Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5330 331 332 333 334598 599 600 601 602
Miikss
19.01.2013 16:24:05
Kovin on Tuomoo tosiaan jaksanut panostaa paskana pitämänsä ohjaajan elokuviin, jos kaikki sen leffat on jaksanu katsella ja todeta paskoiksi. Jos itse huomaan, että joku ohjaaja ei itseäni miellytä yleisellä tasolla, niin en katso sen elokuvia. Tarantinon kohdalla varsinkin voisi sanoa, että jos ei pidä yhdestä sen leffasta niin ei pidä mistään. Sen verran samankaltaista tyyliä jätkä toteuttaa jokaisessa leffassaan.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Meadow
19.01.2013 16:34:17
Siis mitä, lännenelokuvan lopussa on tulitaistelu?!
seppo69
19.01.2013 16:45:43 (muokattu 19.01.2013 16:46:04)
Miikss: Tarantinon kohdalla varsinkin voisi sanoa, että jos ei pidä yhdestä sen leffasta niin ei pidä mistään.
 
Ei pidä paikkaansa.
itsy
19.01.2013 17:12:22
TheBlackestEye: Mee pois mun internetistä!
 
Mee ite leffaan. No joo, laitoin VAROITUKSEN.
Miikss
19.01.2013 19:15:02 (muokattu 19.01.2013 19:16:31)
seppo69: Ei pidä paikkaansa.
 
No pääpiirteissään sanoisin että pitää. Meinaan siis sitä, että jos pitää jotain sen leffaa ihan täyspaskana, niin siinä tapauksessa tuskin tykkää muistakaan. Toki mullakin on eroja siinä, miten paljon sen leffoista pidän. Puhumattakaan nyt siitä, että on useampia leffoja katsonut, joista ei pidä yhtään.
 
Edit: Perustelen siis sillä, että Tarantinon leffoissa ei pääpiirteissään ole ns. mitään järkevää pointtia. Ne on tehty vaan niin hävyttömän viihdyttäviksi, että niistä pidän sen takia. Jos Tarantinon keinot tehdä leffasta viihdyttävä ei iske, niin tuskin se iskee jossain toisessakaan leffassa.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Swan
19.01.2013 19:16:35
Miikss: No pääpiirteissään sanoisin että pitää. Meinaan siis sitä, että jos pitää jotain sen leffaa ihan täyspaskana, niin siinä tapauksessa tuskin tykkää muistakaan. Toki mullakin on eroja siinä, miten paljon sen leffoista pidän. Puhumattakaan nyt siitä, että on useampia leffoja katsonut, joista ei pidä yhtään.
 
Death Proof on täysin kelvoton leffa. Pulp Fiction on mestariteos.
"Once Lady Yuna fixes her hair, we leave!"
>-)))>
S.M.A.K.
Miikss
19.01.2013 19:19:18 (muokattu 19.01.2013 19:24:30)
Swan: Death Proof on täysin kelvoton leffa. Pulp Fiction on mestariteos.
 
Death Proof oli ihan katsottava leffa, vaikka onnahtelikin välillä pahasti. Siinä just huomasi Tarantinon ohjaustaidot, vaikka juoni oli melkolailla heikko niin kyllä itse sen mielelläni katsoin ja tykkäsinkin.
 
Edit: Ja varsinkin kun tuomoo perusteli, että Tarantino on paska ohjaaja. Näin ollen voisi olettaa, että joku Tarantinon ominaisista ohjaukseen liittyvistä maneereista ei vaan iske.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Swan
19.01.2013 19:26:37
Miikss: Death Proof oli ihan katsottava leffa, vaikka onnahtelikin välillä pahasti. Siinä just huomasi Tarantinon ohjaustaidot, vaikka juoni oli melkolailla heikko niin kyllä itse sen mielelläni katsoin ja tykkäsinkin.
 
