Aihe: Hurriganes
1 2 3 4 5202 203 204 205 206
AlaE
18.01.2018 16:22:18
PsychedelicWarlord: Eiköhän kuitenkin enemmän Albert King joka taisi olla Järvisen pojan kummikin? Ja soitti Braindamage..or still alive-levylläkin. Toki varmaan molemmat olleet esikuvia.
 
Just tämän idolinsa takia "Albert" Järvinen.
Salvo honore
2randpo
18.01.2018 18:56:03
 
 
PsychedelicWarlord: Eiköhän kuitenkin enemmän Albert King joka taisi olla Järvisen pojan kummikin? Ja soitti Braindamage..or still alive-levylläkin. Toki varmaan molemmat olleet esikuvia.
 
No ei. Toki nuo Albert Kingiin liittyvät faktat on tiedossani. Mutta kun kuuntelee Eric Claptonin ja toisaalta Freddie Kingin levyjä, niin eipä tuossa pitäis paljon epäselväksi jäädä kummalta Kingiltä ne musiikilliset vaikutteet valtaosin tulevat. Siis noista kahdesta kun puhutaan. Albert King varmasti toki myös jonkunlainen esikuva, mutta kitaristina Järvinen minusta edistyneempi kuin AK.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
PVC
18.01.2018 19:14:36 (muokattu 18.01.2018 19:35:43)
2randpo: No ei. Toki nuo Albert Kingiin liittyvät faktat on tiedossani. Mutta kun kuuntelee Eric Claptonin ja toisaalta Freddie Kingin levyjä, niin eipä tuossa pitäis paljon epäselväksi jäädä kummalta Kingiltä ne musiikilliset vaikutteet valtaosin tulevat. Siis noista kahdesta kun puhutaan. Albert King varmasti toki myös jonkunlainen esikuva, mutta kitaristina Järvinen minusta edistyneempi kuin AK.
 
Justiinsa näin, Sikäli kuin ymmärrän, nimen omaan Craptonilta & Freddie Kingiltä oli peräisin se melodinen, nopea sujuva blues-nakutus jonka Järvis omaksui. Ja on selvää että Crapton oli kuunnellut Freddien levyjä ja veivannut esim. "Hideaway" biisin tuhanteen kertaan.
 
Tuon kaiken kuulee viidessä minuutissa kun kuuntelee Freddien Hideawayn ja Craptonin Steppin' Outin,
 
Tottakai myös Freddie oli saanut vaikutteita jostain. Ehkä Robert Johnsonilta ja parilta muulta mustalta blues kitaristilta.
msalama
18.01.2018 19:50:38
 
 
mutta kitaristina Järvinen minusta edistyneempi kuin AK.
 
Joo mut yks mun kaverin 15-vuotias/15-sorminen tiluttajapoika on edistyneempi kun Alppu kun se on niin saatanan nopee.
 
Siis hommahan menee näin. Kun Albert Kingin rinnalle pannaan 2 Järvistä, ollaan tasoissa. Ja kun Järvisen rinnalle pannaan ääretön määrä rokpoliiseja ja 15-vuotiaita ikuisia lapsineroja, ei olla vieläkään tasoissa. Surullista mutta totta.
2randpo
18.01.2018 21:02:00
 
 
Niin, en kyllä puhunut nopeudesta mitään tuossa edellä. Eihän Järvinen mikään Wes Montgomery ole, mutta silti monipuolisempi ja musikaalisempi kitaristi kuin A. King. Maneerinsa varmasti jokaisella, paitsi jos jollain on niitä vähän, WM:lla. Tällaiseen viittasin edistyneisyydellä.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
PVC
18.01.2018 21:42:39 (muokattu 18.01.2018 21:47:23)
2randpo: Niin, en kyllä puhunut nopeudesta mitään tuossa edellä. Eihän Järvinen mikään Wes Montgomery ole, mutta silti monipuolisempi ja musikaalisempi kitaristi kuin A. King. Maneerinsa varmasti jokaisella, paitsi jos jollain on niitä vähän, WM:lla. Tällaiseen viittasin edistyneisyydellä.
 
