Aihe: Formula 1
1 2 3 4 542 43 44 45 4660 61 62 63 64
Jester44
08.03.2022 22:19:21
Ruutukunkku: Ilmeisesti et ole kovin tarkkaan seurannut lajiuutisia viime vuosina.
Ensi kaudesta alkaen kisataan täysin uusilla autoilla, joilla kilvan ajaminen ja ohittaminen pitäisi olla huomattavasti aiempaa helpompaa.

 
Olen seuraillut sääntöjä ja miten ohittelua yritetään helpottaa mutta siltikin tuo avattava siipi on täysi turhake joka poistaa oikeat ohitukset kun odotetaan vain seuraavaa suoranpätkää jossa pääsee nappia painamalla ohi.
Ruutukunkku
09.03.2022 12:16:54 (muokattu 09.03.2022 12:17:36)
Jester44: Olen seuraillut sääntöjä ja miten ohittelua yritetään helpottaa mutta siltikin tuo avattava siipi on täysi turhake joka poistaa oikeat ohitukset kun odotetaan vain seuraavaa suoranpätkää jossa pääsee nappia painamalla ohi.
 
Ilman muuta minäkin haluaisin autot ilman DRS:ää. Toivotaan vaikka optimistisesti niin, että jos tulevilla autoilla seuraaminen on oikeasti niin paljon helpompaa, kuin mitä on "lupailtu", niin ehkäpä DRS voitaisiin jatkossa kieltää kokonaan.
You are number six
pehko
09.03.2022 20:33:06
Bullitt
09.03.2022 20:48:03 (muokattu 09.03.2022 20:48:31)
pehko: K-Mag palaa Haasin rattiin.
 
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli … -uusi-tallikaveri/8374268#gs.sgtbxe

 
Vieläpä kuulemma monivuotisella, tosin en nähnyt mainintaa siitä kuinka moni-.
 
Sinänsä erikoista, kun Magilla oli kuitenkin jo olemassa sopparit muihin sarjoihin enkä tiedä mikä mahtaa Magnussenin sponsoritilanne olla, edelliskerranhan hänet pistettiin Grosjeanin ohella ulos mm. siksi kun eivät tuoneet tarpeeksi rahaa mukanaan / viime kauden junnut toivat enemmän.
Kiitos 19.2.2021 klo 13-21.30
Ruutukunkku
10.03.2022 10:00:09
pehko: K-Mag palaa Haasin rattiin.
 
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli … -uusi-tallikaveri/8374268#gs.sgtbxe

 
Tää on hyvä. Sympaattinen kaveri ja rattimies.
You are number six
pehko
10.03.2022 10:46:38
Ruutukunkku: Tää on hyvä. Sympaattinen kaveri ja rattimies.
 
Jep. Varmasti parempia tuloksia kun Mazespinillä.
On Every Street
10.03.2022 23:46:41
Bullitt: Vieläpä kuulemma monivuotisella, tosin en nähnyt mainintaa siitä kuinka moni-.
 
Sinänsä erikoista, kun Magilla oli kuitenkin jo olemassa sopparit muihin sarjoihin enkä tiedä mikä mahtaa Magnussenin sponsoritilanne olla, edelliskerranhan hänet pistettiin Grosjeanin ohella ulos mm. siksi kun eivät tuoneet tarpeeksi rahaa mukanaan / viime kauden junnut toivat enemmän.

 
No muiden sarjojen soppareilla nyt ei paljoa väliä ole F1:sen kannalta ikinä ollut, ja Mazepinin rahat hyytyivät aika tehokkaasti... Hankala kiireessä löytää joku, jolla on sekä superlisenssi että rahaa maksaa. Ja väitetysti tallipomo Steiner olisi halunnut pitää Magnussenin tiimissä viime kaudellakin.
Bullitt
11.03.2022 00:47:37
On Every Street: No muiden sarjojen soppareilla nyt ei paljoa väliä ole F1:sen kannalta ikinä ollut, ja Mazepinin rahat hyytyivät aika tehokkaasti... Hankala kiireessä löytää joku, jolla on sekä superlisenssi että rahaa maksaa. Ja väitetysti tallipomo Steiner olisi halunnut pitää Magnussenin tiimissä viime kaudellakin.
 
No, toivottavasti ovat saaneet rahaa jostakin, ettei ihan talkoiksi mene. Ainakin sentään auto on entisen Venäjän sijaan nykyään käytännössä Tanskan väreissä.
 
Mielenkiintoista toki sekin, että nyt pikku-Schumi saa kelvollisen mittatikun rinnalleen. Kuten joku jossain muisteli, niin nyt tulevalla kaudella ajaa 1997 keskenään kilpailleiden Magnussenin, Schumacherin ja Verstappenin pojat kilpaa. Ei ole näin montaa F1-kuskin poikaa tainnut ennen ollakaan samaan aikaan.
Kiitos 19.2.2021 klo 13-21.30
Funkånaut
11.03.2022 07:54:08 (muokattu 11.03.2022 08:02:40)
 
 
Bullitt: No, toivottavasti ovat saaneet rahaa jostakin, ettei ihan talkoiksi mene. Ainakin sentään auto on entisen Venäjän sijaan nykyään käytännössä Tanskan väreissä.
 
