Aihe: Mitä tulee huomioida, jos järjestän ison konsertin?
1
insight
07.09.2006 16:26:09
Mitä kannattaa huomioida, jos järjestäin isomman luokan tapahtuman, jonne tulisi ainakin yksi nimekkäämpi ulkomainen esiintyjä? Esiintyjänä on konemusan melko iso nimi.
 
Tää kuulostaa villiltä idealta, mutta mitä mun tulisi huomioida?
When Bruce Banner gets mad, he turns into the Hulk. When the Hulk gets mad, he turns into Chuck Norris.
Jag
07.09.2006 16:32:06
 
 
-Luvat viranomasilta yms.
-Artistin kuljetus, majoitus, ravitseminen
-Turvallisuus tekijät. Järkkärit, palosysteemit
-Riittävän iso lava ja lavatekniikka. (mitä artisti tuo ja mitä pitää itse järkätä)
 
-Kustannearvio. Paljoko lipun hinnan pitäisi olla, paljoko porukkaa pitää olla että pääsee omilleen...
-onko samaan aikaan muita suuria tapahtumia jotka mahdollisesti jakavat tapahtuman kohdeyleisöä
 
Nuo nyt tuli heti mieleen ihan täysin amatööri pohjalta. Muut viisaammat jatkakoot tuosta...
"Tärkeintä ei ole se, miten sormien pitäisi olla, vaan se, mitä sieltä kuuluu." - P.Walli
Bonham
07.09.2006 17:02:19
Onko sulla massia maksaa???
 
Tää on oikeasti kaiken a ja o... muuten muusta ei kannata edes puhua.
 
Kun et ilmeisesti ole vakiintunut ja hyvämaineinen promoottori, voi iso nimi vaatia esim osan rahoista etukäteen... taikka koko summan.
 
Markkinointi ja ennakkomyynti pitää aloittaa hyvissä ajoin. Lipunmyyntiä pitää seurata silmä kovana - pitää jättää aikaa perua koko homma, jos alkaa konkurssi häämöttää.
 
Kaikki maksaa, ja pirusti... muista se!
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
gulfstream650
07.09.2006 18:53:32
 
 
Soita Eastwaylle äkkiä.
Svengaa kuin saksanhirvi.
hirvoksi
08.09.2006 10:18:03
 
 
Tulee mieleen myös, että palkkiot, maksut ja verot ulkomaisen artistin ollessa kyseessä saattaa teettää ylimääräistä työtä ja vaatia melkoista asiantuntemusta.
 
- Pete
Ota rennosti! Ja olet virtuoosi.
Isodee
08.09.2006 11:35:40
Markkinointi, siihen uppoaa yllättävän paljon rahaa. Ja siihen pitää käyttää rahaa jos meinaat järjestää tapahtumaa johon on tulossa joku stara.
 
Sen kohdentaminen onkin sitten eri juttu...
Jokunen
09.09.2006 14:15:28
Markkinointi, siihen uppoaa yllättävän paljon rahaa.
 
Jos saisit konsertin ympärille leivottua jonkun pienimuotoisen kohun, joka ylittää keltaisen lehdistön uutiskynnyksen, niin ilmaisen mainoksen määrä olisi todella suuri.
"If vomit were a movie, this would be the soundtrack."
Da Make
09.09.2006 14:35:57
Jos saisit konsertin ympärille leivottua jonkun pienimuotoisen kohun, joka ylittää keltaisen lehdistön uutiskynnyksen, niin ilmaisen mainoksen määrä olisi todella suuri.
 
Konsertinjärjestäjä kohauttaa kauppakeskuksessa:
Miehellä armottomasti kakkaa suunpielissä!
Katso omat plussasi täältä! : Kamarinki: H&K ZenTera Combo - Helsinki : "Oh Yeah! E-minor!" - Patrick
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)