Aihe: Uusi leffaohjelma Teemalta
1
Feggy
10.02.2006 18:29:38
 
 
Tää vaikuttaa mielenkiintoiselta, ei vähiten siksi, että juontajana on mainio mies Manu Haapalainen, joka paitsi soittaa bassoa Cucumber Farmerissa, myös avustaa Rumba-lehteä..
 
Perjantaisin alkaen 10.2. klo 20.00, uusinta su klo 18.30 ja ma klo 23.00
Kinoklubi elokuvakulttuuria elokuvaihmisille
 
YLE Teema 10.2. alkaen perjantaisin klo 20.00. II esitys sunnuntaisin klo 18.30, III esitys maanantaisin klo 23.00.
YLE kuvapalveu/Ohjaajat Johanna Vuoksenmaa ja Markku Pölönen
 
Akius, ohjaajuus, Pölösyys - mikä tekee ohjaajasta tavaramerkin.
Toimittaja Manu Haapalaisen ja elokuvaohjaaja Markku Pölösen seurassa ohjaajuutta ovat pohtimassa Johanna Vuoksenmaa ja Jarkko Hentula.
 
YLE Teeman uusi elokuvaohjelma Kinoklubi tarjoaa tietoa, tunteita ja ihmisiä tähtikultin takaa niille, joita elokuva kiinnostaa ohi ensi-iltahälinän ja myyntilukujen. Harrastajia yhdistäneen elokuvakerholiikkeen hiipuminen on jättänyt tyhjiön, jota Kinoklubi osaltaan täyttää yhdessä YLEn uuden elokuvaportaalin kanssa. Viikoittainen ohjelma purkaa yleisesti tunnettuja totuuksia osiin, ja kokoaa osat toisiksi kuviksi; löytää arvaamattomia puolia loppuun kalutuiksi luulluista aiheista, ja nostaa ensi-iltaelokuvien ja tv-elokuvatarjonnan helmet esiin.
 
Tulevan kevään aiheina on mm. ohjaaja tavaramerkkinä, elävät sankarit, huonot elokuvat, dokumentin anatomia, elokuvantekijän ensiaskeleet, klassikon ainesosat, historiattomuus, kriitikon käyttöohje, sekä seksi, väkivalta ja vaaran taju. Ohjelma rakentuu keskustelulle ja sitä täydentäville esseille ja pienoisreportaaseille. Kinoklubia isännöivän Manu Haapalaisen seurassa toisena vetäjänä, päävieraana, on vaihtuva elokuvantekijä ja kaksi muuta alan tekijää. Keskustelussa haetaan pikemminkin erilaisia näkökulmia käsiteltävään aiheeseen kuin vastakkainasettelua - toiveena on että keskustelun kulku ei olisi sen enempää katsojien kuin osallistujienkaan ennustettavissa.
 
Kinoklubin suunnittelussa on mukana taustaryhmä, johon kuuluvat mm. elokuvaohjaajat Pia Andell, Markku Pölönen ja Johanna Vuoksenmaa, tuottajat Jarkko Hentula ja Lasse Saarinen, käsikirjoittaja Tove Idström ja leikkaaja Jukka Nykänen. Osa heistä osallistuu myös konkreettisesti ohjelman tekemiseen.
 
Kinoklubia juontaa elokuvatoimittaja ja -kriitikko Manu Haapalainen, joka on myös ohjelman toimitussihteeri. Toimittajina elokuvaohjaaja Riitta Helminen, kriitikko-toimittaja Olli Kangassalo ja kulttuuritoimittaja Tero Kartastenpää. Kuvaussihteerinä Inari Köngäs, ohjaus Atro Lahtela. Konseptista ja tuotannosta vastaa Marjaana Mykkänen.
Kesto 30 min.
Shake some action.
Mechanizm
10.02.2006 19:30:34
Iso kiitos sulle, tämä kiinnostaa ja satun olemaan kaverilla jolla on boksi.
It's about time we all get out and vote for love
Juugeli
10.02.2006 20:32:26
Plussaa tästä, en olisi varmasti muuten huomannut. Mielenkiintoinen oli, pitää katsoa ensi kerrallakin.
 
Ja sivuhuomautuksena, ohjelmassakin mainitun Jean-Luc Godardin uudempaa tuotantoa tänään myös Teemalta. http://www.telkku.com/tiedot?oid=3803985
Here we are nowhere, nowhere left to go/Here we are nowhere, maybe that's where we belong - Jake Burns
IHKK #3, IMIK #28, Bella Italia #8 Pastilli?
aleksi
10.02.2006 21:50:12
Pitääkin ruveta maanantai-iltaisin tsekkaileen noita uusintoja. Kiitosta vaan, ohi olisi täälläkin mennyt.
"Open hands to the wind."
Bonham
11.02.2006 11:44:38
Oli mukavaa jutustelua Kaurismäestä
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
tigrushka
12.02.2006 13:50:03
Pitkästä aikaa kunnon leffaohjelma, hyvä Teema!
I got stripes ^..^
Deep Shadow
13.02.2006 20:50:59
Pienen pätkän näin tuota. Ihan hyvältä vaikutti. Harmi vaan kun ei ole boxia kotona.
"Televisio on kulttuurin vappunenä" -A.W. Yrjänä
Bella Italia #15
Suhteettomat Toverit #2
Juugeli
17.02.2006 22:47:37
Perhana, tänään unohtui. Pitääpä yrittää muistaa uusinnat.
Here we are nowhere, nowhere left to go/Here we are nowhere, maybe that's where we belong - Jake Burns
IHKK #3, IMIK #28, Bella Italia #8 Pastilli?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)