Aihe: HBO:n kaikki tuotannot Ylelle
1 2 3
Tarkastaja
14.08.2007 20:26:46
Ohhoh, enpä olisi uskonut joku päivä kehuvani yleä mutta bravo, yle. Teit jotakin fiksua kerrankin, yle.
 
Mun mielestä Yle Teema lienee fiksuinta mitä teeveestä tulee tällähetkellä. HBO:n sarjat on loistava lisäys Ylen kataloogiin.
sn
14.08.2007 20:31:23 (muokattu 14.08.2007 20:36:00)
Kyllähän tuolla HBO:lla on paljon kaikkea kivaa mitä ei ole täällä näytetty. Tästä kun selailee, niin Curb Your Enthusiasm olisi hieno saada, Ricky Gervaisin Extras, Mr. Show.. Nyt juutuin vähän komedioita intoilemaan. Lucky Louiekin olisi helvetin hyvä. Voihan sitä suosiota kalastella hyviä ohjelmia hankkimalla, juu.
 
E: Oho, kirjoitin "kivää". Täällä on kuumä!
MV
14.08.2007 20:33:48
Toivottavasti alkavat näyttää Sopranosia uudelleen.
The Liam that i know is a polite young man -Peggy Gallagher
Joees
14.08.2007 21:17:03
Kyllähän tuolla HBO:lla on paljon kaikkea kivaa mitä ei ole täällä näytetty. Tästä kun selailee, niin Curb Your Enthusiasm olisi hieno saada...
 
Sanopa muuta!
 
Ei mua niin nuo sopraanot ja muut kiinnosta, ne on nähty jo. Roomasta on ilmeisesti vielä jaksoja joita suomessa ei oo näytetty? Ne olis bueno nähdä joltain kanavalta.
 
Mutta tuo Curb Your Enthusiasm olisi mahtava. Peukut sen puolesta pystyyn.
Loafers Musiikkia sulle ja mulle
Hello punks!
elbowski
14.08.2007 21:40:09
Nähtävästi tv-lupamaksu lunastaa hintansa!
March 23rd hushed the wind, the music died
Manuel Pyrhullo
14.08.2007 21:42:43
Jungner tällä yrittää kalastella kansan suosiota.
 
Tietenkin yrittää. Yle haluaa että ihmiset katsovat Yleä.
Marshallga
14.08.2007 22:00:48
Jos vaikka OZ pyörähtäisi uudestaan jossain vaiheessa...
L4t3
15.08.2007 00:15:44
Hieno uutinen kieltämättä! HBO on laadun tae.
Hevarit tappaa räpärit.
Arkka
16.08.2007 21:59:31
 
 
Ihan jeez, vaikken paljon aatellu telpparia katsellakaan. Eikä tuo tunti/pari viikossa mitten hirveesti ole vai tajusinko väärin tuon vajaan sata tuntia?
Grandpa: My Homer is not a communist. He may be a liar, a pig, an idiot, a communist, but he is not a porn star.
Guitarwall
16.08.2007 23:19:50
 
 
Niitä esitetään vuodessa vajaat sata tuntia.
 
Hmmm, olenko ainoa josta tämä kuulostaa suht. pieneltä määrältä? Tosin onhan se tietty enemmän kuin nykyään, ja kyllähän tää tuo lisää vastinetta lupamaksuille.
 
Vaikka ei sieltä tarvis tulla mitään muuta ku Serranon perhe, niin mie oisin tyytyväinen ;)
http://www.mikseri.net/constantine
Rumpali Rölli
16.08.2007 23:45:53
Hieno homma yleltä. Tuo rajoitettu 100 tunnin näyttö aika nyt vain ei mikään iso juttu ole :(.
Where the darkness and lightness collides There i shall stand There is the place i am..
Mechanizm
15.09.2009 18:34:23
Yleisradio ja yhdysvaltalainen televisioyhtiö HBO ovat tehneet kolmivuotisen jatkosopimuksen HBO:n sarjoista. Jatkossa YLEllä on oikeus esittää niitä myös YLE Areenassa. Toimitusjohtaja Mikael Jungnerin mukaan oikeus tuli kaupan päälle. YLE Uutisten tietojen mukaan sopimuksen hinta on noin miljoona euroa vuodessa.
 
