Aihe: Elokuvatuottajien mitta täynnä
1 2 3
Lähikauppias
03.09.2007 21:30:24
 
 
Jos nyt puhutaan siitä työvoimasta, mitä ilmaiseksi käytetään, niin kyse on opiskelijoista, joiden opiskeluun kuuluu pakollisena työharjoittelu. Meillä se on 30 opintopistettä.
 
Työharjoittelu antaa opiskelijoille mahdollisuuden luoda kontakteja ja oppia toimimaan työelämässä. Työharjoittelu ei kuitenkaan olisi mahdollista, jos opiskelijoille jouduttaisiin maksamaan palkkaa. Vai maksaisitko sinä samaa palkkaa opiskelijalle, kuin jollekkin raudanlujalle ammattilaiselle.

 
Näin.
 
Ja työharjoittelun ehkä tärkein puoli on saada kontakteja ja jalkaa oven väliin. Kyllä sitä rahaakin saa kun kokemusta karttuu.
 
Itse olin aluksi eräässä tuotannossa palkattomana leikkausassarina, sen jälkeen saman ohjaajan kautta toisessa tuotannossa kuvausvaiheen leikkausassarina harjoittelijapalkalla (75 % SETin listojen 1. palkkaryhmästä), ja nyt samaisessa tuotannossa jälkituotantovaiheessa varsin mukavalla palkalla (SETin listan mukainen leikkausassaripalkka). Enkä ole vielä valmistunut koulusta, työharjoitteluopintopisteitä tippuu tästäkin. Ja marraskuussa tod näk seuraava keikka tulossa. Olen varsin tyytyväinen tilanteeseen, vaikka ekalla kerralla en rahaa saanutkaan.
 
Niin, ja lakossahan ei siis ole kyse siitä, että kaikki käynnissä olevat tuotannot menisivät jäihin, sehän olisi suoraa hulluutta tuotantoyhtiöiltä. Ainoastaan vireillä olevat tuotannot jäävät kesken, toisin sanoen uusia ei aloiteta.
www.johnnysuperhero.net OSTA HYVÄ LEVY! Rock over London, rock on Chicago.
KaljaMaha
04.09.2007 12:00:36 (muokattu 04.09.2007 12:04:02)
Nykyisellään noin puolet ammattikorkeakoulusta valmistuneista alan opiskelijoista ei työllisty alalle ja ammattikoulupohjaisella koulutuksella tilanne on vielä huonompi.
 
Minulle puolestaan kerrottiin eräästä nimeltämainitsemattomasta verorahoilla ylläpidetystä tv-yhtiöstä, että heillä on jopa pulaa kyvykkäistä medianomeista, mikä osaltaan tukee sitä väitetä että osa media-alan koulutuksesta on puutteellista ja kehnoa. Jos osa koulun opettajista on vasta valmistuneita oppilaita joilla ei ole muuta kosketusta työelämään kuin työharjoittelu, niin se on minun mielestäni väärin.
 
Itse olen valmistuneena medianomina huomannut sen, että suurinta osaa jengistä kiinnostaa vaan tehdä pitkiä leffoja vaikka alalla on myös muunkinlaista duunia.
 
Itse tein työharjoittelut valtion ylläpitämissä laitoksissa. Ei ollut orjatyötä ja kalusto oli huippuluokkaa. Oli mukava nähdä minne vero-eurot on tuhlattu :)
...
kingdom
04.09.2007 13:28:33
Ja aiheesta sen verran, että toi on niin tyypillistä politiikkaa, että ensin luvataan jotain ja jos sitä lupausta ei ole hakattu kallioon kolmena kopiona, niin se on ihan yhtä tyhjän kanssa koko lupaus. valitettavasti.
 
Just tämän takia on hyvä että joku pistää vähän vastaankin. Saisi yleistyä Suomessa tällainen käytäntö.
sticky fingers
04.09.2007 14:09:07
Just tämän takia on hyvä että joku pistää vähän vastaankin. Saisi yleistyä Suomessa tällainen käytäntö.
 
