Aihe: KoRn Suomeen 18.9.2005!?
1 2 3 4 5 6 7
Sahtimies666
18.09.2005 12:46:45
joo nyt selvis... tuun junalla leprasta ja 0010 bussilla takas... huhhuh.. nyt on "VÄHÄN" parempi fiilis...pikkasen meinas revetä perse tos jossain vaihees...
"Prima Nocta" - Any English noble may bless a marriage by sleeping with any bride on her wedding night.
Sahtimies666
18.09.2005 12:50:19
nyt ostamaan junalippua!!!
"Prima Nocta" - Any English noble may bless a marriage by sleeping with any bride on her wedding night.
nahkalipsi
19.09.2005 00:11:55
Kiva keikka.
Hypocrite on aivan tajuttoman kova biisi.
 
Levyki tulee siis vasta marraskuussa =/
meidän äiti tekee parempia lapsia kuin teidän äiti !
ozz3
19.09.2005 08:58:21
Huhhuh, oli kova keikka ja yleisö järjettömän hyvin messissä. Vaikka oltiin katsomossa niin vedettiin ihan täysillä, aamu aloitettiin MacGyverilla ja kaljalla ja selvitiin sitten juuri parahiksi ennen ovien avausta. Settilistaan olisin toivonut mukaan Fagettia ja Dead Bodies Everywhereä, mutta kun tulee putkeen Here To Stay, Twist, Got The Life ja A.D.I.D.A.S tai Shoots And Ladders, One ja Freak On A Leash niin ei voi olla kuin helvetin tyytyväinen. Finntrollkin oli ihan jees!
 
Sen uuden kitaristin olisi kyllä voinut ottaa sinne lavalle asti...
 
Setti:
 
Intro
Here To Stay
Twist
Got The Life
A.D.I.D.A.S.
Dirty
Twisted Transistor
Falling Away From Me
Did My Time
Shoots And Ladders / One
Freak On A Leash
Hypocrites
4U
Another Brick In The Wall
-----
Blind
Somebody Someone
Y'all Want A Single
Be just and fear not| MegaMan Club #009 - Shadow Man |THV-klubi #6
nahkalipsi
19.09.2005 11:15:05 (muokattu 19.09.2005 12:16:01)
Olisko jollain muute kuvia, pistäkääs jakoon.
 
edit: No one's there tuli muistaakseni Transistorin jälkeen...?
meidän äiti tekee parempia lapsia kuin teidän äiti !
ozz3
19.09.2005 11:18:27
Olisko jollain muute kuvia, pistäkääs jakoon.
 
Jeeap, kiinnostais itseänikin.
Be just and fear not| MegaMan Club #009 - Shadow Man |THV-klubi #6
MV
19.09.2005 11:39:44
Paljon oli porukkaa?
Kuvia kannattaa väijyä imperiumin laudalta...
"perkulees.- helkkari että tekkee miäli pilua" -ICE
mrk
19.09.2005 12:26:02
edit: No one's there tuli muistaakseni Transistorin jälkeen...?
 
Falling Awayn jälkeen minun muistiinpanojen mukaan.
"What would we be without wishful thinking"
author
19.09.2005 14:08:15
Kiva keikka.
Hypocrite on aivan tajuttoman kova biisi.

 
Jep. Pidin myös.
morttimarkus.
19.09.2005 17:45:54
 
 
Mulla jäi huonot fiilikset keikasta. Veikkaan, että suurin osa kirjoittaneista oli permannolla riehumassa. Itse en sinne päässyt, tunnelma oli varmaan todella erilainen siellä. Näin Kornin vuosi sitten Hartwall Arenalla ja voin sanoa, etten TODELLAKAAN ollut katsomassa sitä samaa KoRnia, kuin viimeksi.
David soitti rumpuja ihan miten sattuu, fillit eivät menneet ihan putkeen, tempo sleebasi järkyttävästi ja muutenkin David soitti pirun epätarkasti.
Bassosta ei kuulunut ylös mitään, pelkkää muminaa.
Jonathan kävi jokaisen kappaleen jälkeen ottamassa happea happipullosta / hengityskoneesta, jommastakummasta. Tämä voi olla melko "asenteellista", mutta minusta se on jo aika säälittävää. Harmikseni näin KoRnin vuosi sitten, silloin tämä keikka ei varmasti olisi ollut niin suuri pettymys.
morti
nahkalipsi
19.09.2005 18:50:00 (muokattu 19.09.2005 18:51:29)
Falling Awayn jälkeen minun muistiinpanojen mukaan.
 