Uusi sopimus ei enää määrittele esityskertoja, vaan ajanjaksoja, joina ohjelmaa saa esittää. Siten esityskertoja voidaan lisätä.
 
Lisäksi sopimus takaa YLElle kaikki ne sarjat, jotka alkavat Suomessa sopimuskauden aikana, vaikka sarjan elinikä olisi kolmivuotista sopimusjaksoa pitempi.
 
YLE saa HBO:n sarjat ohjelmistoonsa myös aiempaa tuoreempina, kun viive HBO:n ensi-illan ja YLEn ensiesityksen välillä lyhenee. Aiemman sopimuksen mukaan YLEn oli odotettava vuosi Yhdysvaltain ensiesityksestä, ennen kuin sarjan sai televisioida Suomessa.
 
YLEn toimistusjohtajan Mikael Jungner kertoo, että uusi sopimus solmittiin suurin piirtein samalla hinnalla kuin vanhakin eli nettioikeudesta ei maksettu mitään.
 
Sopimus on muutoinkin edullinen, sillä ulkomainen draama on selvästi halvempaa kuin kotimainen, Jungner sanoo.
Etua YLElle ja yleisölle
 
YLEn kansainvälisen ohjelmahankinnan päällikkö Tarmo Kivikallio on sopimukseen hyvin tyytyväinen. Hänen mukaansa sopimus on YLElle strategisesti erittäin tärkeä. Katsojille se mahdollistaa HBO:n laatuohjelmien katselemisen ilman mainoskatkoja.
 
- YLE Areenaa koskevien oikeuksien sekä uuden esitysjakso-määrittelyn ansiosta tätä voi kutsua suunnannäyttäjäsopimukseksi, joka vastaa erinomaisesti median käytön muuttuneisiin vaatimuksiin, Kivikallio kiittää.
Uusissa sarjoissa nähdään vampyyreja ja afrikkalaisetsiviä
 
HBO:n kansainvälisestä levityksestä vastaava johtaja Jennifer Bowen puolestaan sanoo, että yhteistyö YLEn kanssa on ollut loistavaa ja HBO on iloinen sen jatkumisesta. Yhtiö ei itsekään katko ohjelmiaan mainoksilla.
 
- Tämä uusi sopimus tarjoaa YLElle sekä HBO:n suositut ohjelmat että sitä joustavuutta, jota YLE menestyvänä yleisradioyhtiönä tarvitsee ja haluaa, Bowen sanoo.
 
Tulevia HBO-sarjoja YLEn kanavilla ovat muun muassa Mullan alla -sarjan tekijän Alan Ballin vampyyrisarja True Blood (YLE TV2:ssa keväällä 2010), Tyynenmeren sodasta kertova Steven Spielbergin ja Tom Hanksin sarja The Pacific (YLE TV1:ssä syksyllä 2010) sekä botswanalaisista naisetsivistä kertova The No. 1 Ladies Detective Agency (YLE TV1:ssä vuoden 2010 aikana).
 
YLE Uutiset
 
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/200 … n_sarjoista_1003805.html?origin=rss
Lego
15.09.2009 19:01:35
Tulevia HBO-sarjoja YLEn kanavilla ovat muun muassa Mullan alla -sarjan tekijän Alan Ballin vampyyrisarja True Blood (YLE TV2:ssa keväällä 2010), Tyynenmeren sodasta kertova Steven Spielbergin ja Tom Hanksin sarja The Pacific (YLE TV1:ssä syksyllä 2010) sekä botswanalaisista naisetsivistä kertova The No. 1 Ladies Detective Agency (YLE TV1:ssä vuoden 2010 aikana).
 
