Aihe: Star Wars jatkuu: episodit VII-IX
1 2 3 4 521 22 23 24 2561 62 63 64 65
ekikoo
15.12.2015 21:01:27 (muokattu 15.12.2015 21:06:45)
Huomenna sitte illalla tsiikaileen. Disneyllä on kyllä ykkönen silmässä, kun sturwurs-promoa sullottu jokaiseen kuviteltavissa olevaan rakoon. Eikä haittaakaan, sellaista se on varmaan aina ollut.
 
Löyhästi liittyen http://teamcoco.com/video/conan-moo … %3BeyJ0eXBlIjoidGFnIiwiaWQiOjI4MDF9
 
edit: Snatch wars https://www.youtube.com/watch?v=vskHXtPuvBk
I would if I could...! Bitch!
Wolfgang
16.12.2015 06:34:37
http://nyt.fi/a1450157330483
 
Torilla tavataan!
"Lukee mun luku taidolla, että yleinen keskustele eli saa puhua ihan mistä huvittaa" -Janizio
Dr. Funkenstein
16.12.2015 08:01:34
Wolfgang: http://nyt.fi/a1450157330483
 
Torilla tavataan!

 
Aika hieno duuni!
 
Perkele, ei kerkee ensi-iltaan. No, jouluna sitten.
Perzzza
16.12.2015 08:34:41 (muokattu 16.12.2015 08:35:05)
Menen leffaan perjantaina ja pitää pitää tästä päivästä siihen asti internet-lakko. Pelkään, että iltapäivälehdet ja hikinörtit blogeillaan pilaavat elämykseni.
 
e: kieliasua
Semmonem mieesss mikä kuuntellee merisään alusta loppuun! -Burn
Tuomoo
16.12.2015 08:53:38
Kohta.
 

 

 
Kohta.
20.8. 22:54:21 NEVÖ FOGET
Tympee Huttunen
16.12.2015 10:07:11 (muokattu 16.12.2015 10:07:42)
Jaahas, spoileria luvassa:
 

 

 

 

 
Darth Vader on Luken isä. Ja Leia on Luken sisko.
santakasa
16.12.2015 11:27:51
Lastinen: Jaahas, spoileria luvassa:
 

 

 

 

 
Darth Vader on Luken isä. Ja Leia on Luken sisko.

 
Ja Chewbacca on Han Solon salattu isä. RRÄÄÄÄGGGHHHH
kun kaulaparrat yrittävät uhota olevansa ernuja genressä, jonka olennaispiirre on elää vanhempien nurkissa 35-vuotiaiksi asti - emukka
dipshit
16.12.2015 12:06:33
Parin tunnin päästä katsomaan. Jännittää jo vähäsen.
Tuomoo
16.12.2015 12:58:47
Tämän hetken kun saisi elää ja kokea uudelleen. Lasten reaktioita Imperiumin Vastaiskua katsellessa: http://i.imgur.com/RCTL3Ce.webm
20.8. 22:54:21 NEVÖ FOGET
HaloOfFlies
16.12.2015 15:12:49
 
 
Kyllähän tässä jännitys nousee jo. Kolme tuntia vielä ja sitten räjähtää.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
ekikoo
16.12.2015 15:28:37
Millaisiahan seurauksia olisi ollut jos Saara olisi rikkonut salassapitosopparin
I would if I could...! Bitch!
taikakameli
16.12.2015 16:13:29 (muokattu 16.12.2015 16:28:21)
Ei tarvinnut pettyä. Kylmät väreet meni siinä vaiheessa kun force theme lähti soimaan, huhhuh.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
leka
16.12.2015 16:57:02
Ei ollut laulavia prinsessoita, eikä eläimet tulleet apuun. Disney petti.
Det är farligt att leka i hissen
dipshit
16.12.2015 17:35:31 (muokattu 16.12.2015 17:49:20)
Meh. Ei tuo nyt mikään kovin erikoinen ollut, mutta ei paskakaan. Peittosi episodit 1-3 helposti, mutta se nyt ei ole kovin paljoa sanottu.
 

