Aihe: Mitä on punk?
1 2 3 4 525 26 27 28 2982 83 84 85 86
pehko
26.04.2010 07:21:31
vuoden punk-pändissä soittaneena (älkää kysykö miksi, koska en vastaa) ja piireissä pyörineenä voin sanoa ihan hyvällä omatunnolla, että punk on musiikkina ehkä se kaikkein turhin asia maailmassa. Siinä ei ole etäisesti mitään mielenkiintosta, samaa vanhaa on tahkottu kohta viimeset 30 vuotta eikä kenelläkään oo mitään uuttatuoda pöytään, jos kerran soittotaitokaan ei ole pakollinen (siltä se ainakin on useinmiten vaikuttanut) .Räyhätään mädästä yhteiskunnasta tai siitä kuinka rumpalin kaveri Joppe oli joskus jonkun kesän joku päivä ihan vitun sekasin vedettyään vitusti kiljua...ketä kiinnostaa?
 
Ja voi elämä, että niissä piireissä on ahdasmielestä ja tyhmää porukkaa.
 
ei mitn, jatkakaa.
"It's always funny until someone get's hurt and then it's just hilarious."
Sarko
26.04.2010 08:55:55
pehko: vuoden punk-pändissä soittaneena (älkää kysykö miksi, koska en vastaa) ja piireissä pyörineenä voin sanoa ihan hyvällä omatunnolla, että punk on musiikkina ehkä se kaikkein turhin asia maailmassa. Siinä ei ole etäisesti mitään mielenkiintosta, samaa vanhaa on tahkottu kohta viimeset 30 vuotta eikä kenelläkään oo mitään uuttatuoda pöytään, jos kerran soittotaitokaan ei ole pakollinen (siltä se ainakin on useinmiten vaikuttanut) .Räyhätään mädästä yhteiskunnasta tai siitä kuinka rumpalin kaveri Joppe oli joskus jonkun kesän joku päivä ihan vitun sekasin vedettyään vitusti kiljua...ketä kiinnostaa?
 
Ja voi elämä, että niissä piireissä on ahdasmielestä ja tyhmää porukkaa.
 
ei mitn, jatkakaa.

 
Punk ei todellakaan ole turhin musiikillinen asia tällä paskapallolla, se että sä et siitä tykkää ei tarkoita sitä että se on tieteellisesti todistettu että punk on nyt paskaa ja keesit ois leikattava jotta sais töitä.
 
Niin ja tota "saman tahkon kiertämis"-korttia ei varmaan kannata lyödä pöytään länsimaisesta populaarimusiikista puhuttaessa.
I like music that's more offensive. I like it to sound like nails on a blackboard, get me wild. -James Osterberg
pehko
26.04.2010 10:06:08
Sarko: Punk ei todellakaan ole turhin musiikillinen asia tällä paskapallolla, se että sä et siitä tykkää ei tarkoita sitä että se on tieteellisesti todistettu että punk on nyt paskaa ja keesit ois leikattava jotta sais töitä.
 
Niin ja tota "saman tahkon kiertämis"-korttia ei varmaan kannata lyödä pöytään länsimaisesta populaarimusiikista puhuttaessa.

 
No hohoijaa. Sanoinpa vaan oman mielipiteeni, en mitään tieteellistä manifestia. Näemmä joku taas menetti yöunensa siitäkin. ilmeisesti kysyttäessä 'Mitä on punk?' ei saa sanoa mielipiteitä, vaan pelkkiä kivenkovia faktoja täytyy lyödä pöytään, mitä sitten ikinä ovatkin. Ei mulla ole mitään sitä vastaan jos sinä tai joku muu ko. musiikista pitää. Ihan sama.
 
No, kyl mä tiedän aika monta orkesteria nykypäivänä, jotka tekee persoonallista musaa sen sijaan, että yrittäisivät tehdä tasan samaa tavaraa kun jotkut jätkät vuonna -77 tai -82.
"It's always funny until someone get's hurt and then it's just hilarious."
StJerky
26.04.2010 10:44:37
pehko: No, kyl mä tiedän aika monta orkesteria nykypäivänä, jotka tekee persoonallista musaa sen sijaan, että yrittäisivät tehdä tasan samaa tavaraa kun jotkut jätkät vuonna -77 tai -82.
 
