Aihe: Jalkapallokeskustelu
1 2 3 4 59 10 11 12 13122 123 124 125 126
Stradlin
23.06.2009 14:19:48
Vähän harmittaa turnaus kokonaisuudessaan, kun ei pelitilannemaalia nähty Suomelta ollenkaan. Ihan hyvää pyöritystä keskikentällä ajoittain, mutta sitä ratkaisevaa syöttöä ei oikein kukaan saanut kärkimiehelle pelattua. Välillä meni turhaan hautomiseksi ja ratkaisu viivästyi, tai sitten yritettiin jotain epätoivoista kaukolaukausta.
 
Erikoistilannepelaaminen oli jo aika surkuhupaisaa sekä hyökkäys- että puolustuspäässä, niitä voisivat kyllä vähän treenata.
 
Ei nyt hävetä tarvii kuitenkaan, tosiaan ihan viihdyttävää peliä ja arvokasta kokemusta tietysti pelaajille ja oikeastaan koko Suomen organisaatiolle. Tästä joukkueesta toivottavasti saadaan 3-4 pelaajaa A-maajoukkueeseen parin vuoden sisään ja osa sitten jatkaa vielä seuraavatkin U21-karsinnat.
"He's probably one of those people who thinks Elvis is dead." - Mulder
losalvaros
23.06.2009 18:37:01
Hyvä pohjahan tuosta joukkueesta on rakentaa ihan aikuisten arvokisoihin ponnistavaa porukkaa. Muutama nuorempi sälli (vrt. Dalla Valle) mukaan ja näitä kokeneempia maajoukkuejyriä sekä tuota erikoistilannepelaamista vielä enemmän esille, niin eiköhän sitä EM- ja MM-kisat ala olla ihan realismia kymmenen vuoden sisällä.
 
Mielestäni kaiken positiivisin juttu tuossa joukkueessa oli sen pelitapa. Toisin kuin varsinaiset Huuhkajat, suuria maita (Englanti, Saksa & Espanja) vastaan ei peruuteltu yhtään, omaa peliä pelattiin käytännössä koko ajan, mitä nyt Saksan ensimmäinen maali lamautti pelin. Samanlaista näyttämisen halua ja sisua suurempiin kuvioihin näistä kisoista mukaan!
"You're no one unless you're difficult".
Van Hannes
25.06.2009 17:04:40
Real Madridin fanien huutoon on vastattu. Raul Albiol siirtyy valkoisiin.
 
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/t/jalkapallo/1703990
"There Can Be Only One Hannes"
HaloOfFlies
25.06.2009 17:10:42
 
 
Olipa mahtavaa seurata kun USA höykytti La Rochaa. Espanjalla ei minkäänlaisia mahdollisuuksia pelin missääb vaiheessa.
"Kolme yötä jouluun on, laskin aivan itse eilen..." "Urpo laski väärin, joulu meni jo". S.M.A.K.-jäsen #5
carlos
25.06.2009 23:34:30
Van Hannes: Real Madridin fanien huutoon on vastattu. Raul Albiol siirtyy valkoisiin.
 
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/t/jalkapallo/1703990

 
Auts, nyt ne sai pakin.
by the grace of God
Henkka370
25.06.2009 23:53:27
Mitäs se reali on nyt ostellu, kun ei perässä pysy. Ronaldo, Villa, Kaka ja nytte toi Albiooli...
 
Meniköhä se 200miljoonan euron raja jo rikkikin.
Jos jäsen on alle 18-vuotias niin pitääkö tässä olla huoltajan allekirjoitus?
Sergei Fallinen
25.06.2009 23:57:39
näitten ylen jätkien spiikit on kyllä niin vehkeestä "...joo, ja jos joku ei tiedä mitä turnausta pelataan niin confederations cup on ämmämkisojen esiblablabla" "näyttää siltä että tuleekin unelmapronssiottelu" ja vitut.
texjazz
25.06.2009 23:58:00
 
 
Henkka370: Mitäs se reali on nyt ostellu, kun ei perässä pysy. Ronaldo, Villa, Kaka ja nytte toi Albiooli...
 
Meniköhä se 200miljoonan euron raja jo rikkikin.

