Aihe: Formula 1 - kausi 2010
1 2 3 4 546 47 48 49 50
blackmore81
14.11.2010 16:53:29
Tande: Kunhan ei vain Alonso veisi..
 
Tämä oli se tärkein asia. Muuten oli ihan sama mulle kuka voittaa, kunhan ei tuo leuhka Alonso.
What the hell is wrong with freedom? That's what it's all about
h.e.k.a
14.11.2010 16:56:23
blackmore81: Tämä oli se tärkein asia. Muuten oli ihan sama mulle kuka voittaa, kunhan ei tuo leuhka Alonso.
 
Melkoisen lapsellista mielenosoitusta Petrovia kohtaan maaliintulon jälkeen, tosin tuossa tilanteessa voi ketutuksen taso olla melkoinen. Mutta jos taidot eivät riitä ohitukseen, niin se on vain henkilökohtainen voi voi....
"isi, katso, tuo yksi kitara on ihan rikki!" - 3v. tytär DLX-musicin kitaraosastolla kommentoi Jacksonin RR3:sta...
Ziggy Bubba
14.11.2010 16:58:03
 
 
h.e.k.a: Melkoisen lapsellista mielenosoitusta Petrovia kohtaan maaliintulon jälkeen, tosin tuossa tilanteessa voi ketutuksen taso olla melkoinen. Mutta jos taidot eivät riitä ohitukseen, niin se on vain henkilökohtainen voi voi....
 
Mikäs sanapari tuota parhaiten kuvaisi, olisko "huono häviäjä"? Symppiksen oloinen hemmo tämä Vettel, ja selkeesti nopea kuski, ihan oikeaan osoitteeseen meni.
Muhevaa ja melodista postmetalsludgejyystöä: Burweed
Stradlin
14.11.2010 18:12:12
Yhtäkään kisaa en tällä kaudella katsonut, eikä muutenkaan ole kiinnostanut koko touhu, mutta silti olen tyytyväinen että Vettel voitti ja Alonso jäi nuolemaan näppejään.
This guy could fuck up a cup of coffee
Hetfield
14.11.2010 18:47:04
 
 
Webberiä hieman toivoin mestariksi, mutta kyllä Vettelkin kelpaa, jos vaihtoehtona on Alonso tai joku Hamilton.
I quit the band... Now I just play with myself.
mafiakingkong
14.11.2010 20:17:41
Joo samoilla linjoilla, että ihan hyvä mestari tuo Vettel. Webber ois ollu ehkä kyl parempi, mutta hyvä näinkin. Hamilton, Alonso ja Suumaheri (hienosti kirjoitin sukunimen ;P) oli ne ärsyttävimmät vaihtoehdot, joten hyvä näin! En itekään kyl seuranut tälläkaudella yhtään.
bastardo
15.11.2010 02:19:38
Parasta tässä kaudessa oli kyllä se, ettei Alonso voittanut mestaruutta. Sepiä kannatin koko kauden ja kyllähän se kerrankin osui oikealle jätkälle.
Liian usein F1:ssä mestaruuden vie se kaikkein ammottavin persereikä, mutta nyt se jäi Petrovin taakse.
"If I'm crazy, then you're boring." -Henry Rollins
Flash
15.11.2010 09:19:59 (muokattu 15.11.2010 09:20:35)
 
 
Oli kokonaisuutena varsin mainio kausi, vaikka tuo viimeinen kisa ei parasta viihdettä tarjonnutkaan asetelmista huolimatta. Tai no toki lopputulos oli hieno, eli todennäköisin jätkä ei voittanutkaan.
 
Kauden mittaan riitti draamaa radalla ja sen ulkopuolella ja joissakin kisoissa päästiin melkein mässäilemään ohituksillakin. Pistejärjestelmä oli ilmeisen onnistunut. Tai ehkä tuo tallien välinen tasaisuus vain hämäsi. Periaatteessahan Red Bull kuskien olisi pistänyt pystyä ratkaisemaan tallien ja kuskien mestaruus jo aiemmin, mutta hienoa, että ajoivat kunnolla kilpaa ja ottivat riskejä.
 