 

 

 
SPOILERS SPOILERS SPOILERS SPOILERS SPOILERS
 

 

 
Se Reyn voimankäyttö tuntui todella kummalliselta. Leffan alussa se ei edes tiennyt omista voimistaan mitään, mutta loppupuolella osasi jo jedi mind tricksejä ja lennätellä valomiekkoja pitkien matkojen päästä. Samojen temppujen opettelemiseen meni Lukelta koko alkuperäisen trilogian verran aikaa.
 
Leffan keskiosa taas tuntui totaaliselta sekamelskalta. Tarina pomppi hirveätä kyytiä paikasta toiseen ja katsojan naamalle heiteltiin jatkuvasti vähän väkinäisenkin tuntuisia viittauksia alkuperäistrilogiaan. Sitten yhtäkkiä ollaankin kapinallisten tukikohdassa, jossa tarinan sankarit laativat hyökkäyssuunitelmansa noin minuutissa umpisurkean dialogin säestämänä.
 
Sitten se siltakohtaus. Han Solon kuolema oli niin helposti ennalta-arvattava, ettei se onnistunut saamaan meikäläisestä lähes mitään tunteita irti. Olen kyllä sitä mieltä että Solo oli leffan parasta antia, joten toki siinä mielessä hänen kuolemansa harmitti, mutta minkään tason yllätyksenä se ei tullut.
 

 

 

 
SPOILERS SPOILERS SPOILERS SPOILERS SPOILERS
 

 
Oli tämä kuitenkin ihan mukiinmenevää avaruusräiskintää, ja John Williamsin klassikkobiisejä oli taas hienoa kuulla isossa salissa. Muutamia hyvänkuuloisia uusiakin sävellyksiä oli mukana. Ai niin, ja kuvaus oli kyllä varsin laadukasta koko leffan ajan. Muutamia todella upeita shotteja oli saatu elokuvaan mukaan. En kovin paljoa tältä elokuvalta odottanut, mutta jätti se ehkä siltikin vähän kylmäksi. Annetaan nyt kuitenkin vaikkapa 3-/5
Swan
16.12.2015 18:02:58 (muokattu 16.12.2015 18:36:51)
Ei suoria spoilereita, viittauksia kylläkin.
 

 
Mitä tuostakin nyt sitten sanoisi...
 
Lähdetään siitä, että Abramsin mysteeriboksi alkaa olla vanha vitsi, johon nojaamalla tekijät onnistuvat vain ampumaan itseään jalkaan. Tässä leffassa on tasan kaksi oleellista salaisuutta, joista ensimmäinen olisi ehkä kannattanut sisällyttää jo markkinointiin, koska siitä olisi siinnyt vino pino erilaisia faniteorioita, joiden sekaan oikeat spoilerit olisivat hukkuneet. Nyt jos sattuu vahingossa klikkaamaan väärää linkkiä, on se juonikuvio pilalla. Toinen isompi paljastus sen sijaan on mahtava nyrkit ilmaan -crescendo, joka korostaa asianomaisen hahmon awesomeutta entisestään, mutta siinä on potentiaalia viedä tarinaa moneenkin eri suuntaan. Olkoonkin, että melko nopeaa toimintaa oli.
 
Toinen mysteeriboksin vaara on se, että hypen kasvaessa liian isoksi saattaa olla lievä antikliimaksi, kun juoni paljastuukin lähes biitti biitiltä identtiseksi alkuperäisen kanssa. Jopa ns. panosten koveneminen toteutetaan ilmeisimmällä mahdollisimmalla tavalla. Sen enempää ei voi kertoa menemättä yksityiskohtiin, mutta en ymmärrä sitten millään, miksi Lawrence Kasdan piti raahata tätä varten mukaan. Tarinan mielenkiintoisin anti tapahtuu vasta viimeisessä kolmanneksessa, jossa ladotaan pöytään uudet kortit seuraavaa osaa varten.
 
Puutteellisen tarinan onnistuu kuitenkin pelastamaan hemmetin hyvä hahmokaarti; vanhojen tuttujen parhaus on tottakai ennestään tiedossa, mutta uusista on saatu kirjoitettua myös harvinaisen persoonallisia ja mielenkiintoisilla taustatarinoilla. Finn on sympaattinen, Poe ja Rey loistavia, ja jos BB-8:sta tulee Star Warsin uuden sukupolven maskotti, on se täysin ansaittu status. Pahiksista Kylo Ren erottuu edukseen moniulotteisuudellaan, mutta spoilereita välttääkseni en edes yritä analysoida hahmoa tässä nyt. Hux sen sijaan jää hieman etäiseksi komeasta Riefenstahl-hetkestään huolimatta, ja Phasmaa ja Snokea olisin mielelläni nähnyt enemmänkin.
 