Genressä pitää varmaan olla jotenkin sisällä että ymmärtää mikä on persoonallista. Joku punkin ystävä ehkä ajattelee että ne sinun persoonalliset orkesterit tekee "sitä samaa paskaa mitä kaikki nykyään". Jonkun mielestä kaikki progebändit kuulostaa ihan samalta, bluesista puhumattakaan.
pehko
26.04.2010 11:29:08
Genressä pitää varmaan olla jotenkin sisällä että ymmärtää mikä on persoonallista. Joku punkin ystävä ehkä ajattelee että ne sinun persoonalliset orkesterit tekee "sitä samaa paskaa mitä kaikki nykyään".
 
niin no, onhan se noinkin. Mut kyllä sitä voi kaikkea kuulemaansa verrata aikasemmin kuultuun ja vaikkei oliskaan niin perehtyny genreen, niin kyllä sitä silti voi kuulla jos musiikissa on jotain persoonallista, vaikkei siitä juuri pitäiskään. Myönnän, että en ole punk-genressä sisällä, mutta kyl mä siitä olen hyvin perillä mielestäni.
"It's always funny until someone get's hurt and then it's just hilarious."
velipesonen
26.04.2010 12:12:19
 
 
Eikös punk rockin pitäisi olla hyvää tai huonoa samoilla kriteereillä tai samoista syistä kuin muunkin musiikin? Jos pitää kaivautua genren sisälle löytääkseen sieltä jotain mielenkiintoista niin silloin on genressä vikaa.
StJerky
26.04.2010 12:37:31
velipesonen: Eikös punk rockin pitäisi olla hyvää tai huonoa samoilla kriteereillä tai samoista syistä kuin muunkin musiikin? Jos pitää kaivautua genren sisälle löytääkseen sieltä jotain mielenkiintoista niin silloin on genressä vikaa.
 
Toisaalta musasta saa kai tykätä ihan millä kriteereillä haluaa.
Atomic Cafe
26.04.2010 14:05:11 (muokattu 26.04.2010 18:59:20)
Jos unohdetaan Detroitin ja New Yorkin narkomaanit ja alkoholistit niin Punk syntyi pienen kaveripiirin juttuna Lontoon esikaupunkialueella: http://www.youtube.com/watch?v=jj2Ye8z94tY&feature=related
 
Punkista ei tullut maailmanlaajuista ideologiaa siksi että ameriikan ihmemaassa epäonnistunut manageri halusi muotiräteilleen katu-uskottavia mannekiineja, vaan siksi että ne mannekiinit kiroilivat telkkarissa.
 
Kun pahasti alkoholisoitunut ja elämänsä ehtoopäiviä viettävä tv-julkkis sai esikaupunkialueen autotallibändin ja niiden parhaat kaverit kiroilemaan suorassa tv-lähetyksessä, niin kristillisiä arvoja ja Jeesusta diggaileva rekkakuski heitti kiroilevaa toosaa kaljapullolla keskelle ruutua ja synnytti tietämättään punkin joka ei kuole koskaan. Näin tarina ainakin kertoo ja minä uskon kaikkiin tarinoihin jotka ovat hyviä, huonoihin tarinoihin en usko ollenkaan.
 
Minulle Lydon ei ole kuitenkaan punk, vaan aliarvostettu taiteilija joka on ruma kun norsun peräreikä ja kiljuu melkein yhtä karmeasti ja sydäntä särkevästi kun M.A. Numminen. Näitä miehiä yhdistää myös se että Lydon ei ole muusikko vaan superlahjakas käsitetaiteilija joka käsitetään aina väärin. Tai kuten Lydon on itse sanonut: -Voin olla huono koomikko, mutta minun mielestä Never Mind the Bollocks on hillittömän hauska levy.
 
Se että punkista tuli ideologia joka jatkaa kulkuaan isältä pojalle, on melkein yhtä surullista kun Sex Pistolsin uudelleen tuleminen, mutta antaa kaikkien kukkien kukkia vaan: http://www.youtube.com/watch?v=biIq4QuAkDs
 
Se on kuitenkin pakko mainita että kun nuori ja vihainen Lydon teki parodiaa yhteiskunnasta niin se oli oikeasti hauskaa. Mutta kun vanha ja leppoisa Lydon tekee parodiaa itsestään niin ei paljon naurata.
 
