista padia, jossa piezo antaa vahvemman signaalin kuin CY-5?
"En pelkää sattaakaa miestä, koha eivät kii käy!"
29
06.12.2007 00:28:32 (muokattu 06.12.2007 00:29:14)
Jaa-a. Oletko varma, että se CY-5 on kunnossa? Kokemusta tosta kyseisen setin moduulista ei ole, mutta TD-3 kanssa ei ole ollut mitään ongelmia symbaalin herkkyydessä. Sen sijaan CY-8 en suosittele ainakaan missään nimessä. Toi CY-5 hakkaa sen mennen tullen ainakin edge-triggerin herkkyydessä.
 
Noihin kalliimpiin malleihin (CY12, CY-14, CY-15) ei ole sattuneesta syystä tarvinnut vielä kajota.
karipv
06.12.2007 08:15:17
Joo, kyllä se on ehjä. Setissä on kaikkiaan kolme CY-5sta, kaikilla se haikka toimii samalla tavalla. Tossa setissä haitsupadia ei alunperin pääse kallistamaan soittajaan päin, joten triggerin l. pietson päälle on suoraan vaikea lyödä, koska se on lähellä padin keskikohtaa. Muutin padin kiinnitystä niin, että sen saa kallistettua ja triggerin sweet spottiin pääsee paremmin lyömään. Se teki jo aika hyvän parannuksen. Ehkä vielä ostan toisen piezon ja kolvaan sen alkuperäisen rinnalle ja asennan lähelle padin reunaa.
"En pelkää sattaakaa miestä, koha eivät kii käy!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)