 
Realissa on realisoitavana tukku hollantilaisia. -50-60%!
Älleh ellus allo nodhat.
Tunttone
26.06.2009 01:24:59
Henkka370: Mitäs se reali on nyt ostellu, kun ei perässä pysy. Ronaldo, Villa, Kaka ja nytte toi Albiooli...
 
Meniköhä se 200miljoonan euron raja jo rikkikin.

 
Tuo Villan hankinta kyllä kariutui.
"Time sure flies when you're young and jerkin' off."
Ziggy Bubba
26.06.2009 02:51:01
 
 
carlos: Auts, nyt ne sai pakin.
 
Melkein olisin toivonu, että olisivat ostelleet vaan noita hyökkäyspään äijiä... Piru vie hoksasivat myös vähän panostaa puolustukseen :P
 
Mun nähdäkseni tuolla jengillä ei vielä tapella Euroopan kärkipaikoista, tosta puuttuu ainakin yks hyvä vasen laitapakki, toppari ja keskikentän pohja. Hyökkäysrooleihin on sitten tunkua enemmän ku laki sallii. Saas kattoa miten saavat pidettyä kaikki tyytyväisinä - ja kuinka monta hollantilaista lähtee ja mihin hintaan.
The Crookmachine Project
Simo78
27.06.2009 09:45:56
Englanti-Saksa loppuottelussa--> vähän paremmalla maalinteolla ois näköjään mikä vaan ollut mahdollista, kun kumpaakin vastaan hallittiin. Noilla isoilla mailla on vaan se kuuluisa ja moni ärsyttävä, mutta kuitenkin olemassa oleva "voittamisen kulttuuri"! (ainakin Saksalla, koska muuten se ei aikuisten kisoissa pärjäisi niillä pelaajilla niin hyvin mitä pärjää)
losalvaros
27.06.2009 11:18:39
Ja mistäs alkulohkosta molemmat joukkueet olivatkaan...? *köh
"You're no one unless you're difficult".
texjazz
29.06.2009 23:26:41
 
 
Germaanit antavat kyytiä britannialaisille. Brittejä nöyryytetään kovalla kädellä. Kyllä tosiaan Suomi oli kovassa lohkossa, joten grandes respektos Suomelle alkulohkon peleistä kaikesta huolimatta, vaikka turpiin tuli.
Älleh ellus allo nodhat.
losalvaros
01.07.2009 16:26:05
Vitun Reali kun menivät vielä Benzemankin ostamaan. Mikäs siinä velkarahalla rellestäessä: http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1706462
 
No, David Villa on samojen lähteiden mukaan lähellä siirtoa Barcaan, hyvä hyvä.
"You're no one unless you're difficult".
Ziggy Bubba
01.07.2009 16:44:08
 
 
Ei taida toi Benzeman kauppa ihan vielä olla varma, vaikka monet mediat jo tuosta uskaltaa huudella.
 
Tulee kyllä tuon toteutuessa ahdasta Realin hyökkäykseen. Miten käy seuralegenda Raulin, Ruudin, Higuainin ja kumppanien? Näkisin että tuossa on aikamoisen katastrofin ainekset, jos miettii miten nämä kaikki tähdet viihtyy penkin päässä pelistä toiseen...
 
Toivottavasti jatkavat samalla linjalla, eivätkä vahvista keskikenttää ja puolustustaan enempää - Liverpool tarttee kovasti Xabi Alonsoa :) Arbeloa saa mun puolesta mennä Madridiin (kuten on huhuttu), eiköhän Pool pärjää Glen Johnsonin kanssa ihan hyvin.
 
Ai niin, ManU osti sitten Valencian Wiganista Ronaldoa paikkaamaan. Ei taida ihan tuo kauppa vielä riittää asemien säilyttämiseen, varsinkin kun Tevezkin lähtee maaleja tekemästä... Saas kattoa mitä Chelsea vielä innostuu siirtomarkkinoilla tekemään.
The Crookmachine Project
carlos
01.07.2009 18:38:18
losalvaros:No, David Villa on samojen lähteiden mukaan lähellä siirtoa Barcaan, hyvä hyvä.
 
