Onko täällä ketään David Usheria diggailevia?
Mieshän on siis äärimmäisen tylsästä ja keskinkertaisesta Moist -bändistä soolouralle lähtenyt laulajaheppu. Suomessa taitaa olla valitettavan vähän tunnettu, tosin "Black Black Heart" saattaa olla tutumpi; pyöri aikoinaan Jyrkissä jonkun kerran ja erinäisissä TV-sarjoissakin pari kertaa soinut.
Miehen musiikkia on vähän vaikea luokitella, tuntuu että singer/songwriteriksikin on tuotanto välillä turhankin sliipattua ja konevetoistakin poppia. Välillä sitten taas mennään minimalistisesti ja akustisesti.
Ihan viiden tähden levyjä ei ole mikään kun niistä aina ne pari täyteviisua löytyy, mutta erittäin hyviä levyjä silti kaikki. Laulajana mies on myös niin kova, että vetää kuiville sen keskinkertaisemmankin biisin. Vähän hankala levyjänsä välillä löytää, ja itseltäkin uusin "If God Had Curves" puuttuu. Kolmesta ensimmäisestä kannattaa kokeilla ainakin "Hallucinations" ja "Morning Orbit" -levyjä. Debyytti "Little Songs" on myös ihan hyvä, mutta sen ehdoton huippuhetki "St. Lawrence River" löytyy myös seuraavalta, eli Mornig Orbitilta.
Pari linkkiä, tee itsellesi palvelus ja tutustu:
http://www.myspace.com/davidushermusic "Black Black Heart" -video:
http://www.youtube.com/watch?v=vFJorMzya2M "A Day in the Life" -video:
http://www.youtube.com/watch?v=aGDo6dMDtJY "Surfacing" -video:
http://www.youtube.com/watch?v=qqMKVp0p8BA "St. Lawrence River" -live:
http://www.youtube.com/watch?v=LGuA0Ag6UoQ