Ei ollut, vaan laahaava ja päämäärätön sekasotku, jossa ei ollut yhtään mielenkiintoista henkilöhahmoa tai dialoginpätkää. Se ei siltikään tarkoita, että kaikki Tarantinon leffat samanlaisia olisivat, eikä myöskään sitä, ettei niistä olisi mahdollista löytää jotain pintaa syvemmältäkin.
"Once Lady Yuna fixes her hair, we leave!"
>-)))>
S.M.A.K.
Miikss
19.01.2013 20:23:21
Swan: Ei ollut, vaan laahaava ja päämäärätön sekasotku, jossa ei ollut yhtään mielenkiintoista henkilöhahmoa tai dialoginpätkää. Se ei siltikään tarkoita, että kaikki Tarantinon leffat samanlaisia olisivat, eikä myöskään sitä, ettei niistä olisi mahdollista löytää jotain pintaa syvemmältäkin.
 
Njaa no uskotaan sitten. En itse kyllä ole Tarantinon leffoista mitään sen kummempaa syvällisyyttä onnistunut löytämään. Pelkästään äärimmäistä viihdyttävyyttä, joka on toteutettu hyvin tarantinomaisella tyylillä.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
seppo69
19.01.2013 21:26:14
Miikss: Njaa no uskotaan sitten. En itse kyllä ole Tarantinon leffoista mitään sen kummempaa syvällisyyttä onnistunut löytämään. Pelkästään äärimmäistä viihdyttävyyttä, joka on toteutettu hyvin tarantinomaisella tyylillä.
 
Ei kannata uskoa. Death proof on ihan katsottava leffa, Tarantinon paskin kylläkin.
 
IB:ssa Tarantino meinasi jo tehdä oikean ja vakavasti otettavan elokuvan mutta paskoi jossain välissä housuunsa ja tumppasi oikein väkisin mukaan niitä tavaramerkkejään. Ei siinä, hyvä leffa ja sisältää osin parasta Tamppia mutta kyllä jotenkin jo alkaa tuo miehen homma vituttaa.
 
Jos mies ei olisi niin maneeriensa vanki niin olisi yksi parhaista, ellei jopa paras nykyohjaaja ja elokuvantekijä.
Thet
19.01.2013 22:59:03
Kyllä mä tykkäsin Death Proofistakin, en ainakaan paskimmaksi listaa. Tosin viime katsomisesta alkaa olemaan aikaa niin nykytuntemuksia on vaikea sanoa. Kill Billit on ehkä niitä vähän liiaksi arvostettuja mun mielestä. Django oli vitun kova, samoin Basterds. Ykskään ei oo ollu todella huono.
TheMusiikkmies
19.01.2013 23:29:08
Seitsemän kuolemansyntiä
 
Aivan mahtava leffa, joka piti otteessaan loppuunasti. Jännittävä ja paikoin monelle varmasti jopa ahdistava. Loppuratkaisu oli huikea.
 
5/5
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
Rotuvaari
20.01.2013 00:14:08
Jätkät tsiigaa muna kovana jotain Tarantinoa, kun teattereissa pyörii samaan aikaan Aleksi Mäkelää. Kaappari tuli katsottua ja tässä mietintöjä:
 
Suomen non Allahu akbar -lentokonekaappari Aarno Lamminparras kaappaa viinapäissään Oulu-Helsinki-koneen ja siitäkös saadaan makeat naurut ja vittu kun vitutti vähän. Kari Hietalahteen luotin, muihin noin etukäteistettynä en juurikaan. Mielummin olisin nähnyt tämän Tervasaaren kesäteatterin esittämänä kolmeen minuuttiin survottuna, mutta nytpä katselin puolitoista tuntia Hietalahden sinänsä vaikuttavaa sooloa ja muutoin täyttä kesäteatteria. Eihän tässä toiminut juuri mikään elokuvallinen osa-alue kunnolla, vaan yhden miehen tragedia oli vesitetty turhalla huumorilla - kyllä, jokainen sivuhahmo ajettiin sisään joko a) seksivitsillä tai b) korostamalla hahmon tyhmyyttä. Ei näin.
 