Erityispisteitä pitää antaa näyttelijöille, jotka saivat rooleistaan irti suunnilleen kaiken sen, mitä käsikirjoitus salli. John Boyegan, Oscar Isaacin ja Domhnall Gleesonin suhteen olin optimistinen jo julkistamisvaiheessa, mutta voiton kotiin veivät silti uusi tulokas Daisy Ridley sekä itselleni tuntematon Adam Driver. Ero lucasilaiseen tönkköön monotoniaan on kuin yöllä ja päivällä, kun dialogin luonnollisuuteen on panostettu sekä itse käsiksessä että antamalla näyttelijöille enemmän vapauksia improvisoida repliikkejä omien tottumustensa mukaisiksi. Olisin helposti voinut katsoa koko leffallisen pelkästään Poen vittuilua Kylolle, Kylon raivoamista Huxille ja kätyreille tai Finnin ja Reyn säheltämistä Falconilla.
 
Kaiken kaikkiaan olen vähän kahden vaiheilla leffan kanssa. Toisaalta se on heittämällä sarjan paras osa kolmeen vuosikymmeneen, toisaalta rima ei ole erityisen korkealla. Tästä jäi lähinnä sellainen fiilis, että Abrams ja kumppanit ovat pelanneet tämän kanssa niin varman päälle kuin mahdollista, että tällä kuitattaisin puolet Lucasfilmiin menneistä rahoista, ja että sarjasta saataisiin taas relevantti tulevia osia ja spin-offeja ajatellen, mutta sen ei välttämättä olisi tarvinnut tapahtua tarinan kustannuksella. Ehkä pointti olikin lähinnä saada vakaa pohja kasiosalle, jonka kanssa Rian Johnsonilla on ilmeisesti melko vapaat kädet.
 
Sittenpähän nähdään, oliko tämä sen arvoista.
 

 
***½
 

 
EDIT: Unohtui kokonaan: kamalaa Max von Sydow'n tuhlausta.
"His sources include singing nomads, pirates, prisoners of war and a surprisingly knowledgeable merchant of cabbage."
HaloOfFlies
16.12.2015 20:43:04 (muokattu 16.12.2015 21:40:59)
 
 
Olihan se ihan hyvä. Ei loistava, mutta hyvä. Pääpahiksesta en saanut irti yhtään mitään, jäi todella etäiseksi monotonisella ulosannillaan. Kylmiä väreitä meni siinä kohti, kun Darth Vader vilahti ruudussa ja Imperial March soi taustalla. Samoin Millennium Falconin, Han Solon ja Luke Skywalkerin ilmestyessä ruutuun. Ajoittain leffa onnistui palauttamaan alkuperäisen Tähtien Sodan fiiliksen, mistä plussaa
 
Kyllähän tässä alkaa jo kahdeksatta osaa odottamaan. Ja tietysti Spin off-tarinat on nähtävä.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
AnonHero
16.12.2015 20:55:44
Ei kauhean hyvä mun mielestä. Parempi kuin prequelit helposti mutta ihan helvetin tyhmä ja kamala kiire kokoajan. Tyhmä remake ensimmäisestä Star Wars elokuvasta. 2.5/5
HaloOfFlies
16.12.2015 22:22:42
 
 
Chewbaccan roolissa nähtiin alkuperäisnäyttelijä Peter Mayhew'n lisäksi myös suomalainen koripalloilija Joonas Suotamo.
 