Onko wm oikeasti hyvä. Inhoan jazzia. Saanko jonkinlaisen listan parhaista rock kitaristeista. Mielestäni cream-aikojen clapton on kärjessä. Suomalaisista järvinen. Muista kitaristeista django reinhardt. Klassisista kitaristeista john williams.
 
Ai niin, oikeastaan pidän kurt cobainia yhtenä parhaista rock kitaristeista.
Musta Arkipyhä
18.01.2018 22:41:28
PVC: Justiinsa näin, Sikäli kuin ymmärrän, nimen omaan Craptonilta & Freddie Kingiltä oli peräisin se melodinen, nopea sujuva blues-nakutus jonka Järvis omaksui. Ja on selvää että Crapton oli kuunnellut Freddien levyjä ja veivannut esim. "Hideaway" biisin tuhanteen kertaan.
 
Löytyy se Hideaway siltä Claptonin Bluesbreakers-levyltäkin ja ainakin Alppu-kirja puhuu nimenomaan Claptonista ja Albert Kingistä suurina esikuvina mikäli oikein muistan.
"I'm a free spirit baby - olen ilmainen väkevä alkoholijuoma,vauva"
2randpo
19.01.2018 09:00:16
 
 
PVC: Ai niin, oikeastaan pidän kurt cobainia yhtenä parhaista rock kitaristeista.
 
Alkaa mennä ohi aiheen mutta joo, Nirvanan biiseissä on kyllä kekseliäitä sointukulkuja. Ja oli Kobainilla muutenkin paljon pointteja, joista voi olla samaa mieltä.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
Rämppy
19.01.2018 09:15:11 (muokattu 19.01.2018 09:17:06)
Meikäläisenkin korvaan Järvisen soitosta kuulee, että Jon Mayall Bluesbreakers with Eric Clapton -levyä on nuorena kuunneltu ja opiskeltu hartaasti. Clapton saattoi olla suurin yksittäinen vaikuttaja, mutta kyllä Järvisen soitossa kuuluu selvästi vanhemmatkin blueskitaristit, kuten kaikki kolme Kingiä. Lisäksi rautalankakitaristeilta on saatu innoitusta, mikä kuuluu melodisuutena. Etenkin Royals-aikoina oli nämä fuusiojazz ja progesoittajatkin tutkiskelun kohteena. Varmaan Jeff Beck oli yksi huomattava vaikuttaja sekä blues- että fuusiotyylisenä versiona.
 
En ota kantaa soittajien edistyneisyyseroihin, mutta Albert King oli siinä mielessä rajoittunut soittaja, että soitti vasurina mutta oikeakätiselle kielitetyllä kitaralla. Sointupuoli jäi soitossa melko olemattomaksi. Tosin eipä B.B. Kingkään kamalasti sointuja komppaillut, vaan veteli näitä kuuluisia blueslickejään. Kumpaakaan en väheksy kitaristina, olivat todella ilmaisuvoimaisia soittajia, laulajia ja biisintekijöitä.
In Finland we have this thing called "diu diu".
2randpo
19.01.2018 09:30:16
 
 
Rämppy: Meikäläisenkin korvaan Järvisen soitosta kuulee, että Jon Mayall Bluesbreakers with Eric Clapton -levyä on nuorena kuunneltu ja opiskeltu hartaasti. Clapton saattoi olla suurin yksittäinen vaikuttaja, mutta kyllä Järvisen soitossa kuuluu selvästi vanhemmatkin blueskitaristit, kuten kaikki kolme Kingiä. Lisäksi rautalankakitaristeilta on saatu innoitusta, mikä kuuluu melodisuutena. Etenkin Royals-aikoina oli nämä fuusiojazz ja progesoittajatkin tutkiskelun kohteena. Varmaan Jeff Beck oli yksi huomattava vaikuttaja sekä blues- että fuusiotyylisenä versiona.
 
En ota kantaa soittajien edistyneisyyseroihin, mutta Albert King oli siinä mielessä rajoittunut soittaja, että soitti vasurina mutta oikeakätiselle kielitetyllä kitaralla. Sointupuoli jäi soitossa melko olemattomaksi. Tosin eipä B.B. Kingkään kamalasti sointuja komppaillut, vaan veteli näitä kuuluisia blueslickejään. Kumpaakaan en väheksy kitaristina, olivat todella ilmaisuvoimaisia soittajia, laulajia ja biisintekijöitä.