Oli tää varmasti yksi parhaista kausista viimeiseen kahteenkymmeneen vuoteen (mikä ei välttämättä tosin kerro paljon).
Live Music Is Better!
h.e.k.a
17.11.2010 07:15:16
Flash: Oli tää varmasti yksi parhaista kausista viimeiseen kahteenkymmeneen vuoteen (mikä ei välttämättä tosin kerro paljon).
 
Loistava kausi oli tosiaan, ja itse käyttäisin nimitystä kaikkien aikojen kausi, koska kyllähän nykypäivän kuskien taso on jotain aivan muuta kuin mitä se oli kaksikymmentä vuotta sitten. Silloin toki oli kovaa kisailua ja draamaa, mutta ei kuskeja voinut aivan samalla tavalla pitää huippu-urheilijoina kuin mitä he ovat tänä päivänä. Jos esimerkiksi nykykuskeista joku keskikastin kaveri (muu kuin maksukuski) hyppäisi parikymmentä vuotta ajassa taaksepäin, pesisi hän pienen totuttelujakson jälkeen satavarmasti jokaisen tuon ajan sankarin.
"isi, katso, tuo yksi kitara on ihan rikki!" - 3v. tytär DLX-musicin kitaraosastolla kommentoi Jacksonin RR3:sta...
Flash
17.11.2010 08:10:12
 
 
h.e.k.a: Loistava kausi oli tosiaan, ja itse käyttäisin nimitystä kaikkien aikojen kausi, koska kyllähän nykypäivän kuskien taso on jotain aivan muuta kuin mitä se oli kaksikymmentä vuotta sitten.
 
Osittain totta tämäkin. Nykyään, kun paljon inistään ohitusten vähyydestä F1 sarjassa verrattuna vaikka 80-luvulle, niin unohtuu helposti muutama asia:
 
- silloin viivalla oli enemmän autoja
- silloin kuljettajien tasoero oli huomattava; nykyään viivalla ei ole yhtään rupukuljettajaa
- edellisestä johtuen omia asemia osataan puolustaa paremmin (vrt. vaikka Petrov vs. Alonso viime kisassa)
 
Toki muutamat tekniset sääntömuutokset mitä tehtiin etenkin 90-luvulla vaikeuttivat ohittamista, koska toisen auton imussa ajaminen vaikeutui. Mutta syitä löytyy siis kyllä muitakin.
 
Nyt onneksi viime sääntömuutokset ovat vaikuttaneet vähän helpottavasti ohittamiseen. Seuraava kausikin on varmasti mielenkiintoinen. Mersulla ja Rellulla mahtaa vähän korveta se, että asiakastalleilta tuli turpaan...
Live Music Is Better!
JC
17.11.2010 09:11:16
h.e.k.a: Jos esimerkiksi nykykuskeista joku keskikastin kaveri (muu kuin maksukuski) hyppäisi parikymmentä vuotta ajassa taaksepäin, pesisi hän pienen totuttelujakson jälkeen satavarmasti jokaisen tuon ajan sankarin.
 
Nykykuskit paskantaisivat housuihinsa, jos joutuisivat noita autoja ajamaan.
Cinerama
17.11.2010 11:07:01
 
 
Taitaisi rallin b-sarjalaisetkin olla liikaa
 
JC: Nykykuskit paskantaisivat housuihinsa, jos joutuisivat noita autoja ajamaan.
Save a tree... Eat a beaver.
Flash
18.11.2010 09:06:20 (muokattu 18.11.2010 09:07:57)
 
 
JC: Nykykuskit paskantaisivat housuihinsa, jos joutuisivat noita autoja ajamaan.
 