Hallituskausi on kuitenkin sen 4 vuotta, eli onhan tässä vielä aikaa, kun tämänkaaän vuoden budjetti ei vielä ole varma. Oliko tuo tuenlisäys varmasti luvattu heti ensimmäiseen budjettiin?
 
ihan mielenkiinnosta kyselen.
 
-sf
"tyhmyyden edessä jumalatkin ovat voimattomia..."
aikavaikea
04.09.2007 14:13:48
Oliko tuo tuenlisäys varmasti luvattu heti ensimmäiseen budjettiin?
 
Hesarissa ne näin sanailevat:
 
Tuottajien mukaan Wallin lupasi kesäkuisessa tapaamisessa elokuvatukiin ensi vuodeksi 1,2 miljoonan korotuksen. Budjetista rahoja ei kuitenkaan löytynyt.
 
Elokuva-alan puolelta ministerin lupausta olivat todistamassa Elokuvasäätiön toimitusjohtaja Irina Krohn, talousjohtaja Niina Otva ja hallituksen puheenjohtaja Johannes Lassila.
 
"Kaikki me kuulimme Wallinin lupaavan ensi vuodeksi 1,2 miljoonan korotuksen", Krohn sanoo.
I got run over by truth one day. Didn't see the red light.
sticky fingers
04.09.2007 14:52:43
Hesarissa ne näin sanailevat:
 
ok. selkis
 
-sf
"tyhmyyden edessä jumalatkin ovat voimattomia..."
Loijaa
06.09.2007 14:31:06
 
 
Toisaalta timokoivusalo-tason elokuviin voi ihminen jättää huoletta tutustumattakin.
 
Koivusalolla on suunnitteilla (uusinta)filmatisointi Täällä Pohjantähden Alla - teoksesta. Älä tee sitä Timppa..
Heavy Metal Thunder
KaljaMaha
06.09.2007 19:51:41
Älä tee sitä Timppa..
 
Mutta minne medianomi-opiskelijat sitten menevät orj...työharjoitteluun?
...
Deep Shadow
21.09.2007 13:47:00
http://www.solarfilms.com/uutiset/fi_FI/budjettipuheet/
 
Tuossa on solar filmsin sivulla vähän kerätty kansanedustajien puheita aiheesta.
 
Saa nähdä miten tämän asian kanssa lopulta sitten käy. Mielenkiintoiseksi homman tekee myös se, että tuottajat ovat luvanneet sitoutua alan työehtosopimuksiin mikäli lisätukea saadaan. Se on aika paljon luvattu, kun tietää miten villi ala on kyseessä. Että jos se kulttuuriministeri nyt sattuu jotenkin lupauksensa pitämään ja lisätukea elokuvalle saadaan, niin toivon kyllä että tuottajat sitten pitävät myös omat lupauksensa.
Mummun saappaassa soi fox
85423321
21.09.2007 14:12:28
Elokuvat on hieno asia, mutta eikös ihmisillä ole sellainen tarvehierarkia? Joku korkinhaistelija epäilemättä riutuu kovasti kun taloudelliset arvot jyllää näissä taideasioissa, eikä pääse tekemään sellaisia elokuvia kuin haluaisi, mutta isompi epäkohta ovat kuitenkin leikkausjonoihin kuolevat ihmiset. Minusta olisi itsestäänselvää että ensin hoidetaan pois järjestyksestä ne kriittiset asiat.
Deep Shadow
21.09.2007 14:22:06
Elokuvat on hieno asia, mutta eikös ihmisillä ole sellainen tarvehierarkia? Joku korkinhaistelija epäilemättä riutuu kovasti kun taloudelliset arvot jyllää näissä taideasioissa, eikä pääse tekemään sellaisia elokuvia kuin haluaisi, mutta isompi epäkohta ovat kuitenkin leikkausjonoihin kuolevat ihmiset. Minusta olisi itsestäänselvää että ensin hoidetaan pois järjestyksestä ne kriittiset asiat.
 