 
Jep, ja mulle "edistyneisyys" siis oli ja on tässä yhteydessä sinällään neutraali termi.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
Kefiiri
19.01.2018 10:11:17 (muokattu 19.01.2018 10:12:21)
Mä en ole koskaan tajunnut miksi Järvinen niin fanitti Albert Kingiä, sehän on noista Kingeistä selvästi vähiten edistynyt mitä soiton moni-ilmeisyyteen tulee. Siinä on kai jokin muu juttu.
 
Harvey Mandelia Järvinen on myös kehunut, ja sehän onkin aika sälli.
En ole musiikin asiantuntija.
hosino
19.01.2018 22:31:02
Täys tupa 7000 näyttäs olevan huomenna. On se jotekin noloa ette yksikään normaali kanava näytä keikkaa.
Metalkallo
20.01.2018 08:11:31 (muokattu 20.01.2018 14:10:04)
hosino: Täys tupa 7000 näyttäs olevan huomenna. On se jotekin noloa ette yksikään normaali kanava näytä keikkaa.
 
No en nyt tiedä onko siinä paljoa näyttämistä kun Remun rumpalointi selvästi nykyään on mitä on. Lähinnä cover bändiltä vaikuttaa enää koko Hurriganes kun Remu on ainoa perusjäsen ja paljoa sekään enää tee siinä mitään. Hatun nosto silti äijälle ja jo tämän maailman jättäneille Cisselle sekä Järviselle, ja vielä elossa olevalle Ile Kalliolle joka oli Hurriganesin alkuperäinen kitaristi jos joku ei tiennyt.
 
En tosiaan tarkoita että Remu olisi huono rumpali, se on pirun hyvä rumpali kun vielä laulaa samaan aikaan ja mitähän muuta vielä? Itse en pystyisi samaan.
 
Kyllä se oikea Hurriganes kuitenkin kuoli jo ajat sitten.
Vähemmän on nykyään enemmän
hosino
20.01.2018 09:56:03
Bartolo
20.01.2018 13:38:44
Metalkallo: No en nyt tiedä onko siinä paljoa näyttämistä kun Remun rumpalointi selvästi nykyään on mitä on. Lähinnä cover bändiltä vaikuttaa enää koko Hurriganes kun Remu on ainoa perusjäsen ja paljoa sekään enää tee siinä mitään. Hatun nosto silti äijälle ja jo tämän maailman jättäneille Cisselle sekä Järviselle, ja vielä elossa olevalle Ile Kalliolle joka oli Hurriganesin alkuperäinen kitaristi jos joku ei tiennyt.
 
Kyllä se oikea Hurriganes kuoli jo ajat sitten.

 
Nostaisin hattua myös Janne Louhivuorelle. Varsinkin Fortissimo on kunnon kamaa, Jannen kitarointi hienoa.
HaloOfFlies
20.01.2018 14:16:30 (muokattu 20.01.2018 14:19:15)
 
 
Remu ja Ile on kumpikin tullut tahoillaan nähtyä livenä. Remu All Stars kävi Ylivieskassa pari vuotta sitten, hienoa oli nähdä legenda livenä. Hyviä eläkepäiviä Remulle. Illan keikan aion katsoa striiminä Ilta-Sanomien sivuilta.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
HaloOfFlies
20.01.2018 16:56:41
 
 
Linkki ISTV;n striimiin.
 
https://www.is.fi/musiikki/art-2000005527627.html
 
Keikan alkuun on vielä kolmisen tuntia.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
HaloOfFlies
20.01.2018 20:17:41
 
 
Siitä lähti! Roadrunner ekana biisinä.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
zekeode
20.01.2018 20:28:06
 
 
Ei pystyny. Liian kova myötähäpeä iski.
Muusikon elämä terveellisemmäksi: iHerb alennukset ja kokemuksia - Rouhee Blues - Spotifyn paras blueslista... ...tai aina
krautio
20.01.2018 20:34:04
 
 
Tämä on ehkä huonointa liveä jäähallitasolla ikinä.
Hey Ho, Let's Go!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)