Kilpakuljetta on aina kilpakuljettaja. Kaikki ne ovat reikäpäitä. Kyllä nykykuskitkin ajaisivat niitä menneiden aikojen purkkeja, jos eivät paremmasta tietäisi. Kyllä hengen saa nykyisilläkin ajokeilla ja radoilla pois, jos vähänkään huonompi tuuri käy.
 
h.e.k.a:n sopeutumiskommenttiin sen verran, että kyllä muutamat parinkymmenen vuoden takaiset huippukuskit sopeutuisivat varmasti nykyisiin vehkeisiin myös ja ajaisivat lujaa. Väitän, että laitteiden kehitys ei ole ollut ihan niin huimaa viimeisen 15 vuoden aikana, kuin sitä edeltävällä 15 vuoden jaksolla.
 
Alain Prost käynee hyvästä esimerkistä vanhan kaartin tottumisesta uuteen kalustoon (toki hän sai totutella portaittain rauhassa vuosien varrella, mutta jokatapauksessa). Hän ajoi 80-luvun alun hankalasti käyttäytyvillä helmoilla varustetuilla turboautoilla ja myöskin 90-luvun alun täysautomatisoiduilla aktiivijousitusihmeillä. Yhteistä noilla ääripäillä ei ole juuri muuta, kuin neljä rengasta alla. Silti molemmissä ääripäissä tuli menestystä. Väitän siis, että jos vuoden -93 Alain Prost siirrettäisiin aikakoneella tällä vuodelle, niin hän totuttelun jälkeen aijaisi nyky-F1 autolla aika kovaa. Ei ehkä ihan kärkivauhtia, mutta kovaa.
 
Siitä olen edelleen samaa mieltä, että nykyään lähtöruudukossa on ainoastaan huippukuskeja, jotka parikymmentä vuotta sitten olisivat suurin osa varmasti olleet enemmän tai vähemmän mestariainesta (ainakin vauhdin puolesta, korvien väli on sitten eri asia).
Live Music Is Better!
KooAa
19.11.2010 20:16:07
Cinerama: Taitaisi rallin b-sarjalaisetkin olla liikaa
 
Mulla on yleisen luokan lisenssi. Tai no, 2005 viimeeks kilpaa ajoin.
KooAa:lla on väliä, less is more. En Kumarra. This Is The Road To Hell.
h.e.k.a
20.11.2010 10:58:42
Flash: h.e.k.a:n sopeutumiskommenttiin sen verran, että kyllä muutamat parinkymmenen vuoden takaiset huippukuskit sopeutuisivat varmasti nykyisiin vehkeisiin myös ja ajaisivat lujaa.
 
Alain Prost käynee hyvästä esimerkistä vanhan kaartin tottumisesta uuteen kalustoon (toki hän sai totutella portaittain rauhassa vuosien varrella, mutta jokatapauksessa).

 
Eipä meikäläisellä tuo ajantaju näköjään ollutkaan ihan huipussaan heti aamusta, kaksikymmentä vuotta taaksepäin ja ollaankin vasta vuodessa 1990 (ei hemmetti, kyllä aika rientää, tuolloinhan ilmestyi AC/DC:n the Razor's Edge, joka sattui olemaan allekirjoittaneen ensimmäinen CD-plätty...), ja Alain Prost oli tahkonnut ratoja jo kymmenen vuotta. Professori kun nimittäin sattuu olemaan meikäläisenkin kaikkien aikojen suosikki, ja kyllä 80-luvulta löytynee pari muutakin, jotka varmasti pienen totuttelun jälkeen ajaisivat hemmetin kovaa (ja tiettyä hullunrohkeutta olisi varmasti riittävästi).
 
Lähinnä tarkoitin kommentillani 70-lukua ja sitä edeltävää aikaa, koska silloisten kuskien fysiikka ei yksikertaisesti riittäisi nykyajan kisavauhdissa. Tiettyä uhkarohkeutta varmasti olisi kyllä enemmän, jolloin kisoista tulisi lukuisten ohitusyritysten muodossa varmasti mielenkiintoisempia...
"isi, katso, tuo yksi kitara on ihan rikki!" - 3v. tytär DLX-musicin kitaraosastolla kommentoi Jacksonin RR3:sta...
Jäärä
22.11.2010 11:37:04
h.e.k.a:
Lähinnä tarkoitin kommentillani 70-lukua ja sitä edeltävää aikaa, koska silloisten kuskien fysiikka ei yksikertaisesti riittäisi nykyajan kisavauhdissa.