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1450184422550.html
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Rahkonen
16.12.2015 22:42:12
 
 
Ajatuksia juuri teatterista tulleena.
Useamman kerran kylmät väreet tuli, yksittäisiä aivan saatanan upeita kohtauksia. Eteni kuin juna, eikä välissä mitään vitun senaattikokouksia. Jos nyt jotain negatiivista tulee mieleen, niin pari turhaa ja unohdettavaa action kohtausta ainakin. Draamapuoli oli vahvaa, hahmoissa oli syvyyttä, eikä dialogi vaivaannuttanut kertaakaan. Voi kun prequelit olisi hoidettu samalla ammattitaidolla ja näkemyksellä.
Kylo Ren oli hieno pahis.
Loppukohtauksessa tuli isoimmat väristykset ja meni vähän roska silmään, ei perkele se oli hieno.
Täytyy vielä sulatella ennen kuin minkäänlaista arvosanaa tälle keksii.
En pettynyt.
Tuomoo
16.12.2015 23:16:30
Juuri tulin itsekin teatterista. Vähän ristiriitaisia ajatuksia ja tuntemuksia tämä herätti.
 
SISÄLTÄÄ SPOILEREITA
SISÄLTÄÄ SPOILEREITA
SISÄLTÄÄ BROILEREITA
SISÄLTÄÄ SPOILEREITA
 
Teknisesti ja visuaalisesti tämä oli paljon edellä prequel trilogyä, mutta juonen kanssa? Paha sanoa. Omasta mielestäni ainakin ensinäkemältä tämä painii aika pitkälti samassa sarjassa Sithin koston kanssa, kentien sen takia, että Sithin kostoon mennessä henkilöiden taustat ja tarinat olivat jo niin pitkälti alustettu (ja tulevaisuus tiedossa), että sen juoni oli toimiva. Tässä taasen oli paljon uutta ja vierasta, mutta myös vanhaa ja tuttua, ehkä vähän liikaakin välillä. Elokuvasta paistoi kirkkaasti läpi se, että Abrams on ollut puikoissa, herran kädenjälki näkyi ajoittain hieman liiankin selkeästi. Monin paikoin tästä jäi sellainen vaikutelma, että tämä on tehty todellakin varman päälle. Aivan kuin Lucas teki ensimmäisen vähän siihen tyyliin, että elokuva voidaan myös jättää ilman jatko-osia, mikäli menestystä ei ole tulossa. Tämä oli juuri samantyylinen. Pahis jäi tosin henkiin ja ilmaan jäi monia kysymyksiä, mutta mikään ei jäänyt ns. ratkaisevasti kesken.
 
dipshit: Se Reyn voimankäyttö tuntui todella kummalliselta. Leffan alussa se ei edes tiennyt omista voimistaan mitään, mutta loppupuolella osasi jo jedi mind tricksejä ja lennätellä valomiekkoja pitkien matkojen päästä. Samojen temppujen opettelemiseen meni Lukelta koko alkuperäisen trilogian verran aikaa.
 
Tätä hämmästelin itse, ja monet muutkin tätä hämmästelivät leffan päätyttyä. Tähän mennessä ainakin minä olen ollut jonkinlaisessa käsityksessä, että valosapelin käsittely vaatii jonkinlaisia erikoistaitoja, mutta Finn ja Rey käyttivät molemmat miekkaa kuin vanhat tekijät. Lisäksi trailerista ja elokuvasaagasta muutenkin on jäänyt hieman sellainen käsitys, että Voima on jossakin määrin periytyvä, sanoohan Lukekin trailerissa "The Force has always been strong in my family... jne." Mistä sitten nuo Reyn voimat yhtäkkiä tulivat? Onko hän jotakin sukua Lukelle tai Leialle, kun hänen vanhempiaankaan ei leffassa näytetty? Vai onko hänen syntyhistoriansa samankaltainen kuin Anakinin, eli Voima on persraiskannut jonkun ja sitten syntyy Rey?
 
Dialogi ja tapahtumat rullasivat melko hyvin, mutta yhdessä kohdassa dialogi oli ontuvaa, eli kohtana tuo jo mainittu hyökkäyksen suunnittelu. Ja muutenkin tuo koko hyökkäyshomma oli jo niin nähty aikaisemmissa versioissa. "Vihollisella on jo kolmannen kerran täsmälleen samanlainen ase, ja siinä on taas kerran samanlainen heikkous, käydäänpäs hei tuhoamassa se". Ja kyllä tässä paikoin näkyi muutenkin se, että tarinaa oli tiivistetty ja tiivistetty ja vielä vaan tiivistetty, jotta leffasta ei tulisi liian pitkää. Sinänsä leffassa ei ollut paljoakaan mitään epäolennaista, eli ei tuosta paljoakaan olisi voinut jättää pois, mutta joku hengähdystauko jossakin olisi voinut olla jo poikaa.
 
