Aihe: Toto - Kingdom of desire
1
Risto Mustalisä
12.01.2005 07:22:59
Tulipa napattua mukaan paikallisen tavaratalon alelaarista uskomattomaan 3e hintaan.Vähän on tullut kuunneltua ,mutta Lukatherin soitto kuulostaa erityisen maukkaalta (esim.gypsy train) ,hieno perinteinen "Toto-hitti" Don't chain my heart ja upea balladi "2 hearts".Mitä mieltä muut levystä?
 
Toimii ainakin mulle.Jatkan kuuntelua.
Born to be wild! - paitsi kotona..
Progressor
12.01.2005 11:57:40
Joo, tykkään kovasti. Mielestäni sellainen vaihteleva mutta tasapainoinen kokonaisuus. Bändi soittaa tiukasti (mikä yllätys!) ja sounditkin ovat mainiot. Sävellykset eivät ehkä ole maailman yllätyksellisimpiä (paitsi Jake To The Bone), mutta soittotaidon ja hyvien soolojen ansiosta niitä jaksaa kuunnella. Gypsy Train, Never Enough, nimikappale ja Jake To The Bone ovat minun suosikkejani.
 
Tämä levyhän jäi rumpali Jeff Porcaron viimeiseksi. Se on sääli, sillä mies on näissä kappaleissa aivan huippuvedossa. Onneksi Simon Phillips paikkaa hyvin.
lukeman
12.01.2005 12:31:16
Kolmessatoissa vuodessa tuota levyä on tullut kuunneltua hyvinkin paljon ja aina se kuulostaa yhtä hyvältä. Jake to the bone on mahtava instrumentaali. Omasta mielestäni KOD on kokonaisuudessaan paras Toto-levy. Vuosien kuluessa on sitten ollut pakko ostaa kaikki mahdolliset Toto levyt+muut julkaisut. J.Porcaro oli kyllä mies paikallaan, S.Phillips on tosi hyvä, soittotyyli on toki hyvinkin erilainen kuin Jeffillä, mutta nykypäivänä Simon on oleellinen osa Totoa.
M.i.k.key
12.01.2005 13:28:53
Aika rok verrattuna muuhun tuotantoon, tuossakin ehdottomasti hetkensä mutta muusta tuotannosta löytyy suosikit (En ole kyllä aikoihin kuunnellut)
 
Ei ollut jäähallissa silloin 93 (?) mitään kysyttävää kun keikka alkaa Gypsy Train biisillä ja verho tippuu kun koko bändi lähtee messiin...
Mä lopetan nää hommat!
Larry
12.01.2005 13:37:42
Jees kompattava on.
Loistava levy. Tosiaankin hieman raskaampaa Totoa kuin normaalisti. Luke laulaa pirun hyvin (niinkuin aina) ja mun mieleisiä kipaleita monia. Varsinkin nimikkobiisi on aika raskas mutta mainio. "She knows the devil" iskee muhun jostain kumman syystä kovaa ja "Only you" on myös taattua Toto balladisointia.
Kyllä lapset mukavia on, mutta tekotapa on ihan YÄK!
-lefa-
12.01.2005 15:50:16
Vitun hyvä levy eipä muuta
 
Jeff porcaro soittaa ku unelma
 

 
R.I.P JEFF PORCARO
DIRRRRRTY!!!!!
Notefix
12.01.2005 16:17:26
 
 
Aika rok verrattuna muuhun tuotantoon, tuossakin ehdottomasti hetkensä mutta muusta tuotannosta löytyy suosikit

Jep, aika hännillä on meikän kirjoissa toi levy. Biisit ei vaan iske ja bändi yritti kuulostaa joltain mitä se ei ole.
Mr. Muzak: "ku Note soittaa ni kaikki kuulostaa Whitney Houstonilta"
Chrissie
12.01.2005 19:00:37
Ehdottomasti yksi parhaimmista Toto-levyistä. Aivan mahtavia tarttuvia biisejä. Viime kesänä meni pitkät automatkat tätä kuunnellessa ja mukavasti svengasi. En muista näin äkkiseltään ainoatakaan "huonoa" kappaletta tältä levyltä ja kokonaisuus on muutenkin aivan erinomainen. Allekirjoittanut on saanut treenattua myös laulu"taitojaan" tämän levyn tahdissa. Aivan mainio.
Ei musiikkia ilman hiljaisuutta.
MK73
12.01.2005 19:24:55
Huikea platta, täysipainoinen ja sydämmellä soitettu. Mutta kuten sanottu, haikeat fiiliksethän siitä jäi.
Risto Mustalisä
13.01.2005 10:54:56
Tuossa Don't chain my heart -biisissä on muuten ovelan kuuloinen rumpukomppi.Jotenkin kuulostaa shufflelta muttei ihan ole sitä.
Born to be wild! - paitsi kotona..
Progressor
13.01.2005 11:15:08 (muokattu 13.01.2005 11:18:34)
Tuossa Don't chain my heart -biisissä on muuten ovelan kuuloinen rumpukomppi.Jotenkin kuulostaa shufflelta muttei ihan ole sitä.
 
Jaa... Ei se minusta niin erikoinen ole. Ihan tavallinen 12/8-komppi, jossa haitsun iskuja on vain aksentoitu painottomille tahdin osille. Groove on toki ensiluokkainen.
 
Edit: Jos tuon levyn osalta puhutaan ovelista rumpujutuista, niin kuuntelepa filliä, joka tulee How Many Times -biisin väliosion lopussa. Se on minusta aika hämärä.
Risto Mustalisä
13.01.2005 12:25:13
Jaa... Ei se minusta niin erikoinen ole. Ihan tavallinen 12/8-komppi, jossa haitsun iskuja on vain aksentoitu painottomille tahdin osille. Groove on toki ensiluokkainen.
 
Kun ei itse ole rumpali niin olen aika heikoilla jäillä.Mielestäni Jeffillä on kyllä aivan oma tyylinsäkin jonka tunnistaa mm.mainitsemassani biisissä.Liekö sitten tuota groovea.Lukatherin kitarasoundi on myös muuttunut hieman jotenkin "tiukemmaksi".
Born to be wild! - paitsi kotona..
käreyndanni
13.01.2005 13:40:00
Porcaro on tosiaan vedossa. Ihailtavaa rumpujen soittoa. Gypsy Train rokkaa ihan pirusti samoin kuin Never Enough.
Progressor
13.01.2005 15:04:17
Porcaro on tosiaan vedossa. Ihailtavaa rumpujen soittoa. Gypsy Train rokkaa ihan pirusti samoin kuin Never Enough.
 
Kyllä! Tuossa jälkimmäisessä ihmettelen aina, miten tavallinen suora 8-beat voikin kuulostaa niin hyvältä.
MK73
13.01.2005 16:49:41
Edellä mainittu How Many Timesin filli on ovela ja yksi Jeffin tavaramerkeistä. Ja mikä idea vetää se jippo siihen. Mies malttoi ja malttoi... kunnes tuli fillin paikka...
 
Voi voi - muistan vieläkin Helsingin Sanomien otsikon "Studiot kaipaavat rumpalia"
Chrissie
13.01.2005 17:32:53
Kyllä! Tuossa jälkimmäisessä ihmettelen aina, miten tavallinen suora 8-beat voikin kuulostaa niin hyvältä.
 
Toden totta. Helkkarin "rok".
Ei musiikkia ilman hiljaisuutta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)