Aihe: CMX
1 2 3 4 539 40 41 42 43103 104 105 106 107
Ozzyneito
26.10.2007 14:25:39
 
 
Perkeles, olihan se vaan hieno keikka taas. Turkoosi istui settiin helvetin paljon paremmin kuin Elokuun kruunu.
 
Kaveri oli Virginissä käynyt vilkaisemassa noita paitoja, t-paidatkin kuulemma maksoivat sen 25 euroa, joten eiköhän se huppari maksa sitten ihan vitusti.

 
Galleriayhteisön informaation mukaan se maksaa 45€.
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
Jaska
27.10.2007 14:27:21
Ei ollut niin hyvä keikka kun odotin. CMX on loisto livebändi jos on ite kännissä. Eilen en ollut.
Antti Takalo
27.10.2007 14:55:13
Ei ollut niin hyvä keikka kun odotin. CMX on loisto livebändi jos on ite kännissä. Eilen en ollut.
 
Minusta keikka oli paras minkä olen poppoolta nähnyt sitten paluukeikan 2001.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #2; Kadonneen Pröötin metsästäjä. Riutta
Ozzyneito
27.10.2007 14:58:41
 
 
Mikä biisi tuli sillä vaihtuvalla paikalla?
"Bach sävelsi musiikkinsa jumalalle. Jos me sävellämme, teemme sen saadaksemme pillua." -Erlend Loe
Antti Takalo
27.10.2007 14:59:09
Mikä biisi tuli sillä vaihtuvalla paikalla?
 
Turkoosin vetivät.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #2; Kadonneen Pröötin metsästäjä. Riutta
Jaska
27.10.2007 15:05:27 (muokattu 27.10.2007 15:06:38)
Minusta keikka oli paras minkä olen poppoolta nähnyt sitten paluukeikan 2001.
 
Mun mielestä se viime talven Pakkahuoneen keikka vei voiton tästä.
Jotenkin vaan tuntu siltä että esim. Talvikuninkaan piisit ei oikein toiminu. Ja se Mara oli jotenkin ärsyttävä näky niillä 5€ saundeillaan. Ja Peippo tuntu kiilaavan ihan vitusti.
 
Olihan siellä paljon hyvääkin, enkä paskaksi mene sanomaan missään nimessä. Mutta ei ihan niin sykähdyttävää kun odotin.
 
Ainiin. Vittu että ärsyttää ne urpot jotka alkaa jossain laulu/matto (ei komppia) kohdassa taputtamaan jotain ihan täysin eri tempoa ja rytmiä.
AZa
27.10.2007 15:29:50
Olihan se nyt helposti paras keikka jonka olen bändiltä koskaan nähnyt, ja ensimmäinen. Jäi silti hyvinkin positiivinen maku, Sivu paholaisen päiväkirjasta ja etenkin Pilvien kuningas potki aika kympillä, muun materiaalin ohella.
 
Myönnettäköön, aivan samaan saundiin ei tietenkään päästy kuin levyllä, mutta ei haittaa.
 
Ja joku kyseli niistä huppareista. Ne oli semmosia pelkistettyjä mustia joissa oli muistaakseni vasemassa rinnuksessa valkoisella jännällä fontilla "CMX". En viitsinyt maksaa siitä neljääkymppiä :P
IronWalrus
27.10.2007 18:14:02 (muokattu 27.10.2007 18:16:14)
Jees, tuli itekin oltua eilen Pakkahuoneella. CMX on aina livenä varma valinta, tietysti oltuani Turun keikalla settilistasta puutti yllätysmomentti mikä ehkä latisti kokemusta hivenen mutta eihän noin relevantista yhteissoitosta voi olla nauttimatta. Ilmeistä päätellen myös herroilla itsellään oli aidosti hauskaa ja hyvä näin, homma ei todellakaan mennyt ryppyotsaiseksi vääntämiseksi. En muuten tiedä kuvittelenko mutta aivan kun kappaleita olisi sitten kiertueen alun sovitettu hivenen uusiksi varsinkin Salmisen koskettimien osalta, soitto tuntui muutenkin luonnollisesti tiukemmalta ja progerallit vyöryivät blitzkriegin tavoin. Hyvä hyvä.
 
Kummassakaan esiintyjässä ei ollut moittimisen varaa, Martikainen nyt on ehkä karismaattisin lauluntekijä Suomessa tällä hetkellä enkä voinut olla liikuttumatta eilisestäkään performanssista. Sen sijaan Pakkahuone miljöönä on vähintäänkin kyseenalainen. En todennäköisesti ole ainoa jolta meinasi eilen palaa käämit siinä uskomattomassa narikkasumassa. Eikö sinne saatu tarpeeksi henkilökuntaa vai missä vika?
 
