Aihe: Neil Young
1 2 3 4 521 22 23 24 2541 42 43 44 45
Tande
06.02.2010 00:21:58 (muokattu 06.02.2010 00:23:28)
Olen vasta hiljattain löytänyt Youngin. En käsitä, miten näin hieno artisti on voinut mennä minulta täysin ohi aiemmin. Spotifyn kautta olen rauhassa tutustunut miehen musiikkiin ja Youtubesta fiilistellyt live-vetoja. Levyjä alan hommata heti, kun tulee levykaupassa vastaan.
 
e. Jokapaikanapinalta hieno kirjoitus edellisellä sivulla. Plussan arvoinen :)
In Rock.
padaa@dadaa!
06.02.2010 01:41:33 (muokattu 06.02.2010 01:50:06)
 
 
Jokapaikanapina:
 
EDIT: Millasilla kamoilla Neil soiottaa yleensä? Varsinkin joku Hey Heyn kitarasoundi on suorastaan tappoväline. Sen tiedän että sillä on se musta LP, mutta mitä muuta se käyttää, efektit, vahvarit?

 
Yritän ettiä jonkun linkin, mutta pääasiassa se soundi tulee pikkuisesta Fender Tweed Deluxesta ja olennainen osa soundia on polkimilla ohjattava moottoroitu nupinkääntäjä, jossa on muistaakseni neljä "muistipaikkaa". Toinen merkittävä osa saundia on Fenderin jousikaiku joka pultataan lavaan kiinni, ettei liike vieressä häiritse jousta. Muitakin muljuttimia pedaalilaudassa on mutta varsinaista säröpedaalia EI ole, vaan se fuzzmainen soundi tulee ylisuurin putkin varustetusta combosta.
Ja sitten esim. biiseissa Alabama tai Words (Betw....) soi Gretschin White Falcon, joka on joku stereomalli eli siis kahteen vahvistimeen ohjattava. Tonight's The Nightilla soi Telecaster. Ja se akustinen soundi jota kaikesta teknisestä kökköydestään huolimatta itse ihailen, tulee vintage-Martineista.
 
edit: http://www.thrasherswheat.org/sound.htm
Flash
06.02.2010 09:15:17 (muokattu 06.02.2010 09:19:18)
 
 
Jokapaikanapina:
Onko Chrome Dreamsista myös joku toinen, julkasematon versio?

 
Joo, mutta sillä ei ole mitään tekemistä tuon uudemman Chrome Dreamsin kanssa: http://en.wikipedia.org/wiki/Chrome_Dreams
 
Se julkaistu versio Ordinary People kappaleesta on ihan paska -88 vuoden versioihin verrattuna. Toivottavasti joku niistä kuullaan jollakin tulevalla Archives julkaisulla. This Note's For You levyn piti alunperin olla tupla, mutta koska siitä tehtiinkin yhden LP:n mittainen, niin pisimmät biisit jäivät ulos.
 
E: Tossa yksi vanha Ordinary People: http://www.dailymotion.com/video/x37hk_neil-young-ordinary-people Aika huonolaatuinen, mutta tuokin pesee silti sen CDII version...
Live Music Is Better!
Hard as a rock
06.02.2010 13:58:25
 
 

EDIT: Millasilla kamoilla Neil soiottaa yleensä? Varsinkin joku Hey Heyn kitarasoundi on suorastaan tappoväline. Sen tiedän että sillä on se musta LP, mutta mitä muuta se käyttää, efektit, vahvarit?

 
Mulla on pyörinyt tässä yks pari kuukautta vanha kitaralehti, jossa oli monen sivun juttu Niilin kitarakamoista, jahka löydän sen ja ehdin, niin voin vähän referoida sitä tänne.
Marge: I Have never been so embarrassed in my whole life. Homer: Why, what did you do?
Jokapaikanapina
06.02.2010 14:15:53 (muokattu 06.02.2010 14:45:17)
LeoFender: http://www.thrasherswheat.org/sound.htm
 
Jees, kiitti! Melkone taidelaji koittaa saada noin paska saundi aikaseks. Ja paska saundihan tässä tapauksessa on juuri SE juttu :)
 
EDIT: Ja Flashille kans kiitosta. Muistelisin muuten myös että on albumi, oisko ollu Old Ways, josta on myös toinen samalla nimellä kulkeva julkasematon versio.
 