Tavallaan näinkin, mutta jos jyrkästi ajateltaisiin näin, niin pitäisi heti lopettaa kaiken taiteen, musiikki mukaanlukien, tukeminen. Ja urheilun ja kaiken muun joutavan päiväisen hömpötyksen. Joskin näillä on tietysti siinämielessä lääketieteellistä vaikutusta, että voivathan ne vaikuttaa ihmisen henkiseen hyvinvointiin.
 
Toki jos laitetaan rinnakkain leikkausjonossa odottava ihminen ja valmisteilla oleva elokuva, niin tottahan se leikkausjonoihminen pitäisi ensin pelastaa, mutta nämä asiat hoidetaan eri rahakukkaroista.
 
Jos oikeasti ajateltaisiin niin, että tuetaan vaan sitä, mitä ihminen todella tarvitsee elääkseen, niin aikamoisia karsintoja saisi tehdä. Mutta nykyään maailma toimii niin eri tavalla. Esim. elokuva-alalla ja sen tukemisella tai tukematta jättämisellä on muun muassa melkoiset työllistämiseen liittyvät vaikutukset.
Mummun saappaassa soi fox
Deep Shadow
22.11.2007 17:23:00 (muokattu 22.11.2007 17:25:01)
Tämmöinen tiedonanto SESin sivuilta:
 
"Wallin: Veikkausvoittovarojen kohdennus entiselleen
22.11.2007
 
Hallituksen korjattu ehdotus veikkausvoittovarjojen jaosta vuodelle 2008 antaa hyvät mahdollisuudet toteuttaa tuloksellista kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopolitiikkaa koko vaalikauden ajan. Samalla hallitus varmistaa, että veikkausvoittovarat käytetään juuri siihen, mihin ne on tarkoitettu, niin sanotun jakosuhdelain mukaisesti, totesi kulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin erittäin tyytyväisenä torstaina hallituksen päätettyä täydentävästä talousarvioesityksestä vuodelle 2008. Esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle perjantaina.
 
Esityksellä muutetaan hallituksen aiempaa esitystä, jossa joitakin valtion taidelaitoksen toimitilavuokria ja Kansallisteatterin peruskorjauksen lainarahoitusta oli siirretty rahoitettavaksi veikkausvoittovaroista. Nyt nämä kustannukset palatuvat kokonaisuudessaan yleisten budjettivarojen puolelle rahoitettaviksi vaalikauden loppuun.
 
- Samalla hallitus korottaa edunsaajille vuonna 2008 maksettavia veikkausvoittovaroja 10,1 miljoonalla eurolla verrattuna edelliseen esitykseen. Tämä tarkoittaa, että panostukset kulttuuriin, urheiluun ja nuorisotyöhön kasvavat merkittävästi ensi vuonna, sanoo Wallin.
 
Ministeri Wallin esittää muun muassa lisää rahaa lasten ja nuorten liikuntaan, terveysliikuntaan, huippu-urheiluun, dopinginvastaiseen työhön, liikuntapaikkarakentamiseen ja liikunnan kansalaisjärjestötoimintaan.
 
Nuorisotyön saama lisäys, nuorisojärjestöt mukaan lukien, on vajaat 1,3 miljoonaa euroa. Uudessa jaossa Wallin asettaa kulttuuripuolella etusijalle erityisesti näyttämötaiteen, säveltaiteen, tanssitaiteen, alueellisen taidetoiminnan sekä kotimaisen elokuvatuotannon.
 
- Elokuvalle osoitetut määrärahat nousevat 2 miljoonalla eurolla, josta 1,7 miljoonaa on tuotantotukea. Tämä ylittää elokuva-alan syksyllä esittämän oman vaatimuksen puolella miljoonalla eurolla. Uskon saavani tämän heiltä kuitenkin anteeksi. Tämän lisäksi myönnetään lisäresursseja muun muassa maaseutujen pienten elokuvateattereiden digitalisointiin ja lastenelokuvien tuotantoon, Walliin sanoo.
 