Lisäksi se sama ainainen virsi että vaikka 95 % yleisöstä käyttäytyisi asiallisesti niin ne pari ääliötä onnistuvat tehokkaasti pilaamaan muidenkin keikkaelämyksen.
V#tun iso miinus lisäksi sille punapaitaiselle hippi-idiootille joka tuli pogoamaan eturivin tuntumaan - minkäs muunkaan piisin kun - Punaisen komentajan aikana. Fiilistely on sallittua ja suotavaakin mutta tuollainen mesoaminen on kaikkea muuta kuin okei. Se, että on jonkin päihdyttävän aineen vaikutuksen alaisena, on ainakin kaikkea muuta kun lieventävä asianhaara. Jos olisin yhtään vähemmän pasifistinen henkilö, olisin humauttanut sinua takaisin vyötärön alapuolelle mutta nyt tyydyin vain vetäytymään ja nautiskelemaan lopun keikan penkkikorokkeelta, joka on muuten aivan loistava veto järjestäjiltä ja ajoi asiansa erinomaisesti varsinkin tämänkaltaisilla, keskittymistä vaativilla vedoilla. Narikka kuntoon ensi kerralla ja koittakaa hyvät ihmiset kunnioittaa esiintyjää edes sen verran että vältätte sitä paskanjauhamista itse performanssin aikana. Martikainen ja CMX ovat molemmat niin timanttia että ansaitsevat kuuliaan yleisön. Jos ei kiinnosta seurata keikkaa, kukaan ei pakota tulemaan paikalle.
 
Yhtä kaikki mukavaa lämmittelyä maanantaille, jolloin scifi-progen kanadalaiset kummisedät valtaavat Areenan ;) Taitaa Yrtsi itsekin olla paikalla...
konehes
28.10.2007 16:46:48
Mara Salmisen mukanaolo toi tarvittavan uuden ulottuvuuden koko touhuun; muutaman tyylittömän synavongutuksen voi antaa kokonaisuuden nimissä anteeksi.
 
Jyväskylän keikan ehdoton kohokohta oli yleisön edustajan huuto "Vanhin on kaikista Salmisen Mara".
 
Turkoosi oli kiva, mutta aika tympeä keikka muutoin. Sivu paholaisen päiväkirjasta sekä Kuoleman risteys on kyllä kuultu taannoin parempinakin versioina. Ja vaikka Talvikuningas hyvä levy onkin, ei siitä livenä jaksa innostua yhtään.
cherub with heavy metal machine
Newsted85
28.10.2007 16:51:33
Neljäs kerta kun näin CMX:n livenä ja voin todeta, että oli varmaankin paras näistä keikoista tämä Pakkahuoneen veto. Todella hyvä setti ja mahtavan tiukkaa yhteissoittoa bändiltä. En olisi uskonut, että joskus pääsee kuulemaan Pilvien kuninkaan ja Olkoon täysi sinun maljasi livenä. Tuulilukko toimi myös todella hienosti.
"Reality leaves a lot to the imagination." - John Lennon
Osmo
05.11.2007 14:46:25 (muokattu 05.11.2007 15:08:31)
Olipahan mukava keikka Lahdessa. Settilistaa, anyone (tai siis viimenen biisi hakusessa)?
 
Edit. Edit.
Pixies.
tuomittu
05.11.2007 15:52:56
Olipahan mukava keikka Lahdessa. Settilistaa, anyone (tai siis viimenen biisi hakusessa)?
 
Aikaisemmilla keikoilla viimeinen piisi on ollut "Pilvien kuningas", liekö ollut sama Lahdessakin...?
I broke my G-string while fingering A minor.
carnation
09.11.2007 16:17:58
Laitetaanpa tänne, jos joku ei ole nähnyt.
 
Voicela haastatteli A.W. Yrjänää CMX:n tuoreimman Talvikuningas-albumin tiimoilta. Esitetty 5.11.2007. http://youtube.com/watch?v=rH1OMS2K1xQ
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
tuomittu
09.11.2007 16:34:37
Laitetaanpa tänne, jos joku ei ole nähnyt.
 
Hohoo! Kiitosta ja lussaa teille.
I broke my G-string while fingering A minor.
aikavaikea
09.11.2007 19:34:55
Laitetaanpa tänne, jos joku ei ole nähnyt.
 
Voi kiitos! :-)
I got run over by truth one day. Didn't see the red light.
Zed
09.11.2007 20:03:48
 
 
Laitetaanpa tänne, jos joku ei ole nähnyt.
 
Voicela haastatteli A.W. Yrjänää CMX:n tuoreimman Talvikuningas-albumin tiimoilta. Esitetty 5.11.2007. http://youtube.com/watch?v=rH1OMS2K1xQ

 
Kah, Yrjänä oli harvinaisen hyvällä päällä.
Heikkiys on henkinen tila, jota pitää pyrkiä välttämään. Sitä paitsi Heikit joutuvat keskivertoa useammin henkirikoksen uhriksi.
mikainen
09.11.2007 23:42:27
Kah, Yrjänä oli harvinaisen hyvällä päällä.
 
Tuo vaikutti kyllä ihan normaalilta Yrjänältä.
 
Vaan mikähän cmx:n sivujen kiertuepäiväkirjurille on tullut...
voima
13.11.2007 17:47:04
BANANA DOGS!!!!!!1
carnation
13.11.2007 18:52:41
http://www.kuvaton.com/kuvei/aamulehti.jpg
 
Ei toimi tuo linkki? Ei aukene ei...
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
aikavaikea
13.11.2007 18:55:31
Ei toimi tuo linkki? Ei aukene ei...
 
Toimi aiemmin, muttei enää. Pollarin Pasi oikein kuvan kanssa kertoi käyneensä 40 kertaa CMX:n keikalla ja kertoi että kyseisen orkan keikoilta irtoaa helposti p*llua. Toivoikin enemmän K-16 -keikkoja. Ehdin onneksi tallettaa kuvan. :-D
I got run over by truth one day. Didn't see the red light.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)