Ainoita positiivisia puolia oli tosissaan se, että Mäkelä luotti käsikirjoittajien ohella Hietalahden kykyihin olla laskematta hahmoaan läskiksi, jolloin viimeinenkin järki olisi kadonnut teoksesta. Ongelmaksi muodostui sitten läskiksi lyöminen aina kun erkaannuttiin itse kaappaustilanteesta. Oli vanhuudenhöperöä presidenttiä, kelvotonta liikenneministeriä ja...jumalauta tämähän oli kaukaisesti sukua Hei me lennetään! -elokuville olematta kuitenkaan hauska. Mitähän mie juuri kävin katsomassa...
 
* * 1/2
Jos otat kollin voit hörhiä muiden natu kissojen kanssa. Ja näin saat extraa tekemiseen eli tekeminen nousee yli maximin. Kissan elämää -tietokonepeli
Rhapa
20.01.2013 00:47:59
Meadow: Siis mitä, lännenelokuvan lopussa on tulitaistelu?!
 
Ilahduttavaa, että sä alat taas kasaamaan tuota pahan pojan imagoas uudelleen.
Meadow
20.01.2013 02:11:26
Rhapa: Ilahduttavaa, että sä alat taas kasaamaan tuota pahan pojan imagoas uudelleen.
 
Kiitos kannustuksesta. Olet yksi tärkeimmistä tukipilareistani.
Kummiseta
20.01.2013 04:20:17
The Last Stand
 
Ei mitaan spoilereita pahemmin mutta, Saatana. En tieda mita sanoa, Han on palannut, Han on todellakin palannut. Arnoldin naytteleminen on melko jaista, sama vanha paksu aksentti ja puiseva olemus, ehka se oli tuota jo aiemmin ja en vain muista, mutta tassa silla ei ole valia. Kirosanoja ei saastella, vakivaltaa ON ja elokuvassa on melkoinen kaarti, Kaikkivaltias, Peter Stormare, Forest Whitaker, Luis Guzman(haven't seen him since 1991), Eduardo Noriega.
 
Elokuva on kuin paluu ysarille, kultaisille vuosille. Juoni on repasty vaan jostain ja sen mukaan etta saadaan ympattya siisteja biileja ja paljon aseita kuvaan. Elokuva on jonkinlainen Chevyn mainos, filkassa on paaosasa Chevyn Vette ZR-1 ja sille haastajaksi lopussa viela Chevyn uusi Camaro ZL1.
 
Toimintaa riittaa ja aseet laulaa, ne pakolliset hempeilykohdat ja syvalliset monologit hoidetaan alta pois muutamassa minuutissa eivatka haittaa kokonaisuutta lainkaan. Mitaan hersyvaa huumoria ei kannata odottaa mutta pakko sanoa etta muutamassa kohdassa saa hymyilla, ehka jopa aaneen. Ainakin lopussa autojen "hiiviskellessa" maissipellossa, mutta ehka toi naurattaa vaan mua. Myos immigrant kommentti ja tietenkin
"you fucked up my car"
"You fucked up my day off"
 
Saatana, menkaa katsomaan, annan viisi tahtea viidesta 5/5.
seppo69
20.01.2013 09:46:47
Kummiseta: Saatana, menkaa katsomaan, annan viisi tahtea viidesta 5/5.
 
Teit elämäsi parhaan arvostelun. Sain origamin.
seppo69
22.01.2013 18:01:57
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
 
The Lord of the Rings: The Two Towers
 
The Lord of the Rings: The Return of the King
 
Minä vahingossa koko LOTRin ja vieläpä extended edition.
 
Ihan kiva.
 
3/5
carnation
22.01.2013 22:17:08
Life of Pi 4/5
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
ruusteri
22.01.2013 22:19:49
King of Kong
4/5
"Damn good coffee, and hot!"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)