ah, joo varmaan onkin näin.
 
onathan kävi jokaisen kappaleen jälkeen ottamassa happea happipullosta / hengityskoneesta, jommastakummasta. Tämä voi olla melko "asenteellista", mutta minusta se on jo aika säälittävää
 
Happea se otti vuosi sittenkin lähes joka biisin välissä.
meidän äiti tekee parempia lapsia kuin teidän äiti !
Sahtimies666
19.09.2005 19:21:50 (muokattu 19.09.2005 19:22:43)
4u oli helvetin hyvä!! ja another brick in the wallin loppu oli aivan törkeen hypnoottisen kuulonen..tuijotin vaan monttu auki..
"Prima Nocta" - Any English noble may bless a marriage by sleeping with any bride on her wedding night.
Heavy Metal Machine
19.09.2005 19:58:54
Kyllä oli niin paskat saundit yläkatsomossa (E5), että ihan pahaa teki. Laulusta ei saanut mitään selvää jne... Muuten kyllä Korni rokkasi pirun nätisti!
halki vainion viljan, valojen luo, liljan luo
Dumb
19.09.2005 20:21:28
 
 
C4 -katsomossa aivan ylärivillä oli kyllä ihan kohtuu hyvät soundit, basso ainoastaan oli pikkuisen muhjuinen paikkapaikoin. Muuten ei valittamista.
 
Kova veto oli! 4U oli varsinkin kiva yllätys.
author
19.09.2005 20:31:41
Basso oli kyllä aivan liian kovalla. Aataminomena oli koko ajan tulossa suuhun kun seisoin siinä permannolla aivan kaiuttimien vieressä. Another brick in the wallissa se sitten kostautui kun basso alkoi humisemaan niin ettei mitään muuta enää kuullutkaan.
 
Ja narikkasysteemi oli ihan anaalista. Joku sai reppunsa/takkinsa heti kun pääsi lähietäisyydelle, kun taas joku toinen joutui odottamaan 15 minuuttia.
KoRn88.
19.09.2005 22:03:40
Basso oli kyllä aivan liian kovalla. Aataminomena oli koko ajan tulossa suuhun kun seisoin siinä permannolla aivan kaiuttimien vieressä. Another brick in the wallissa se sitten kostautui kun basso alkoi humisemaan niin ettei mitään muuta enää kuullutkaan
 
Samaa mieltä. Itsekkin oltiin kentällä vasemmalla eli Fieldyn puolella ja basso tuli kyllä ihan liian lujalla eikä kitaroista meinannut välillä saada mitään selvää. Meininki oli kuitenkin loistava ja olihan siinä pitin poikastakin moneen kertaan. Ja Hypocrates (miten nyt kirjotetaankin) oli minunkin mielestä todella kovan kuuloinen biisi.
Kaiken kaikkiaan jälleen hieno reissu vaikkei keikka ihan viime vuoden tasolle yltänytkään.
Levyä odotellessa.
metallia Kemistä: UNIC
-K-
20.09.2005 10:15:26
Vähän tuli oltua liian rokkipoliisiasenteella kyllä tuollla. Johtuen lähinnä katsomopaikoista sekä uudesta materiaalista. Parempi fiilis oli katsomossakin vuosi sitten.
 
Biisilista oli aika perinteinen, fagetin puuttuminen vähän hämäsi. Good godin olen aina halunnut livenä kuulla, mutta eipä niin käynyt tälläkään kertaa.. Hyvä keikka.
Ei suotta elämys.
Dumb
20.09.2005 10:55:50
 
 
Munky veti muuten hyvin taustoja. Parhaiten varmaan Dirty:ssä.
ozz3
20.09.2005 11:27:37
fagetin puuttuminen vähän hämäsi. .
 
Jep, tämän olisin ehdottomasti halunnut kuulla ja kyllä aika varmana biisinä sitä odotin. Dead Bodies Everywheren puuttuminen jäi kanssa kaivelemaan...
Be just and fear not| MegaMan Club #009 - Shadow Man |THV-klubi #6
nahkalipsi
20.09.2005 12:53:31
Munky veti muuten hyvin taustoja. Parhaiten varmaan Dirty:ssä.
 
Jep, suht hyvin meni blindin alkukin yksinään. Ei ihan puhtaasti mutta kelvollisesti.
Siihen kiinnitin oikein erityisesti huomiota. Yksinhän se ei ole mahdoton soittaa mutta suht tarkkana saa olla.
meidän äiti tekee parempia lapsia kuin teidän äiti !
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)