Aihe: Big Fish
1
aleksi
24.04.2004 18:48:36
Kuinka moni on tämän leffan nähnyt ja mitä siitä piditte?
Mulle etenkin elokuvan visuaalinen puoli oli pieni pettymys. Muuten on kyse ihan hyvästä elokuvasta, mutta koska omalla kohdalla odotukset olivat todella korkealla jäi tästä vähän huono maku suuhun.
"open hands to the wind"
LTD
24.04.2004 20:22:13
Mä tykkäsin. Odotukset ei ollu kauhean korkealla vaikka Burtton-fani olenkin. Voi olla, että johtu sen hetkisestä tunnetilasta, mutta liikutti se loppu aikalailla.
hä?
maelstrom
25.04.2004 20:14:18
Odotukset oli korkealla ja ne ylittyivät selvästi. Kuluvan vuosituhannen parhaita leffoja. No doubt.
On ässäarpa syntyä Suomeen. IMIK #12
Xebeche
25.04.2004 20:16:40
Tästä kirjoitin johonkin threadiin aiemminkin, mutta pähkinänkuoressa: todella positiivinen yllätys. Lämminhenkinen elokuva, jossa jokainen palanen loksahti paikalleen. Ja mitä visuaaliseen puoleen tulee, voi se olla pettymys mikäli standardiburtonismejä odottaa. Tässä yhteydessä mies vain osoitti laaja-alaisuutensa ja vivahteikkaan, ajoittain todella hienovaraisen mielikuvituksellisuutensa.
Puhu vertauksin sokeille / Kivin, kepein kopeille / Sanoin suorin sioille / Pienin muodoin suurisuille.
Stain
25.04.2004 20:44:40
Hyvä kuva.
Planned a show Treasoned my roots Ice cream snow See you in June
juuso a
26.04.2004 23:13:59
 
 
aivan helvetin hyvä leffa. mäkin aattelin että ne hehkutukset on taas vähän yläkanttiin mitä oli kuullut mutta kylläpä tosiaankin oli ihan loistava pätkä.
Elämä on kivaa, jippii!!!
Varaani
27.04.2004 13:28:21
Joo, tykkäsin. Burtonin pätkistä tykkäilen muutenkin kovasti.
Siinä 3/4 vaiheessa hiukan lopahteli, mutta kyllä se siitä sitten taas otti ja nousi.
Lost in Translationin kanssa pitkästä aikaa hyvä leffa.
jarkkkk
27.04.2004 13:30:31
juu, tykkäsin kyllä.. ihan ok leffa joitain typeryyksiä lukuunottamatta..
Kopioi tämä teksti itsellesi allekirjoitukseksi. Tarkoitus on koota eksponentaalisesti lisääntyvä, mitäänmerkitsemätön allekirjoitus mahdollisimman monelle m-nettiläiselle.
heska
27.04.2004 23:20:31
 
 
Oli pettymys.
 
Perusaerikkalaista hömppää valeppuvussa.
I'm a lawnmower. You can tell it by the way I walk. -Genesistä
Mia
28.04.2004 00:08:41
Lähdin kaverin seuraksi sen katsomaan, enkä ollut elokuvasta kuullut juurikaan kommentteja ennen sitä. Ihan hyvää viihdettähän se oli, mutta en henk.koht. ymmärrä mikä siitä tekee monien silmissä niin erinomaisen. Mukavia oivalluksia leffassa toki oli, jotka erottavat sen samanmoisista hömppäelokuvista. Ihan katsomisen arvoinen, ei siinä rahojaan turhaan menetä jos tuon käy katsomassa. Tämä on kuitenkin niitä elokuvia, joita ei välttämättä käy myöhemmin vuokraamassa kotikatseluun, kyllä tuo yksi kerta riitti.
In the world where you can be anything-be yourself.
aleksi
28.04.2004 00:17:12

Lost in Translationin kanssa pitkästä aikaa hyvä leffa.

 
Lost In Translation on aivan mahtava!
"open hands to the wind"
Nuuskamuikkunen
10.05.2004 10:27:32
Eilen kävin lopulta katsomassa tämän leffan, ja täytyy sanoa, että oli pienoinen pettymys. Yksinäisessä ylhäisyydessäni sain istuskella koko elokuvan ajan pienessä salissa, mutta ei sekään lopulta auttanut.
 
Minä en oikein löytnyt sitä tarttumapintaa tähän leffaan. Ainoastaan se pitkä hemmo oli minusta sympaattinen. Ne toistuvat lähikuvat sen naamasta jaksoi huvittaa. Varmaankin se jatkuva pomppiminen "tarinasta" nykyhetkeen ja takaisin ei toiminut minulle. Olisi sen varmaan voinut toteuttaa paremminkin. Burtonin elokuvista tykkään kovastikkin, mutta tämä ei sytyttänyt.
 
Olisi sittenkin pitänyt katsastaa se Kill Bill vol. 2.
Kahvi on hyvää, mutta tee on parasta.
mr_b
11.05.2004 13:35:03
 
 
Eilen kävin minäkin katsomassa tämän ja vähän ristiriitaiset suhtauduin. Hyvä elokuva se oli, mutta jotenkin odotin hiukan enemmän. Fantasiamaailma ja todellisuus olisivat voineet olla jyrkemmin epäsuhdassa keskenään tai sitten sekoittua enemmän. En tiedä ihan tarkkaan mistä vähän klikkasi.
 
Silti oli kyllä erinomainen elokuva ja aivan loistavaa näyttelijätyötä, varsinkin Albert Finneyltä. Ja aihe (isäsuhde) oli jopa minua ihan henkilökohtaisesti monellakin tasolla koskettava.
 
Yllätyin muuten kun hain lopputekstien päällä jyränneen hienon kappaleen esittäjän: Pearl Jam! Kullostaako se nykyään tuolta?
Damn right it's better than yours!
FBI
11.05.2004 16:07:12
Olipa hauska homma se kun se tirehtööri muuttu takasin ikmiseks ja rapsutti takajalalla itteään korvan takaa. Voi vittu kun nauratti!!!
Raipe
11.05.2004 21:48:33
Olipa hauska homma se kun se tirehtööri muuttu takasin ikmiseks ja rapsutti takajalalla itteään korvan takaa. Voi vittu kun nauratti!!!
 
Eheheehe! Eheheehe!
 
Älä muuta virka.
"Ei muuta kuin lisää paskaa housuun!" -Klunssila
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)