Aihe: The Number 23
1
elbowski
07.04.2007 01:37:51
Noniin, eipä ollut keskustelua vielä tästä uudesta trillerimestariteoksesta.
 
Eilen kävin katsomassa, mahtava leffahan tämä. Kivasti psykologinen trilleri siis kyseessä. Jim Carrey tekee roolin pääosassa, eikä miehen edesottamukset juuri elokuvanautintoa haitanneet. Kivasti koukeroita, silti sekoittamatta yksinkertaisimmankaan katsojan mieltä.
 
Mielipiteitä?
Texas is the reason. Texas forever.
arc
08.04.2007 05:08:43
Seiskan annoin IMDBssä. Ei siis huono, muttei mikään merkittävän hyväkään.
 
Leffa oli mielestäni rakenteeltaan aika heikko. Yli puolet leffasta kuvattiin pääosan esittäjän sekoamista, ikään kuin pikakelauksella. Kohtaukset hyppivät aikaa eteenpäin, kunnes päästiin kohtaan jossa leffan käännekohta alkoi. Sitten taas selviteltiin että mitä hittoa onkaan oikeasti tapahtunut ja loppu olikin hyvin selvää.
 
Kolme tähteä viidestä.
Chrissie
08.04.2007 20:27:29 (muokattu 08.04.2007 20:37:26)
No joo.. tykkäsin musiikista ja ideasta, mutta toteutus oli turhan heikko. Kyllä sen kerran katsoi (varsinkin, kun ilmaiseksi pääsi näkemään), mutta toistamiseen en kyllä välttämättä halua sitä nähdä. Sitä paitsi, leffa toimii muutenkin parhaiten ensimmäisellä kerralla, kun kaikki jutut ovat vielä yllätyksiä. Ehkä 7- voisin antaa.
 
Plussana sanottakoon kuitenkin, että Jim Carrey yllätti hyvyydellään. Ehdottomasti mielummin katson häntä vakavissa kuin hauskoissa rooleissa.
 
EDIT: Jos joku muuten tietää mitä kappaleita leffassa soi niin saa vinkata. Erityisesti kiinnostaa se, jonka aikana Fabrizia esiteltiin ensimmäisen kerran.
Ei musiikkia ilman hiljaisuutta.
"A part of me is always close to the harbor sailing with the ghost of my grandfather." Don Johnson Big Band - Road
Jenka
08.04.2007 20:47:09 (muokattu 08.04.2007 20:49:41)
 
 
Elokuva ei ollut mitenkään turhanpäiväinen. Numerologiahömppä oli ihan mielenkiintoista siinä suhteessa, että olen itsekin joskus ihan vähän perehtynyt numerologiaan, joskaan ei aiheuttanut samoja reaktioita aivan.
Jim Carrey oli myös ihan pätevä ja miellyttävä roolissaan. Jostain syystä en silti antaisi viittä tähteä tälle, ehkäpä neljä kuitenkin.
We are accidents waiting to happen.
Kimmo72
09.04.2007 18:32:01
Juu kävin kans kattelemassa joskus viikko sitte. Suoraan sanottuna meinasin nukahtaa teatteriin. En pitänyt ollenkaan. Jimi oli kyllä ihan hyvä, mutta leffa itsessään oli vähän turhan mitäänsanomaton.
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
Milkop
09.04.2007 18:35:10
 
 
Mikä tahansa leffa missä on Jim Carrey, saa minulta heti miljardi miinuspistettä. Mies on iljetys. Anteeksi ja kuulemiin.
"I believe that people who are going to commit crimes should not have guns" -- George W. Bush
R.I.P. Dimebag Darrell | THV-klubi #49
Coatl
09.04.2007 18:35:34
Ihan hyvä leffa oli, 23.2. näin ensi-illassa. Jokseenkin onnistunut loppuratkaisukin, lähentelee The Othersin parhautta.
Mormoneilla ei ole sukuelimiä. Sukuelimet on Saatanan houkutus
Landola59
09.04.2007 20:33:59
Mikä tahansa leffa missä on Jim Carrey, saa minulta heti miljardi miinuspistettä. Mies on iljetys. Anteeksi ja kuulemiin.
 
Olette juuri niin oikeassa. Ei voi olla ajattelematta sitä Ace Venturaa..
Onko typeryys teille joku tekosyy olla ajattelematta?
Ritsie
09.04.2007 22:09:29
Olette juuri niin oikeassa. Ei voi olla ajattelematta sitä Ace Venturaa..
 
Joo ei sitä selvinpäin viiti kahtoa, parin olusen jälkeen toimii kun tauti.
onko tuossa jätkässä sitten mitään järkeä?
Hetfield
10.04.2007 19:58:21
 
 
Oli ihan hyvä leffa. Hiukka sekava ehkä, mutta muuten kelpasi.
P*lluhan se on mielessä, mutta soitetaan nyt ensin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)