 
Meinaatko, että silloin köröteltiin?
Suomen Hiihtoliiton luvalla. Kaikki tekstissä mainitut henkilöt ovat fiktiivisiä ja kaikki yhtäläisyydet eläviin tai kuolleisiin henkilöihin ovat puhtaasti sattumanvaraisia. Laaditun tekstin valmistuksessa ei ole vahingoitettu eläimiä.
Flash
22.11.2010 12:11:50
 
 
Nykyäänhän kädet eivät enää rasitu ihan samalla tavalla, kun kaikissa autoissa on ohjaustehostimet ja keppivaihteita ei ole ollut pitkään aikaan (miettikääpä Monacon kisaa ennenvanhaan). Mutta vauhdit etenkin mutkissa ovat sen verran kovemmat, kuin vaikka 70-luvulla, että vaatimukset ovat sitä myötä nykyään kovemmat. Tätä asiaa voi vaikka havainnollistaa ajamalla ensin sisäkarting autoa ja menemällä sen jälkeen ulkoradalle ajamaan "oikeaa" karting autoa. Molempien ratissa saa kyllä hien virtaamaan, mutta kyllä jälkimmäisessä tapauksessa vaatimukset ovat kovemmat.
 
Nykykuljettajien fysiikka on hyvin erilainen verrattuna nyt vaikka niihin 70-luvun kuljettajiin. Sen ajan kuskit olivat lihaksikkaampia "juntturoita", eli voittaisvat varmaan nykykuskit kädenväännössä, mutta nykykuskeilla taas on parempi aerobinen kunto. Nykykuskit harjoittelevat huippu-urheilijoiden tapaan. Pystyikö samaa sanomaan vaikkapa James Hunt vainaasta?
 
Aina on ollut F1 kuljettajille kovat vaatimukset ja koskaan ei olla körötelty hiljaa, mutta kalusto, radat ja kaikki on muuttunut niin kovin 60 vuoden aikana, että eri aikakausien kuskeja on kovin vaikea vertailla ja pistää samalle viivalle. Kaikkia täytyy arvioida oman aikakautensa mittareilla.
Live Music Is Better!
Drool
06.02.2011 22:17:25
Vois nostaa.
 
Nyt on Lotus Renaultilla varmaan tilanne päällä. Kauden alkuun on vain reilu kuukausi ja tallin ykköskuski, viime testeissä kärkiajan kellottanut Robert Kubica ajoi Italiassa ralliautolla seinään, jonka seurauksena oikea käsi ja jalka palasina. Pääseeköhän Bahrainiin, tuskinpa..
 
Kubica was airlifted to hospital after crashing into a wall at the Rally Ronde di Andora in Italy on Sunday morning.
 
His injuries, although not life-threatening, are reportedly very serious.
 
Some are claiming he has suffered fractures to his hands, leg and hip while others say both his hands are broken.

 
http://www.planetf1.com/news/18227/ … Renault-in-a-bind-as-Kubica-injured
Tympee Huttunen
06.02.2011 22:22:21
Drool: Vois nostaa.
 
Nyt on Lotus Renaultilla varmaan tilanne päällä. Kauden alkuun on vain reilu kuukausi ja tallin ykköskuski, viime testeissä kärkiajan kellottanut Robert Kubica ajoi Italiassa ralliautolla seinään, jonka seurauksena oikea käsi ja jalka palasina. Pääseeköhän Bahrainiin, tuskinpa..
 
http://www.planetf1.com/news/18227/ … Renault-in-a-bind-as-Kubica-injured

 
Paha onnettomuus kyllä. Artikkelien mukaan Kubican F1-ura saattoi olla tässä. Harmin paikka, Kubica oli varmasti yksi parhaista kuskeista.
JC
07.02.2011 00:52:33
Teksti-TV kertoo juuri, että lääkärin mukaan toipumiseen menisi vuosi.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)