Pääpahis jäi vähän ontoksi hahmoksi. Kylo Ren oli vähän sellainen itkupillin oloinen "yhyy yhyy haluun olla uusi Darth Vader sen takia kun Vader oli siisti tyyppi jne". Tuosta pahiksesta puuttui ainakin tässä elokuvassa se sellainen jännä tunne, mikä valtasi mielen silloin kun näin Uuden Toivon ja Darth Vaderin pahuuden ensimmäistä kertaa. Silloin sitä ajatteli, että tuo mies on itse saatana, ja hahmoa kohtaan nousi sellainen vieno pelonsekainen kunnioitus. Tässä tuo Kylo Ren oli vain sellainen "ok tuo on tuollainen pikkupoikapahis". Siltakohtaus oli todella ennalta-arvattava, mutta kieltämättä sydämeni jätti ainakin kaksi iskua väliin siinä vaiheessa kun Han lyyhistyi. Meinasi silmäkulma kostua, ja suomeksi sanottuna edelleen vituttaa tuo. Han oli kuitenkin tässä elokuvassa yksi parhaimmista hahmoista. Veikkaan että aika moni fani imuroi pölyt nenäänsä tuosta, että miten noin keskeinen hahmo kokee noin paskan lopun. Kirjaimellisesti paskan, tuon olisi voinut tehdä paljon paremminkin.
 
Mutta sitten niihin hyviin puoliin.
 
Kun fanfaari lähti soimaan ja alkuteksti pyörähti ruutuun, kylmät väreet menivät selkääni pitkin. Ai jumalauta, tätä oli odotettu vuosia, ja odotus kyllä toisaalta kannatti. Kun Han Solo tokaisi "Chewie.... we're home!" kylmät väreet tuntuivat jälleen, ja kun Han oli Millennium Falconin ohjaamossa vuosien tauon jälkeen ja hän katsoi ympärilleen hymyillen, meinasin karjua silkasta riemusta. Näyttelijävalinnat ja roolit muutenkin toimivat hyvin. Poe jäi vähän yksiulotteiseksi, mutta uskon että tulevissa osissa hänellä on suurempi rooli. Leiakin oli ihan OK, tosin ymmärrettävistä syistä noille vanhoille veteraaneille ei annettu paljoa aikaa, Han Soloa lukuunottamatta. Siksi Hanin kuolema vituttaa, vieläkin. Sen sijaan Boyega ja Ridley tekivät molemmat aivan kympin arvoiset suoritukset. Siinä missä prequel trilogyyn nostettiin pääosiin hieman tuntemattomampia näyttelijöitä, yksikään suoritus ei niissä jäänyt mieleen, ainakaan hyvässä. Hayden Christensenin ylinäyttely ärsytti heti alusta alkaen, mutta Boyegan ja Ridleyn rooleissa ei ollut moittimista. Oikeat henkilöt oli noihin valittu. Ja lisäksi, aivan hirveää Max von Sydowin tuhlausta. En viime aikoina ole hirveästi seurannut noita roolien jakoja sun muita, jotta välttyisin spoilaantumiselta, mutta olisin nyt edes odottanut, että Max von Sydowilla olisi ollut tuo Snoken rooli, mutta ei. Pari minuuttia ja siinä se. Vähän harmittaa.
 
BB-8 oli fantastinen rakkine. Siinä missä pikkupoikana R2-D2 tuntui sellaiselta että "äääää tahdon tuollaisen", niin nyt aikuisena miehenä tuli sellainen tunne että "ääää haluan BB-8:n mikäli sellaisen joskus saa". Ja Williamsin musiikit olivat täysi napakymppi, jälleen.
 
Vaikka tämä olikin tehty hieman liikaa varman päälle, oli tämä siltikin ihan hyvä.
Fanilasit silmillä: 9/10.
Ilman fanilaseja: tuskin olisin käynyt edes katsomassa.
Kaiken kaikkiaan, saaga sai arvoisensa seuraajan.
20.8. 22:54:21 NEVÖ FOGET
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)