Aihe: Rock'N'Roll Band keskiviikkona 2.11.
1
rheinone
01.11.2005 09:15:30
Rock'N'Roll Band vetää keikan 2.11. Tavastialla. Näkikö kukaan kesällä Puistobluesissa? Minkälainen meininki oli?
All you gotta do is plug me into High Voltage Rock'n'Roll.
nuoli
01.11.2005 15:06:04
Harmitti kovaa ku ei päässy, mutta positiivisia arviot on ollut.
No onnex ne tulee tänne Länsirannikollekkin lauantaina.
Ootteko nähny tään lehtijutun Lappeenrannan keikasta
 
http://www.kaleva.fi/cf/juttu.cfm?j=515812
Blues On Fiilis
sirdickyj
02.11.2005 15:42:25
Rock`n Roll Stationilla myös tuo R&R Band 19.11. muistaakseni. Lämppärinä huima The Daltons.
En ikinä liittyisi bändiin, joka ottaa minut jäsenekseen!
rheinone
02.11.2005 16:02:01
Rock`n Roll Stationilla myös tuo R&R Band 19.11. muistaakseni. Lämppärinä huima The Daltons.
 
Onks Erkinharju jo tuolloin kehissä?
All you gotta do is plug me into High Voltage Rock'n'Roll.
Angus
02.11.2005 21:05:12
 
 
Onks Erkinharju jo tuolloin kehissä?
 
Pitäisi olla:
 
Tässä uusi kokoonpano:
Rummut: Twist Twist Erkinharju (05.11.2005 jälkeisillä keikoilla)
The Gods you worship are steel
at the altar of Rock 'N' Roll you kneel!
rheinone
03.11.2005 01:16:48
Tuoreet kommentit:
 
Rock'N'Roll Bandin parasta antia olivat BoDiddley-tyyppiset rhythm&blues-piisit, joissa Dave veti slaidilla niin pirusti. Saman sarjan puolittaisena hupivetona setissä oli älykköpiisiksi tiluleerattu Wooly Bully, joka rokkasi kuin hirvi.
 
Sääli ettei Maijasesta saa rock-miestä tekemälläkään - siis mun mielestä. Bändin ymmärtääkseni Maijasen tekemä uusi piisi Rock'n'roll Water oli korni sekä sanoituksena että sävellyksenä. Muutenkin piisit, joissa Maijanen lauloi, kuulostivat pääsääntöisesti lähinnä suorittamiselta. Basistina Maijanen on kyllä kieltämättä ammattimies.
 
Andyn ottaminen lauteille encoreessa olisi saanut jäädä väliin. Dave olisi lunastanut blueskitaristina paikkansa ilmankin vertailukohtaa Andyn hapuilevaan soittoon.
 
Lämppärinä Zook ei pettänyt. Setti oli kompakti, piisit helvetin hyviä ja muusikot taitavia. Rehellisesti täytyy todeta, että diggasin Zookista enemmän kuin illan pääesiintyjästä.
All you gotta do is plug me into High Voltage Rock'n'Roll.
Folcce
03.11.2005 22:01:32
Hieno ilta oli. Zookin erinomaisuutta ei käy kiistäminen, tommosta soitantaa ei ihan usein kuullakaan. Bändiltä varsinkin alkupään biisit pauhivat toinen toistaan kovemmin. Se vain se vika biisi kuulosti kovasti Black Crowesin Jealous Againilta??!!
 
Itse pääakti ei silti jäänyt paitsioon. Jäbät tuli lauteille ja Come 'Round Betty polkastiin käyntiin ilman selittelyjä. Aijai!
 
Yllätyin oikeastaan että Maijanen lauloi melkein puolet biiseistä, vaikka levyllä vetää vain kaksi. Mä kyllä tykkäsin siitä Paven Rock'n Roll Waterista. Varmaan parhaita biisejä mitä Paavon kynästä on lähtenyt. Ehkä se ei ihan istu Rock'n Roll Bandin muuhun tuotantoon, mut hyvä se oli. Ehkä jopa parempi kuin se Daven uus Rock'n Roll Fire. Erittäin nautittava keikka, Hulkkoineen kaikkineen. Vittu se Lindholm on liian nopee!
 
Mut olis jättäny sen Feverin vetämättä. Alkaa aina ottaa pattiin, laulaa sen sit kuka tahansa.
Music's my life, Moxey.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)