Aihe: Jalkapallon MM-kisat 2010, Etelä-Afrikka
1 2 3 4 525 26 27 28 2977 78 79 80 81
Jormaz
13.06.2010 23:24:30
Mika Kangas: Ei vaan palloliitto vois lähteä vaikka Etelä-Amerikan kiertueelle.
 
Tuskin riittää rahat Tallinnaa kauemmas.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
HaloOfFlies
13.06.2010 23:30:33 (muokattu 13.06.2010 23:38:58)
 
 
Huomenna saa sitten alkaa jännittämään Oranjen puolesta. Kova tiimi on kyllä kasassa, tosin saa nähdä mikä on Robbenin pelikunto. Maalintekovoimaa löytyy kyllä ilmankin Robbenia.
 
E: maalivahtiosasto on pieni kysymysmerkki. Kenestä on Van Der Sarin jättämän aukon paikkaajaksi? Sillä ne saappaat on aika isot.
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
touhis
13.06.2010 23:32:10
Tämän päivän tiedolla Robben EI pelaa.
Jormaz
13.06.2010 23:33:40
Huomenna sitten Italian eka matsi, jännää nähä miten toi joukkue toimii. Ja muistaako selostaja mainita että Gattuso on terrierimäinen ja Camoranesi on syntynyt Argentiinassa.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
Ziggy Bubba
13.06.2010 23:38:52
 
 
Saksa = Euroopan Brasilia? :)
 
Jopas oli komeeta ja luovaa peliä sakemanneilta. Äijät juoksi pystyyn ja ristiin just niinkun pitää. Tietty helppo alku auttoi reippaasti, mutta anyhoo vakuutuin. Müller ja Özil pyöritti upeesti palloa. Saas kattoa kestääkö junnujen kuuppa kovemmassa prässissä. Ton Gomezin hienoutta en ole ikuna tajunnut, taas tommosta kankeeta surffailua.
Tuoretta sludgea/post-metallia: Burweed
touhis
13.06.2010 23:45:47
Sääh, erehdyin vartiksi mtvkolmoselle katsomaan f1-jupinaa. Tuloksena en nähnyt yhtään kisasuoritusta mutta kylläkin parit kolmet mainokset.. Piti sitten paeta canalille mainossuojaan.
Sergei Fallinen
14.06.2010 02:46:42
vaikken saksan suurin fani oo koskaan ollut niin nyt kyl kattelin fiiliksis. Toistaseks eka e-koreaa parempi jengi jota kiinnosti vähän pelatakin näis kisois
spacemonkeyevolution
14.06.2010 08:34:44
Jormaz: Ja muistaako selostaja mainita että Gattuso on terrierimäinen ja Camoranesi on syntynyt Argentiinassa.
 
Hoho +. Odottamaan jäädään myös kommentteja: "Cannavaro ei ole ehkä kentän pisimpiä..." sekä "Domenico Criscito, puolustaja, joka kantaa legendaarisen Paolo Maldinin pelinumeroa." ja rankkareihin mahdollisesti jouduttaessa: "Buffonilla on näistä kokemusta".
Van Hannes
14.06.2010 11:14:15
spacemonkeyevolution: Hoho +. Odottamaan jäädään myös kommentteja: "Cannavaro ei ole ehkä kentän pisimpiä..." sekä "Domenico Criscito, puolustaja, joka kantaa legendaarisen Paolo Maldinin pelinumeroa." ja rankkareihin mahdollisesti jouduttaessa: "Buffonilla on näistä kokemusta".
 
Sekä "aina tyylikäs Zanetti", paitsi Zanetti ei taida olla mukana, mutta pitipähän mainita.
"There Can Be Only One Hannes"
reino
14.06.2010 11:28:45
Van Hannes: Sekä "aina tyylikäs Zanetti", paitsi Zanetti ei taida olla mukana, mutta pitipähän mainita.
 
Ja on Argentiinan pelaaja vielä ;)
 
Saksa oli kyllä oikein piristävä yllätys eilen joskaan Australia ei mikään pahin mahdollinen vastus olekaan. Varsinkin Mesut Özil yllätti todella positiivisesti, huikeita syöttöjä jakeli.
ding-dong
DJKaaos
14.06.2010 11:42:35
Jormaz: Ja muistaako selostaja mainita että Gattuso on terrierimäinen ja Camoranesi on syntynyt Argentiinassa.
 
Jos Juusela selostaa, niin eiköhän me nuo kuulla. Harmi vaan, ettei aina tyylikäs Christian Panucci ole nyt mukana... Juusela olisi varmasti tykännyt katsella.
 
Mutta vielä eiliseen. Kyllähän tosta Saksan pelistä jäi ihan helvetin positiivinen mieli. Aivan upeita kuvioita ja hakeutumisia paikkoihin. Australia sortui tyypilliseen ennalta heikomman joukkueen synteihin. Typerä ulosajo ja muutenkin lähti vähän toi rappaaminen lapasesta. Vaan eipä olisi Australialla ollut mitään mahdollisuuksia, vaikka pakka olisikin pysynyt kasassa. Kloselta aika helvetin jäätävä pusku ja maali. Täysin vastustamaton.
Minä olen minä.
Van Hannes
14.06.2010 11:46:07 (muokattu 14.06.2010 11:46:50)
reino: Ja on Argentiinan pelaaja vielä ;)
 
Eiss, osasin taas :D
Niin, ja Panuccihan se tais ollakin :|
"There Can Be Only One Hannes"
DJKaaos
14.06.2010 12:58:52
Voi vittujen kevät. Ledley Kingin kisat taitavat olla ohi. Toisaalta, ihmehän se olisi ollutkin jos King olisi pystynyt pelaamaan edes yhden kokonaisen pelin.
Minä olen minä.
HaloOfFlies
14.06.2010 13:51:07 (muokattu 14.06.2010 14:01:24)
 
 
Kohta alkaa! Kannatuslaulut on valmiina ja Ruud van Nistelrooyn pelipaita on kaivettu päälle, vaikkei mies kisoissa olekaan.
 