Mielenkiintoista toki sekin, että nyt pikku-Schumi saa kelvollisen mittatikun rinnalleen. Kuten joku jossain muisteli, niin nyt tulevalla kaudella ajaa 1997 keskenään kilpailleiden Magnussenin, Schumacherin ja Verstappenin pojat kilpaa. Ei ole näin montaa F1-kuskin poikaa tainnut ennen ollakaan samaan aikaan.

 
Kaudella 1994 ajoivat Damon Hill, Cristian Fittipaldi sekä David Brabham; kaikkien isät olivat myös ajaneet Formula 1 -sarjassa. Damonin sekä Davidin isät olivat entisiä maalmanmestareita, ja Cristianin isä Wilson ajoi pari kautta 70-luvulla. Hauskana knoppitietona mainittakoon myös, että kaikkien isillä oli aikanaan myös oma F1-talli sarjassa. Toiset tallit olivat pidempään, toisillä lyhyemmän aikaa. Isät eivät tainneet ajaa koskaan samaan aikaan; Wilson taisi ajaa sarjassa 70-luvun alkupuolella Jack Brabhamin jo lopetettua.
 
E: Kaudella 1993 oli tietty Damon, Cristian sekä Michael Andretti. Kaikkien isät ajoivat kaudella 1975 samaan aikaan jokusen kisan ajan ennen, kuin Damonin isä Graham iski hanskat naulaan.
"Lauserakenteesi on syvältä ja heppisi pieni."
Alfons Åberg
11.03.2022 08:37:09 (muokattu 11.03.2022 08:39:43)
Funkånaut: Kaudella 1994 ajoivat Damon Hill, Cristian Fittipaldi sekä David Brabham; kaikkien isät olivat myös ajaneet Formula 1 -sarjassa. Damonin sekä Davidin isät olivat entisiä maalmanmestareita, ja Cristianin isä Wilson ajoi pari kautta 70-luvulla. Hauskana knoppitietona mainittakoon myös, että kaikkien isillä oli aikanaan myös oma F1-talli sarjassa. Toiset tallit olivat pidempään, toisillä lyhyemmän aikaa. Isät eivät tainneet ajaa koskaan samaan aikaan; Wilson taisi ajaa sarjassa 70-luvun alkupuolella Jack Brabhamin jo lopetettua.
 
E: Kaudella 1993 oli tietty Damon, Cristian sekä Michael Andretti. Kaikkien isät ajoivat kaudella 1975 samaan aikaan jokusen kisan ajan ennen, kuin Damonin isä Graham iski hanskat naulaan.

 
Mitä tulee Michael Andrettiin, ei F1:sissä mutta IndyCarissa/CART:ssa ajoivat myös isä ja poika samaan aikaan ja Michael pyörittää siellä nykyään omaa tallia.
 
Michael Andrettin McLaren -fiaskosta kaudella 1993 on liikkeellä monta versiota. Aika monessa lähteessähän näkyy tietty Eurooppa-keskeisyys, kritisoidaan Andrettia siitä, että vietti vapaa-aikansa Pennsylvanian ranchillaan ja lensi Eurooppaan vain kisaviikonloppuina. Hänellä on aikalailla eri näkemys (Marshall Pruettin haastattelu 2018), vuokraluukku Lontoossa tai Monacossa ei olisi asioille antanut mitään lisäarvoa:
 
It wouldnt have done anything, he says. No, it wouldnt have done one thing. People are clueless. Me even being there first of all, when I was there (at McLaren), they are like okay, you guys need to leave, when I was at the shop, you know? Then so what was I going to do? Twiddle my thumbs? I never got off the time zone when Id be there thank God for the Concorde because I could be there in, door-to-door, six hours.
 
It was like, shit, takes you that long driving from Monaco, so it was no problem there. I just laugh when I see people make this claim. Theyre just so clueless. But they just loved using that. Thats the excuse everybody uses, but nobody knows the truth of everything thats happened.

 
Englantilaiset F1-toimittajat pikkuvanhoilleet, että "kandeis, ei se oo ku.."
tämä ei olekaan paska housuille
Tympee Huttunen
19.03.2022 18:11:07 (muokattu 19.03.2022 18:11:15)
Taas mennään. Mersulla ei kulje, Ferrarilla kulkee. Bottas oli Russelia nopeampi. Tulee mielenkiintoinen kausi.
Bullitt
19.03.2022 18:40:13
Tympee Huttunen: Taas mennään. Mersulla ei kulje, Ferrarilla kulkee. Bottas oli Russelia nopeampi. Tulee mielenkiintoinen kausi.
 
Tuolle tuli kyllä karjuttua, kun Bottas painoi Russelin edelle. Ilahduttavaa sekin, että yksi F1-historian paskimmista tai ainakin liiaksi venytetyistä aikakausista, eli Mersun ylivoima, näyttäisi nyt olevan historiaa.
 
