Aihe: Kiinnostaako ambient-tyylinen progerokki?
1 2 3 4 5
parska
25.04.2012 15:40:41
Epämuusikko: tai http://www.youtube.com/watch?v=yN9UT2zF8c8
Lue viesti yllä. Se on myös sulle. Onko tää bändi sun esikuvas, ikään kuin matkalla musiikkiin taiteilijan elkein?
parska
25.04.2012 15:44:59
Numb: Tää on hyvä kysymys. Mun mielestä ei tartte, eikä se tässäkään esimerkissä käsittääkseni ole. Mutta silti se vain ilahdutti :)
Meissähän on niin monenlaisia erilaisia kuuntelijoita, että jokainen saa jostakin sellaisesta bändistä kiksit, joista joku toinen vaan toivoo sellaiset saavansa saman yhtyeen kohdalla. Mut hyvä et tykkäät! Muakin ilahduttaa toi biisi aivan erityisessä paikassa, nimittäin sydämessä. Ja ehkä jossain toisessakin.. :)
parska
25.04.2012 15:49:07
Numb: Captain Beefheartin Trout Mask Replica ilahduttaa minua myös suuresti.
 
http://www.youtube.com/watch?v=1mi8vz_3tZc

Tämmöstä se vaan on, erikoisia bändejä tulee välillä vastaan. Ja erikoisuus on hyvästä, vaikka aina ei voi kaikesta tykätä :)
Epämuusikko
25.04.2012 21:00:19 (muokattu 25.04.2012 23:41:38)
On eri asia soittaa "erilaista, mielenkiintoista, kokeilevaa" (mitä nekään sitten on) musiikkia ja sitten tuollaista kahden soinnun jamia päin vittua. Mutta jos haluat pitäytyä makuasia-kortissa niin anna mennä. Ei mene meidän neuvot jakeluun, turha minunkaan on tänne kirjoittaa.
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
crestfall
25.04.2012 22:01:49
 
 
Epämuusikko: On eri asia soittaa "erilaista, mielenkiintoista, kokeilevaa" musiikkia ja sitten tuollaista kahden soinnun jamia päin vittua. Mutta jos haluat pitäytyä makuasia-kortissa niin anna mennä. Ei mene meidän neuvot jakeluun, turha minunkaan on tänne kirjoittaa.
 
Hieman sama täällä. Voisi nyt ainakin tuon "Palaute tekee hyvää ja myös kritiikki otetaan vastaan." -osion editoida pois sieltä ekasta viestistä, kun näköjään kaikki kritiikki sivuutetaan makuasioihin vetoamisella ja sillä, että emme ymmärrä näin kokeilevaa musiikkia.
 
Oltiin tässä oikeasti tämän musiikin takana tosissaan tai ei, on tämä ketju siitä huolimatta silkkaa trollausta.
"Tuntuu siltä, että oli aiheena vaikka pyöräkuormaajat niin pian tulee crestfall ja kertoo, että pyöräkuormaajalla ajelu on mukavaa, mutta ei millään bulkkivolvolla vaan kyllä Komatsulla nousee hiekan kuskailukin ihan uusiin sfääreihin." -Quru
Wradlin
25.04.2012 22:20:02
Synakuvio on muuten hämmentävän paljon samankaltainen kuin Sim City 4:ssa olevat taustamusiikit. Jännää.
Zed
25.04.2012 22:22:34
 
 
Hitsi, tämähän on kuin Learning to Live -ketju vuosimallia 2012, tosin ketjun aloittajan asenne on täysin päinvastainen.
"Syö perunamuussia!" - Jiri Jalkanen
parska
26.04.2012 15:57:13
Epämuusikko: On eri asia soittaa "erilaista, mielenkiintoista, kokeilevaa" (mitä nekään sitten on) musiikkia ja sitten tuollaista kahden soinnun jamia päin vittua. Mutta jos haluat pitäytyä makuasia-kortissa niin anna mennä. Ei mene meidän neuvot jakeluun, turha minunkaan on tänne kirjoittaa.
No mutta kun (mielipide) tämä nimenomaan on "erilaista, mielenkiintoista, kokeilevaa". Ja nimes mukaisesti oot kyllä epämuusikko jos et erota kuin kaks sointua. No, tarkoitukseni ei ole pottuilla, mutta mitäpä muuta tämä olisikaan kuin makuasia, vai oletko jollakin tapaa sitten musiikillisesti lahjakkaampi tai onnistuneempi kuin jotkut muut, esim. musiikin tohtori, että on varaa sanoa millaista musiikin pitäisi olla? Ja kyllä neuvot menevät jakeluun, mutta vasta seuraavien biisien kohdalla. Tämä biisi on hyvä tällaisenaan. Piste.
parska
26.04.2012 16:06:21
crestfall: Hieman sama täällä. Voisi nyt ainakin tuon "Palaute tekee hyvää ja myös kritiikki otetaan vastaan." -osion editoida pois sieltä ekasta viestistä, kun näköjään kaikki kritiikki sivuutetaan makuasioihin vetoamisella ja sillä, että emme ymmärrä näin kokeilevaa musiikkia.
 