EDIT2: Kuinka vitun intensiivinen veto Free Worldista!
http://en.sevenload.com/videos/USME … kin-In-The-Free-World-Live-SNL-1989
Voin vaan kuvitella mikä tajunnanräjäyttävä kokemus on olla tuolla paikanpäällä. Jätkä on just tehny jotain synapelleilyä ja kasarisaundista musaa ja vokooderijuttuja ja sitte äijjä tulee nahkatakissa ja repaleisissa housuissa ihan saakelin tiukan bändin kanssa vetään noin hyvän biisin. Ja älyttömän kovaa tietty soittaen sitä
Tande
06.02.2010 15:01:49
^
On kyllä huikea veto. Neilin liikehdinnästä ja eläytymisestä on kenenkään paha panna paremmaksi.
In Rock.
mrk
06.02.2010 15:18:23
Soundin kannalta oleellista lienee myös vahvistimen oikeaoppinen sijoittaminen rullalaudan päälle :
http://www.kfmrecords.com/images/photos/kfm0608_2.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3103/2786907651_b4476cca36.jpg
"Short On Long Term Goals"
Tande
06.02.2010 16:01:35
mrk: Soundin kannalta oleellista lienee myös vahvistimen oikeaoppinen sijoittaminen rullalaudan päälle :
http://www.kfmrecords.com/images/photos/kfm0608_2.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3103/2786907651_b4476cca36.jpg

 
:) Mikäli Metallican James Hetfield, tai Kirk Hammett toimisi samoin, olen varma, että markkinoilla olisi suuret määrät heidän "Signature-Rullalautoja".
In Rock.
padaa@dadaa!
06.02.2010 16:13:14
 
 
Tande: :) Mikäli Metallican James Hetfield, tai Kirk Hammett toimisi samoin, olen varma, että markkinoilla olisi suuret määrät heidän "Signature-Rullalautoja".
 
Tästähän päästäänkin seuraavaan aiheeseen. Gibsonin Custom Shop ei ole vielä yrittänyt tehdä omaa heavy relic -versiota Old Blackista. Olisi melkoinen työ kun miettii mitä kaikkea alkuperäisessä on...Firebirdin tallamikki, alumiininen plektrasuojus ja goldtop -pinnan päälle sudittu musta maali nyt näkyvimpänä.
2541
06.02.2010 17:39:56
 
 
Jokapaikanapina:
 
EDIT2: Kuinka vitun intensiivinen veto Free Worldista!
http://en.sevenload.com/videos/USME … kin-In-The-Free-World-Live-SNL-1989
Voin vaan kuvitella mikä tajunnanräjäyttävä kokemus on olla tuolla paikanpäällä. Jätkä on just tehny jotain synapelleilyä ja kasarisaundista musaa ja vokooderijuttuja ja sitte äijjä tulee nahkatakissa ja repaleisissa housuissa ihan saakelin tiukan bändin kanssa vetään noin hyvän biisin. Ja älyttömän kovaa tietty soittaen sitä

 
Eikös tossa oo Charley Drayton ja Steve Jordan komppiryhmänä? Ei ihme, että toimii.
Jokapaikanapina
06.02.2010 18:17:20
2541: Eikös tossa oo Charley Drayton ja Steve Jordan komppiryhmänä? Ei ihme, että toimii.
 
Juu, kyllä on. Ja ei tosiaan ole ihme :)
Tarkastaja
06.02.2010 18:56:20
En kyllä vertaisi Neilin saundia paskaan mutta sen verran järjetöntä kamarunkkausta tuossa kitarasta kuulijan korviin johtavassa signaalitiessä on, että kamojen kopiointi taitaa olla melko mahdotonta.
 
mrk: Soundin kannalta oleellista lienee myös vahvistimen oikeaoppinen sijoittaminen rullalaudan päälle :
http://www.kfmrecords.com/images/photos/kfm0608_2.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3103/2786907651_b4476cca36.jpg

 
Tuo rullalauta viritelmä liukui tuon päävahvistimen eteen aina kun Neil vaihto Old Blackin LP junioriin.
Jokapaikanapina
06.02.2010 22:01:01
Onko Neil Youngista muuten jotain hyvää elämäkertaa?
reverend
06.02.2010 22:11:55 (muokattu 06.02.2010 22:12:25)
Jokapaikanapina: Onko Neil Youngista muuten jotain hyvää elämäkertaa?
 
