Vieläkö joku muistaa tällaisen brittiläisen kokoonpanon 80-luvun kulta-ajoilta sekä 90-luvun alkupuolelta? Tuotti pääasiallisesti radiosoitollisesti suuria hittejä, joista ainakin Relax, Two tribes, The power of love ja War ovat tunnetuimmat.
Törmäsin tänään vaatehuonetta penkoessani niihin kahteen albumiin, jotka itse heiltä omistan: Welcome to the Pleasuredome ja Bang!.. The Greatest Hits of FGtH. Kimposi monta mukavaa muistoa nuoruudestaan ja piti heti tarkistaa, löytyisikö täältä ketään, joka oikeasti piti heidän musiikistaan.
Itse en välttämättä noiden hittibiisien perässä ollut, vaan musiikillisesti ja lyriikallisesti parhaimpia ovat hieman tuntemattomamman kappaleet. Omia henk. koht. suosikkeja ovat mm. Rage hard, Ferry cross the Mercey, Black night white light ja San Jose. Niin, ja The power of love on aina ollut niitä herkkiä biisejä, jotka saavat kovemmankin miehen herkistymään :) Two tribes ja War-coveri ovat puolestaan näitä lyriikallisesti merkittäviä kokonaisuuksia. Ei se musiikki niissä koskaan se tärkein hittitekijä ollut.. Ei ainakaan omien mieltymysteni kannalta.
Nykyään kai bändi ei kovin ihmeellisemmin ole koossa. Niin, ja muistelisin laulaja Holly Johnsonin saaneen aikoinaan hiv-tartunnan. Liekköhän hän vielä elossa vai eleleeköhän vielä mukavaa homon elämäänsä jossain päin Lontoota? Miehen kotisivuilla oli viimeisin päivitys tehty heinäkuussa 2003, joten mahdollisuudet vaikka mihin kai ovat.
Asiasta muuten kiinnostuneet voivat vierailla vaikka osoitteessa
http://www.fgth.cjb.net/ EDIT: Tarkemmin nyt kun bändin kotisivuja luin siellä oli maininta mahdollisesta uudelleen kokoontumisesta live-esitystä varten. Johnson ja Nasher eivät kuitenkaan olisi mukana siinä. Tämä silti antaisi ymmärtää, että Johnson olisi edelleen elossa. Taitaa hiljaiselosta nauttia muuten vain.
Ei musiikkia ilman hiljaisuutta.