Kova tuo avausrosteri kyllä on ja jos tuolla ei tule tulosta niin on kyllä suoranainen ihme. Van Bronckhorst-Sneijder-Van Bommel-Van Der Vaart-Van Persie voi olla kisojen kovin viisikko. Siihen tosiaan vielä tulevissa peleissä Robben päälle niin aijjai.
 
Peli tosin olisi ansainnut vähän paremman selostajan kuin Sammy Väisänen. Täytynee vaihtaa ruotsinkieliselle selostukselle
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
Muave
14.06.2010 13:54:09 (muokattu 14.06.2010 14:04:32)
Oli loistava peli eilen Saksalta. Turnauksen paras tähän asti. Todella mainiota hyökkäyspeliä ja upeasti rakenneltuja tilanteita. Toki tasoerokin oli suuri, mutta voisin sanoa että esim. Englannin esitys jenkkejä vastaan oli melkoinen vitsi tähän verrattuna. Nuori jengi, toivottavasti pää kestää kovemmissa matseissa. Ainoa, mikä vähän pisti ärsyttämään oli noi filmit.
 
Kohta ois Hollanti - Tanska edessä. Vois jopa Tanska yllättää tässä. Hollanti toki hyökkäykseltään melkeinpä turnauksen kovin, mutta Robben puuttuu tästä pelistä ja Tanska on todellakin yllätysvalmis jengi.
 
Millasen kauden Kuyt on muuten pelannut? Pahemmin ole seurannut, mutta Liverpool oli ainakin hirveän heikko.
HaloOfFlies
14.06.2010 14:05:10
 
 
Ai niin. Vuvuzeloita ei kielletä. Eli pörinää joutuu sietämään kisojen loppuun asti.
 
http://www.iltalehti.fi/mmfutis2010/2010061411858671_mf.shtml
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
Ziggy Bubba
14.06.2010 14:14:11 (muokattu 14.06.2010 14:21:14)
 
 
Muave: Hollanti toki hyökkäykseltään melkeinpä turnauksen kovin, mutta Robben puuttuu tästä pelistä ja Tanska on todellakin yllätysvalmis jengi.
 
Ite vähän ihmettelen tuota Hollannin hyökkäyksen kovaa hehkutusta. Toki jengillä on tapana hyökätä varsin pirteästi, mutta ei tuo nimilista ainakaan ole turnauksen kovin. Varsinkaan siis ilman Robbenia, joka on oikeastaan ainoa noista joka edustaa todellista maailman huippua Sneijderin ohella. Liverpoolia seuranneena tiedän, että Dirk Kuyt ei ole ihan kärkipäätä taitotasoltaan, vaikka älyttömällä tsempillä paljon korvaakin. van Persien kunto on myös pieni arvoitus rikkonaisen kauden jälkeen... Ryan Babelin ei pitäisi mahtua mihinkään kärkipään maajoukkueeseen edes penkille.
 
Laitetaan tuohon dannyn aiempaan viestiin viitaten "kovia viisikoita" turnauksen jengeistä:
 
Samuel-Mascherano-Higuain-Messi-Tevez
Puyol-Xavi-Iniesta-Torres-Villa
Lucio-Dani Alves-Maicon-Kaka-Luis Fabiano
 
Aikamoista tähtiloistoa löytyy, vaikka eihän näitä onneks paperilla pelata eikä edes viisikoilla :)
Tuoretta sludgea/post-metallia: Burweed
maths
14.06.2010 14:48:37
Aina yhtä ärsyttävää toi lähetyksen pätkiminen. Missäs arvokisoissa ja mikä matsi se oli tässä taannoin kun pätki hermoja raastavasti myös ja jäi maaleja näkemättä, taisi olla joku merkittävämpikin ottelu?
money for nothing and chicks for free
carlos
14.06.2010 14:57:42
Näyttäis tolla Van der Vaartilla olevan todella paljon vaikeuksia luopua pallosta tai jakaa sitä paremmille paikoille... Eipä oo kyllä van Persiekään vielä mitään saanut aikaiseksi.
by the grace of God
HaloOfFlies
14.06.2010 15:16:34
 
 
Tanska oli ehkä hitusen parempi ekalla puoliajalla ja loi paremmat paikat. Huolenaiheeni Hollannin maalivahtipelistä osoittautui onneksi turhaksi, sillä Stekelenburg oli mies paikallaan. Van Der Sar on saanut arvoisensa seuraajan.
 
Van Persietä on pakko vähän kritisoida. Mies lähtee peippailemaan kun on suoran laukauksen paikka. Hieman terävyyttä otteisiin toiselle puoliajalle, niin hyvä tulee.
Suomalainen sössii aina S.M.A.K.-jäsen #5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)