Wallin on pannut merkille, että kulttuuri-, urheilu- ja nuorisojärjestöt ovat syksyn aikana antaneet arvokasta taustatukea veikkausvoittovarojen jakamisesta käytyyn keskusteluun.
 
- Lopussa poliittinen tahto ja viisaat poliittiset päätökset ratkaisivat pelin veikkausvoittovaroista, sanoo Wallin.
 
Lisätietoja:
 
erityisavustaja Carl Haglund, p. 050 521 7379"

 
Lisärahaa siis tuli. Nyt odotan innolla pitävätkö tuottajat myös oman sanansa sitoutumisesta työehtosopimukseen.
Leuka maassa kohti uusia murheita
Lähikauppias
22.11.2007 18:34:20
 
 
Elokuvalle osoitetut määrärahat nousevat 2 miljoonalla eurolla, josta 1,7 miljoonaa on tuotantotukea. Tämä ylittää elokuva-alan syksyllä esittämän oman vaatimuksen puolella miljoonalla eurolla.
 
Hoho. Kyllä tuolla edelleenkin aika pikkurahoissa liikutaan. Tuolla tekee ehkä yhden leffan enemmän vuodessa, ja senkin kansainvälisesti aika naurettavalla budjetilla. Röllin sydän -leffan budjetti on kai suurin suomalainen koskaan, 6 miljoonaa euroa. Perusbudjetit taitaa pyöriä miljoonan paikkeilla.
 
Spider Man 3 maksoi 200 miljoonaa euroa. Ja sitten ihmiset vielä ihmettelevät, että miksi suomalaiset leffat eivät näytä ja kuulosta samalta kuin amerikkalaiset.
www.johnnysuperhero.net OSTA HYVÄ LEVY! Rock over London, rock on Chicago.
Paby
22.11.2007 18:48:29
Hoho. Kyllä tuolla edelleenkin aika pikkurahoissa liikutaan. Tuolla tekee ehkä yhden leffan enemmän vuodessa, ja senkin kansainvälisesti aika naurettavalla budjetilla. Röllin sydän -leffan budjetti on kai suurin suomalainen koskaan, 6 miljoonaa euroa. Perusbudjetit taitaa pyöriä miljoonan paikkeilla.
 
Spider Man 3 maksoi 200 miljoonaa euroa. Ja sitten ihmiset vielä ihmettelevät, että miksi suomalaiset leffat eivät näytä ja kuulosta samalta kuin amerikkalaiset.

 
Paljonkohan mahtaa jenkkien elokuvateollisuus saada tukea valtiolta? Niin pitkään kun elokuvatuotantoja pitäisi pääosin kustantaa valtion tuella, niin budjetit pysyy pieninä.
 
Taitaa olla vain yksi suomalainen tuottaja joka saa aikaan vähän isomman budjetin tuotantoja joihin tulee rahaa muualtakin kuin valtiolta. Ja niitä leffoja mollataan sitten. Kaupallisuuden takia.
 
Rahaa pitäisi saada siis muualtakin kuin tukiaisina. Ja sitä pitää tekijöiden hankkia itse myymällä elokuvaideoita ja tuotantoja mahdollisille sijoittajille ja yrityksille eikä vain ruinata rahaa valtiolta kuin kelan luukulla.
I'm a runaway son of the nuclear a-bomb.
Qsine
22.11.2007 23:04:56
 
 
Mutta nyt kun muusikoiden.netissä ollaan, niin peräänkuuluttaisin arvon jäsentä "savoy dlx" kertomaan halutessaan faktoja siitä, miten tuottajaporras menetteli tulevan Rölli-elokuvan musiikkien kanssa?
"Aurinkovoide ja kengurupallo eivät sovi yhteen. Jos aiot voidella itsesi, älä tartu kengurupalloon!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)