Eikös nämä useat aktiiviset euroviisufanitkin ympäri eurooppaa kuulune samaan joukkoon? Euroviisut ovat suureltaosin mm. gay-kansan yksi suuri kohtaamistapahtuma glamourineen, näin on annettu ymmärtää.Eli Jarskin "Täydellinen Euroviisu" matruusi-look'eineen olisi ollut varma voittaja.
Pitipäs kuunnella (ei siis katsella) kertaalleen kaikki semifinaalikappaleet läpi ja arvuutella mitkä kymmenen jatkavat lauantain finaaliin.
Tämmöiseltä sivulta löytyi kohtuu hyväsoundiset videot kaikista (paitsi Belgia?!) osallistujista:
http://www.escforever.com/multimedia.html Yrittäjä - Jatkoon? - Mistään kotoisin?
--------------------------------------------------
BULGARIA - KYLLÄ - Jytäkkää Balkan-kone-etnoa, vaikka turhan samaa toistava ilman uutta koukkua
ISRAEL - KYLLÄ - Sekoilua, chansonia, pääkkös-"räppia" ja Tel Aviv-possea. Jää mieleen ja menee jatkoon, vaikka raastaakin hermoja.
KYPROS - KYLLÄ - 80-luvun Italo-Alice-poppia vanhan koulun keskitempo-viisukertsillä
Valko-Venäjä - Ei - Poseerausta ja perus-power-poppia, kohtuu tarttuva, Bond- fiilistä tapaillaan välikkeissä. Kitarat ja bassot 1. kertaa kädessä?
ISLANTI - KYLLÄ - Hyvähkö, mutta ehkä turhan varman päälle toteutettu perinteinen rullaava voimaballadi. Kuvittele tämä Queenin versiona!
GEORGIA - KYLLÄ - Vanhaa Björkiä & Kate Bushia slaavietnovaikutteilla. Hieman sillisalaatti, mutta hyvä tässä seurassa
Montenegro - Ei - Balkanin slobo-bonjovi, ei omaperäisyyttä tai kunnon koukkua
Sveitsi - Ei - Massiivinen alku, mutta vokaalit todella perushuttua ja -melodiaa
Moldova - Ei - Standardi-MTV-evanecence-rock, ei mitään uutta, eikä nouse lentoon. Taas puuttuu koukku täysin.
Alankomaat - Ei - Perus musikaalihölkkä, Ok, mutta ei yhtään enempää. Ei koukkua.
Albania - Ei - Hieman Peter Gabrielia, kertsin melodia liian perus. Hyvä tunnelma, ei muuta
.
Tanska - Ei - Trans-Europaadista muovihumppaa, ei mitään uutta.
Kroatia - Ei - David Gilmour kitarointia, perinteinen rullaava kitaraballadi. Melodia liian geneerinen, vaikka toimii ihan ok.
Puola - Ei - Mtv-keikuttelua ilman mitään omaa. Rytminvaihdos heittää toiseen biisiin, sitten taas leikitään Gwen Stefanieta.
Serbia - Ei - Perinteinen euroviisuballadi, voisi olla miltä vuodelta tahansa. Etnovälike myös aika peruskauraa.
Tshekki - Ei - Mukarock slaavihumppa. Tuo mieleen rautaesiripun takaa tulleen "rockin". Lopussa hieman saa henkeä.
Portugali - Ei - Väljähtänyt perusviisurenkutus, voisi olla 80-luvun suomi-iskelmää. Portugal - tuo Euroopan Suomi?
EJT MAKEDONIA - KYLLÄ - Kiinnostava alku etnoiluineen, sitten perusballadia, mutta suht mielenkiintoisella rytmillä. Kertsi ei hengitä.
Norja - Ei - Norja - tuo Pohjanmeren Mallorca. Mitäs ideaa tässä taas on? Baila, Baila, turska-latinoa.
MALTA - KYLLÄ - Taas alkuun pakolliset etnoilut, laulumelodiassa dramatiikkaa, vaikka ei mitään omaa. C-osaan kaipaisi uutta.
ANDORRA - KYLLÄ - 90-lukuinen kevyt-punk toimii pönöttäjien seassa, vaikka omien ideoiden osuus on puhdas 0%
UNKARI - KYLLÄ - Carole Kingiä Joplin-raspilla. Vaikka ei tässäkään mitään omaa, niin euroviisuissa tämä on kuitenkin uutta.
Viro - Ei - Melodisesti tosi köyhä A-osa, moneen kertaan käytetty kertsi, vaikkakin siinä hieman imua. Vähät on eväät.
Belgia - Ei - Belgian Love Boat-Prince. Toimii ok, mutta kappale on aika moneen kertaan tehty läystäke.
Slovenia - Ei -Slaaviballadi pariisilaisella haitarilla ja disco-quasiooppera-kertsillä ja väliosilla. Aika sekavaa punnerrusta.
TURKKI - KYLLÄ - Sen verta kerrasta tarttuva ja ärsyttävä jankkaus että menee varmasti finaaliin. Soi (ikävä) kyllä jatkossakin.
Itävalta - Ei - Aika paha White Lion & Def Leppard -kasaripastissi, vaikka jantteri on enemmän Eros Ramazotti -osastoa.
Latvia - Ei - Tässä sitten tämän vuoden pakollinen "mitä helvettiä nämä yrittää" -esitys. Huumoriako?