Ja tähän lopuksi punkin todelliset juuret: http://www.youtube.com/watch?v=dNhDAb_NZY8&feature=related
Andy Six
26.04.2010 16:38:09
Atomic Cafe:
 
Se on kuitenkin pakko mainita että kun nuori ja vihainen Lydon teki parodiaa yhteiskunnasta niin se oli oikeasti hauskaa. Mutta kun vanha ja leppoisa Lydon tekee parodiaa itsestään niin ei paljon naurata.
 

Joo...Pistols on kyllä niitä bändejä,jonka olis suonut pysyvän poissa lavalta reunion meiningeissä....Kyllä se legendaarinen "oikean" punkbändin maine katos samalla hetkellä,kun jätkät aloitti ekan biisin 90-luvun rahastus paluussaan.....
I get my kicks outta guitar licks......
Atomic Cafe
26.04.2010 17:13:40 (muokattu 26.04.2010 19:16:56)
CeeCeeÄr: Joo...Pistols on kyllä niitä bändejä,jonka olis suonut pysyvän poissa lavalta reunion meiningeissä....Kyllä se legendaarinen "oikean" punkbändin maine katos samalla hetkellä,kun jätkät aloitti ekan biisin 90-luvun rahastus paluussaan.....
 
Näinhän se on mutta jos asiasta haluaa löytää hyviä puolia niin sellaiseksi voitaneen laskea se että Sex Pistols pääsee vasta nyt ihan oikeille keikoille, nehän jäi melko vähiin silloin 70-luvulla.
Surullista on kuitenkin että keikoille ne pääsevät siksi että meno on niin laimeaa ja tylsää että kukaan ei lyö punkkeja raamatulla päähän: http://www.youtube.com/watch?v=acuZTtLEhW4
 
Vaikea on kuvitella iltapäivälehtien lööppejä tyyliin: Keski-ikäisten suosikkiyhtye Sex Pistols ulostaa lavalle, työluvat halutaan estää.
 
Ilta-Sanomien pääkirjoitussivu 1978: "Punk-rock-yhtyeestä Sex Pistols ei liene muuta mainittavaa kuin että musikantit ovat nousseet yhteiskunnan pohjalimoista ja tuoneet protesteina esiintymislavoille sontaisia tapoja, suorastaan luonnonvastaisia näkymiä."
 
Mikäli kirjoittaja ei kärsinyt vakavista mielenterveysongelmista, niin tuo teksti on silkkaa taidetta.
kaljataiteilija
26.04.2010 17:42:49
Joo...Pistols on kyllä niitä bändejä,jonka olis suonut pysyvän poissa lavalta reunion meiningeissä....Kyllä se legendaarinen "oikean" punkbändin maine katos samalla hetkellä,kun jätkät aloitti ekan biisin 90-luvun rahastus paluussaan.....
 
Ja kyllä Never Mind The Bollocks on niitä Top 5. 70-luvun rajuimpia levyjä mitä jaksaa kuunnella aina vuodesta toiseen...
Vittu, No Feelingsin alkuriffi saa aina vaan nännit nöpöttää ja jalkapohjat hakkaaman ja rock n roll taas uudestisyntynyt !
Ei se punk pelkkää "tahalleen" päin vittua soittamista ole mulle koskaan ollut.
Hyvää uudelleenlämmiteltyä kitaranveuvausrockia ja meininkiä.
had a rough night, and I hate the fucking Eagles, man... The Big Lebowski
Ziggy Bubba
26.04.2010 17:51:45 (muokattu 26.04.2010 17:52:44)
 
 
Onneks nykyään on niitä energisiä ja omalaatuisia punk- ym. bändejä, ettei tartte pappa-Pistolsien laimeaan ja haisevaan "rahat pois -nostalgiaan" tyytyä.
 
Never Mind the Bollocks oli ja on kyllä hyvä levy, mutta ei punkki pelkkää tuon toistamista ole ollut sen jälkeen, todellakaan. Uudet ikäluokat pistää nappulat aina uuteen järjestykseen omien fiilistensä mukaan. Jos eivät vanhat papat pysy mukana, niin eikun Pistolsin reunionia kattomaan :)
Tuoretta sludgea/post-metallia: Burweed
Andy Six
26.04.2010 18:34:12
sikki-six: Onneks nykyään on niitä energisiä ja omalaatuisia punk- ym. bändejä, ettei tartte pappa-Pistolsien laimeaan ja haisevaan "rahat pois -nostalgiaan" tyytyä.
 