YLE Uutiset
 
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/200 … n_sarjoista_1003805.html?origin=rss

 
True Bloodia on ainakin kehuttu. Mutta tietääkös joku tuosta The Pacificistä enemmän? Tai siis että onko tämä eräänlaista jatkumoa Band of Brothersille? Mikäli on niin pakko katsoa. Kolme kertaa tullut BoB vahdattua läpi, DVD-setti oli pakko hommata. Yksi parhaista sotasarjoista ja pieksee monet elokuvatkin.
Mechanizm
15.09.2009 19:04:07
JAK: Mutta tietääkös joku tuosta The Pacificistä enemmän? Tai siis että onko tämä eräänlaista jatkumoa Band of Brothersille?
 
Traileri www.youtube.com/watch?v=e99B80crU3E
Lego
15.09.2009 19:23:33
Mechanizm: Traileri www.youtube.com/watch?v=e99B80crU3E
 
Jeps, eli onhan se täysin niin kuin arvelinkin, kiitokset. Pakko katsoa, vuoden odotus vaan saattaa olla melkosta tuskaa.
McNulty
15.09.2009 19:41:08
Oujea!
 
Nyt sais tulla The Wire uusintana... samoin kuin The Corner minisarja!
Curb Your Enthusiasm myös.
 
Samoin HBO dokkareita ois kiva nähdä. Go YLE go go go!
"Perseverance does not equal worthiness." -Greg House
kk80
15.09.2009 19:54:19
Omasta mielestäni Ylen budjetin kuuluisi olla julkinen, näkisi kuinka ison osan kahmaisee esim. FST verrattuna suomenruotsalaisten demografiseen osuuteen koko kansasta.
 
Voisi olla julkinen. Toisaalta FST edustaa juuri sitä tuotantoa jollaista yleisistä varoista pitäisikin tukea. Eli kaupeahkon kohderyhmän herkkua jota olisi mahdotonta näyttää kaupallisella kanavalla. Eipä Strömsöt itseäni kiinnosta mutta voihan noita rantaruotsalaisten ohella muutkin katsella tekstityksen turvin. Tarvitaanko FST:llä omaa uutistoimitusta vai voitaisiinko normaalia uutisvirtaa kääntä ruotsiksi pienemmillä kustannuksilla onkin sitten jo toinen juttu.
 
Itse maksan televisiomaksun hymyssä suin. Yle on kuitenkin aika rautaa verrattuna kaupallisiin kanaviin.
Pro Helminen. Raipe Vancouveriin 2010!
PJS
15.09.2009 20:33:36
 
 
Yle todistaa jälleen, et se on laadun tae ja ainoa katsomisen arvoinen tv-media (sarja)
Peace!
asna
15.09.2009 20:38:26
Jee, mutta missä Flight Of The Conchords? Sitten olis ollut jo liiankin hienoa.
Nice girls don't play rock and roll
Brian May jr.
16.09.2009 01:07:31 (muokattu 16.09.2009 01:09:36)
JAK: Jeps, eli onhan se täysin niin kuin arvelinkin, kiitokset. Pakko katsoa, vuoden odotus vaan saattaa olla melkosta tuskaa.
 
Ihan hienolta vaikutti joo, eiköhän tuollaisen minisarjan katso. Jännä kyllä ainoa mikä tuossa trailerissa vaikutti ehkä hieman kummalliselta oli tuo semi-patrioottinen dialogi, joka kuuluu siis tuossa miltei koko trailerin ajan. Aika hassu huomio sinänsä, mutta en muista että Band of Brothersissa olisi ollut montakaan sellaista, dialogit olivat enemmän sitä hilpeää inttipuhe-osastoa jota itsekin on ehkä vähän päässyt kuulemaan palveluksen aikana; päälle vielä loistava näyttelytyö niin toimii. Mulle tuo trailer toi mieleen ehkä enemmänkin perus amerikkalaisen sotadraaman/elokuvan musiikkeineen, tuon em. dialogin ja "laitetaan pojalle mitalin kaulaan"-kuvaston kanssa kuin BoB:n. Puhumattakaan suutelukohtauksista, joita tuossa oli korostettu kyllä aika paljon.
 
No joo olihan se tyhmä huomio. Mutta kumminkin :)
Vettä!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)