Tämä on ainakin hyvä ja melko kattava kirja:
Jimmy McDonough - Shakey: Neil Young's Biography
http://www.amazon.co.uk/Shakey-Youn … books&qid=1265486994&sr=8-1
Suomennettuna ei taida löytyä mitään?
Jokapaikanapina
06.02.2010 22:18:33
reverend: Tämä on ainakin hyvä ja melko kattava kirja:
Jimmy McDonough - Shakey: Neil Young's Biography
http://www.amazon.co.uk/Shakey-Youn … books&qid=1265486994&sr=8-1
Suomennettuna ei taida löytyä mitään?

 
Jees kiitos! Ja enkukshan sen pitää olla :) Kerran luin jonkun elämänkerran suomeks, tais olla Aerosmithin. Oli huvittavaa ku se meininki yritettiin suomentaa. "Ja vittu mun kledjuille oli lentäny pöllyt". Pitää kuulla kaikki artistin suusta alkuperäsellä kielellä
Pedroz
06.02.2010 23:47:46 (muokattu 06.02.2010 23:48:53)
 
 
Suomeksi on kirjoitettu muistaakseni Neil Young - Rockmusiikin Cowboy -niminen yritelmä, tai jotain sinne päin, kirjoittajaa en jaksa nyt tarkistaa (Jorma Ollila? Ainiin, se olikin se toinen tyyppi. Joukohan tämä olikin). Melko ohut kirja, jokseenkin kömpelöä kieltä ja "Yesin levy Time and World" -tyyppisiä ääliömokia löytyy. Jonnekin After the Gold Rushin aikoihin olen sen lueskellut, kun kirjastossa jotain kivaa luettavaa etsiessäni sen löysin, mutta taitaa jäädä kesken. Tuon Shakeyn voisi joskus sen sijaan lukaista.
"Vapaa on vasta kun päivissä sekoaa" -Tommi Liimatta
Tande
07.02.2010 02:59:10 (muokattu 07.02.2010 03:07:14)
LeoFender: Tästähän päästäänkin seuraavaan aiheeseen. Gibsonin Custom Shop ei ole vielä yrittänyt tehdä omaa heavy relic -versiota Old Blackista. Olisi melkoinen työ kun miettii mitä kaikkea alkuperäisessä on...Firebirdin tallamikki, alumiininen plektrasuojus ja goldtop -pinnan päälle sudittu musta maali nyt näkyvimpänä.
 
Joku kaveri on näemmä teettänyt Custom-replican Old Blackista.
 
http://www.pisotones.com/Alfonso/OldBlack/OldBlack_En.htm
In Rock.
Tapani L
07.02.2010 04:04:58
Jokapaikanapina: Juu, kyllä on. Ja ei tosiaan ole ihme :)
 
Ei todellakaan ole ihme kun sooloihin ei vaikuta jäbän hyppimiset rumpukorokkeele eikä törmilyt toiseen bändiin kuuluvaan jäbään. Suorastaan soittaa paremmin kuin levyllä niissä kohdissa, jännä homma!
On totta kai hauskaa katsella siemennestettä, sanoo liiton edustaja, biologianopettaja Ingelise Kahl metroXpressille.
Mushmouthedtalk
07.02.2010 10:25:55
 
 
Tarkastaja: En kyllä vertaisi Neilin saundia paskaan mutta sen verran järjetöntä kamarunkkausta tuossa kitarasta kuulijan korviin johtavassa signaalitiessä on, että kamojen kopiointi taitaa olla melko mahdotonta.
 

 
Tuo rullalauta viritelmä liukui tuon päävahvistimen eteen aina kun Neil vaihto Old Blackin LP junioriin.

 
Mikä tuo saatanana iso vahvistin on tossa oikealla muitten takana? Ja mikä tuo laite on tossa rullalauta vahvistimen päällä. Siis tuossa alemmassa linkissä.
Kesukka
08.02.2010 08:03:03
Tande: Joku kaveri on näemmä teettänyt Custom-replican Old Blackista.
 
http://www.pisotones.com/Alfonso/OldBlack/OldBlack_En.htm

 
Näitä customointeja voi teettää suomessakin: http://www.monsteramps.fi/site/?lan=1&page_id=64
"today's music ain't got the same soul I like that old time rock'n'roll"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)