Oltiin tässä oikeasti tämän musiikin takana tosissaan tai ei, on tämä ketju siitä huolimatta silkkaa trollausta.

Lue viesti yllä. Makuasioista voi vaan kiistellä. Sitä ei sovi kenenkään kieltää. Ja kuten aiemmin sanoin kirjoituksissani, myös kritiikki otetaan vastaan RIIPPUMATTA siitä mitä viesteihinne vastailen. Hyvät neuvot ovat aina tervetulleita, oli ne sit hyvää palautetta tai rakentavaa kritiikkiä. En ole kuitenkaan missään vaiheessa sanonut, ettette ymmärtäisi näin kokeilevaa musiikkia. Ja kyllä, täällä esiintyy muutamien, muun muassa minun, trollauksia. Ja sehän ei tee haavaa tai riko pintaa? Kaikenlaiset mielipiteet otetaan myös jatkossa vastaan, EDELLEENKIN riippumatta siitä, mitä viesteihin vastailen. Mutta jos mua härkitään trollaamalla, voi olla että annan takas trollausta. Mut kukapas niitä nyt koko ajan haluiskaan lukea, siks en tee koko ajan samalla lailla.
parska
26.04.2012 16:09:10
Wradlin: Synakuvio on muuten hämmentävän paljon samankaltainen kuin Sim City 4:ssa olevat taustamusiikit. Jännää.
Jännää tai ei, en oo pelannu kyseistä pelisarjaa vaikka pelin olemassaolon tiedostankin. Enkä usko, että ainakaan tarkotuksella olis samankaltainen. Mutta jos siinä on tuon kaltasta musaa ni sit kyl harkitsen pelin hankkimista kokeilumielessä..:)
digitaalimies
26.04.2012 16:20:20
parska: Ja kyllä neuvot menevät jakeluun, mutta vasta seuraavien biisien kohdalla. Tämä biisi on hyvä tällaisenaan. Piste.
 
No niin, tämä oli sitten tässä. Ketju lukkoon, neuvot ja ohjeet talteen ja säveltämään/levyttämään. Odotan jo malttamattomana. Näyttäkää mistä susi ulvoo!
They'll introduce me, "Hello, hello" / Women seduce me and champagne flows / Then the lights go low / There's only one song I know
parska
26.04.2012 16:22:22
Zed: Hitsi, tämähän on kuin Learning to Live -ketju vuosimallia 2012, tosin ketjun aloittajan asenne on täysin päinvastainen.
Miten voit olla niin varma, että tämä suuntaus ei ole juuri musiikillista kehitystä? Asenteessani ei ole mitään vialla, ainakaan musiikin suhteen. Ja kuten kaikki tietävät, välillä tulee floppejakin. Tämä nyt ei ole siitä pahimmasta päästä, sillä progellahan, kun sitä miettii pitemmällä tähtäimellä, ei ole mitään yhtä tiettyä ns. tyylisuuntaa. Kunhan tämä biisi vaan tähän progen laajaan kategoriaan menee, oon tyytyäinen. Progeenhan kuuluu improvisointi, omaperäiset rakenteet ja melodiat, ja se ettei se ole ennalta tiedostettavissa. Ja tää soveltuu progeksi ihan hyvin.
 
Tässä vielä Wikipedian progemääritelmä, jos jäi epäselväks:
 
http://fi.wikipedia.org/wiki/Proge
Epämuusikko
27.04.2012 12:59:37 (muokattu 27.04.2012 13:19:05)
On makuasioita ja on tosiasioita. Mutta jos ei niin ei.
 
Mod. huom. eiköhän tämä keskustelu ollut tässä.
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)