Ei saakeli, ei sinne mitään Villaa tarvita. Tai no, jos Eto'o lähtee Man Cityyn, niin sitten ehkä juum. Huhujen mukaan suht kovetun tarjouksen sieltä saanut..
by the grace of God
Simo78
01.07.2009 21:48:45 (muokattu 01.07.2009 21:53:03)
sikki-six: Toivottavasti jatkavat samalla linjalla, eivätkä vahvista keskikenttää ja puolustustaan enempää - Liverpool tarttee kovasti Xabi Alonsoa :) Arbeloa saa mun puolesta mennä Madridiin (kuten on huhuttu), eiköhän Pool pärjää Glen Johnsonin kanssa ihan hyvin.
 
Ei taida olla pelkoa, että baski lähtisi Madridiin pelaamaan ;-) Edes hirveän suuresta summasta...
 
Tulee kyllä tuon toteutuessa ahdasta Realin hyökkäykseen. Miten käy seuralegenda Raulin, Ruudin, Higuainin ja kumppanien? Näkisin että tuossa on aikamoisen katastrofin ainekset, jos miettii miten nämä kaikki tähdet viihtyy penkin päässä pelistä toiseen...
 
Higuain vaihtomieheksi(tai myyntiin), kun ei siitä mun mielestä ole huippujoukkueen avaukseen!! Rudi ollut loukkaantuneena, eihän se juuri viime kaudella pelannut.
 
Ei saakeli, ei sinne mitään Villaa tarvita. Tai no, jos Eto'o lähtee Man Cityyn, niin sitten ehkä juum. Huhujen mukaan suht kovetun tarjouksen sieltä saanut..
 
Mä kuullut huhua, että barca ois Zlatanin perässä. Ei vittu mitä classicoita ois, kun kummallakin puolella ois omat primadonnansa:-D
Ziggy Bubba
01.07.2009 22:34:07 (muokattu 01.07.2009 22:42:00)
 
 
Simo78: Ei taida olla pelkoa, että baski lähtisi Madridiin pelaamaan ;-) Edes hirveän suuresta summasta...
 
Kovasti tuota on kuitenkin huhuiltu, ainakin Madrid taitaa olla kiinnostunut - eri asia sitten mitä Alonso on tosta mieltä... Toivottavasti Benitez tajuaa miten tärkeästä äijästä on jengille kyse ja pitää miehestä kynsin hampain kiinni.
 
Toinen huhuiltu siirto on Mascherano Barcelonaan. Javier oli kommentoinut huhuja sanomalla "olevansa otettu" suurseuran kiinnostuksesta... Sama juttu, ei saa missään nimessä Pool päästä äijää lähtemään.
 
Kesän älyttömin siirtohuhu tähän mennessä on ylivoimaisesti n. sekunnin elänyt pohdinta Torresin siirtymisestä Manuun... Toi olisi jo aivan liian absurdia, kuka näitä keksii? Seuraavaksi varmaan Stevie G tai Carra on menossa "Red Devilsiin" :D
 
E: Liverpoolilla taitaa olla tänä kesänä jo "eväät syöty" uusien siirtojen osalta - tuosta G. Johnsonistakin maksettiin jengin tapojen mukaisesti ylihintaa... Jos edes se huhuttu Tuncay tulisi vaihtopenkille hyökkäystä tukemaan.
 
E2: Jaahas, Benzeman siirto on varmistunut, homma menee kyllä aivan älyvapaaksi...
http://soccernet.espn.go.com/news/s … 58536&sec=transfers&cc=5739
The Crookmachine Project
carlos
03.07.2009 22:22:25
Manu on ollu aika hiljaista poikaa, mutta nyt sitten hairasivat Owenin. Aika läppä siirto, sillä aika hiljaista on Owenin suunnalla ollut hetken aikaa.. Josko nyt sitten?
 
http://www.manutd.com/default.sps?p … D4A3110258114%7D&newsid=6635648
by the grace of God
Sergei Fallinen
03.07.2009 22:28:50
carlos: Manu on ollu aika hiljaista poikaa, mutta nyt sitten hairasivat Owenin. Aika läppä siirto, sillä aika hiljaista on Owenin suunnalla ollut hetken aikaa.. Josko nyt sitten?
 
http://www.manutd.com/default.sps?p … D4A3110258114%7D&newsid=6635648

 
hoho. no ei, mistäpä sitä koskaan tietää...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)