Ferrarin uusi mosa on ilmeisesti oikeasti kova, Mersulla taas tuntuu kehitys jääneen polkemaan paikalleen. Ei mennyt Mersun asiakastalleillakaan kovin vahvasti.
Kiitos 19.2.2021 klo 13-21.30
Jag
19.03.2022 21:32:07
 
 
Ferrarin koneella varustetut tallit tehneet melkoisen loikan. Olisikohan siellä ollut moottoritehoissa jokin sopimuspohjainen rajoitus sen oletetun 2019 sääntörikkomuksen vuoksi? Yllättävän suuri hyppy noin muuten. Mercedeksen tehdastallit taas heikentyneet suhteellisesti merkittävästi.
 
Leclerc vs. Verstappen olisi ihan hyvä mestaruudesta taisteleva pari.
Bullitt
19.03.2022 22:00:40
Jag: Ferrarin koneella varustetut tallit tehneet melkoisen loikan. Olisikohan siellä ollut moottoritehoissa jokin sopimuspohjainen rajoitus sen oletetun 2019 sääntörikkomuksen vuoksi? Yllättävän suuri hyppy noin muuten. Mercedeksen tehdastallit taas heikentyneet suhteellisesti merkittävästi.
 
Leclerc vs. Verstappen olisi ihan hyvä mestaruudesta taisteleva pari.

 
No, toihan Ferrari ilmeisesti varsin uudistetun polttomoottorin tälle kaudelle, ei siis ole mikään edellisvuosien kehitysversio. Lisäksi siirtyminen E10-bensaan on voinut sopia paremmin Ferrari-moottoreille kuin muille. Tuossa toki osansa on varmasti myös polttoaineen tuottajalla, eli Ferrari vs Mersu on myös Shell vs Petronas.
Kiitos 19.2.2021 klo 13-21.30
sirdickyj
20.03.2022 10:57:26
Bottaksen 6.sija kyllä aiheuttaa iloa tässä paskassa ajassa. Ei ois uskonu....
Saunatakki
20.03.2022 15:02:40
Karjuin eilen Leclercin saavuttamalle paalupaikalle. Vielä kun Sainz olisi onnistunut nappaamaan kakkosruudun, niin olisi ollut kunnollista. Bottaksen kuudes ruutu oli loistava suoritus - pessimistinä ajattelin Alfa Romeon jatkavan kyntämistään, mutta ainakin näin ensimmäisen aika-ajon jälkeen oli kiva olla väärässä.
"Lapsikin näkee, että tämä on malliesimerkki postmodernista primitivismistä."
sirdickyj
20.03.2022 15:50:03
Saunatakki: Karjuin eilen Leclercin saavuttamalle paalupaikalle. Vielä kun Sainz olisi onnistunut nappaamaan kakkosruudun, niin olisi ollut kunnollista. Bottaksen kuudes ruutu oli loistava suoritus - pessimistinä ajattelin Alfa Romeon jatkavan kyntämistään, mutta ainakin näin ensimmäisen aika-ajon jälkeen oli kiva olla väärässä.
 
Hämmentävää jos ei jatka kyntämistään.
 
Toinen on, että onko oikeesti Haasin auto noin paljon parempi ku viime vuonna, vai onko pikku Schumi ja Mazepin vaan niin paskoja kuskeja.
Tympee Huttunen
20.03.2022 15:57:20
sirdickyj: Hämmentävää jos ei jatka kyntämistään.
 
Toinen on, että onko oikeesti Haasin auto noin paljon parempi ku viime vuonna, vai onko pikku Schumi ja Mazepin vaan niin paskoja kuskeja.

 
Tosin kyllähän Alfallakin oli harkintaa, että oliko auto parempi kuin Kimi ja Giovinazzi antoi ymmärtää.
Bullitt
20.03.2022 16:02:49
Tympee Huttunen: Tosin kyllähän Alfallakin oli harkintaa, että oliko auto parempi kuin Kimi ja Giovinazzi antoi ymmärtää.
 
Auto saattoi olla nopeampikin mitä tulokset antavat ymmärtää, mutta nähdäkseni Alfa Romeolla nimenomaan tiimi heitti pisteitä menemään kaiken sortin tunaroinnin ja huonojen päätösten myötä.
Kiitos 19.2.2021 klo 13-21.30
sirdickyj
20.03.2022 16:09:23
Tympee Huttunen: Tosin kyllähän Alfallakin oli harkintaa, että oliko auto parempi kuin Kimi ja Giovinazzi antoi ymmärtää.
 
Mutta noi ei pärjänneet edes aika-ajoissa. Se on jännää.
 
Voi olla tosiaan että Kimiltä ei vaan enää lähteny. Nähtäväksi jää. Todella mielenkiintoinen kausi tulossa.
 
Ja toi F1 Pro meininki on tosi hyvä, ei tartte maksaa itteään kipeeksi.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)