Never Mind the Bollocks oli ja on kyllä hyvä levy, mutta ei punkki pelkkää tuon toistamista ole ollut sen jälkeen, todellakaan. Uudet ikäluokat pistää nappulat aina uuteen järjestykseen omien fiilistensä mukaan. Jos eivät vanhat papat pysy mukana, niin eikun Pistolsin reunionia kattomaan :)

 
Nimenomaan..... Jos Beatles olisi tehnyt sen reunion keikan ennen Lennonin kuolemaa,ihmiset olis vaan todistaneet oleellisen:Vallankumouksellisesta popsensaatiosta oli tullut keski-ikäisten muusikoiden vanhojen hittien kelaamisakti......
I get my kicks outta guitar licks......
Atomic Cafe
26.04.2010 19:39:41 (muokattu 27.04.2010 02:49:19)
Äijät kaiketi ajettelevat että kun jäivät ensimmäisellä kierroksella ilman rahaa, niin nyt kerätätään talteen kaikki mitä vielä irtoaa.
velipesonen
26.04.2010 22:19:09
 
 
Saattaa olla että olen tässä nimenomaisessa ketjussa tästä ennenkin paasannut, muuta minusta Sex Pistols reunion oli ihan hyvä juttu. Ja kuinka jumalattoman epäsuosittu juttu se olikaan silloin vuonna 1996! Koko helvetin musiikkilehdistö oli täydellisesti heitä vastaan. Ne keksivät omasta päästään kaikenlaisia häväistysjuttuja kuinka mukamas yleisö oli halveksinut Pistolsia siellä-ja-siellä, varsinkin siellä, ja revittelivät isoja otsikoita kuinka kammottavan kuvottavaa koko juttu oli. Suomen lehdet mukana, lukekaa huviksenne uutisointi Lahden keikasta.
 
Tässä valossa Rotten on todellinen nero, pystyy aina olemaan äärimmäisen epäsuosittu vaikka olisi myynty kymmeniä miljoonia levyjä. Höynäyttää "kaiken nähnyttä" rocklehdistöä aivan 6-0 eikä riitäkään. Näiden kaikkien reunion-juttujen jälkeen selviää myös se, ettei Malcolmilla tainnut olla tuon taivaallista osuutta koko taiteelliseen puoleen eikä paljon muuhunkaan.
Atomic Cafe
27.04.2010 01:35:10 (muokattu 27.04.2010 02:51:27)
velipesonen: Näiden kaikkien reunion-juttujen jälkeen selviää myös se, ettei Malcolmilla tainnut olla tuon taivaallista osuutta koko taiteelliseen puoleen eikä paljon muuhunkaan.
 
Malcolm markkinoi itseään miehenä joka osaa kusettaa ja niinhän se totisesti osasi. Ensin se kusetti itselleen kaikki rahat ja sitten hajotti kaikessa osaamattomuudessaan koko bändin.
 
Sex Pistols jää historiaan yhtyeenä jolla oli listaykkösiä pitkin maailmaa mutta ei keikkoja, lukuunottamatta yhtä yksityistilaisuutta jonka poliisi keskeytti jo ennen puoltaväliä.
 
Malcolm Mclaren - Duck Rock
http://www.youtube.com/watch?v=6getJuN0ooc
Juugeli
27.04.2010 05:23:08
Oli miten oli, Sex Pistolsin keikka Teatrialla 2008 oli helvetin hyvä.
A good song should make you wanna tap your feet and get with your girl. A great song should destroy copcars and set fire to the suburbs. I'm only interested in writing great songs. Tom Morello
StJerky
27.04.2010 08:26:57
Juugeli: Oli miten oli, Sex Pistolsin keikka Teatrialla 2008 oli helvetin hyvä.
 
Aamen.
 
....
aivokuolio
27.04.2010 09:50:10
pehko: vuoden punk-pändissä soittaneena (älkää kysykö miksi, koska en vastaa) ja piireissä pyörineenä voin sanoa ihan hyvällä omatunnolla, että punk on musiikkina ehkä se kaikkein turhin asia maailmassa.
 
Se on hyvä että vuoden punk-bändissä soittaneena olet ottanut koko genren haltuun sataprosenttisesti.
 
Lähes allekirjoitusainesta tuo juttu!
pehko
27.04.2010 11:44:36
Se on hyvä että vuoden punk-bändissä soittaneena olet ottanut koko genren haltuun sataprosenttisesti.
 
sano yksin henkilö, jolla on joku genre 100% hallussa...taitaa olla aika hikistä.
"It's always funny until someone get's hurt and then it's just hilarious."
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)