Aihe: Pussiperseiden pienentäminen istuviksi.
1
ankkiz
08.06.2008 20:06:25 (muokattu 08.06.2008 20:07:42)
 
 
Nykyjään housusuunnittelu on edistyneempää, ja meille lähes perseettömillekkin on housuja satunnaisesti kauppojen hyllyllä, mutta niissä tulee vastaan se hinta. Ei tee mieli maksaa valmiiksi puhkaistuista housuista 60 euroa (itseasiassa sieluun koskee jo 20 euron jälkeen), kun tietää saavansa vain muutamaan kertaan pesdyt tasan tai alle kahdella eurolla.
Tapaan usein farkkuja kirppareilta etsiessäni tehdä ihan mukavia löytöjä, mutta 90% tapauksista perseen kohdalla on ihan hirveästi tilaa (noin kolmelle minun perseelle), vaikka housut muuten ovat niin kireät että nappi menee kiinni vain juuri ja juuri.
 
Osaako kukaan ohjastaa minut aikaisempaan keskusteluun, toiselle saitille, videoon tai minne vaan, missä tarkasti selostettaisiin, kuinka farkkuja kavennetaan perseen kohdalta?
Äitee on ihan kätevä koneen kanssa (paitsi tässä tapauksessa, kun ei ole kokemusta), joten ohjeita seuraamalla varmaan saataisiin jonkinlaista jälkeä, ja itse oppisin siinä sivusta katsellessa ja muutamat farkut pilaamalla kaventamaan omat perseeni.
HALPA kakkos-/projektiskepa haussa. EDIT: & -basso
duparc
10.06.2008 20:07:20
Toivottavasti vyötärönympärys on sopiva? Vyötärökaitaleen irroittaminen ja kaventaminen lisäävät työmäärää jonkin verran.
 
Jos oletetaan, että vyötäröltään housut ovat istuvat ja ongelmana vain "lökötys", parhaat (tai ainakin nopeimmat) tulokset saa ottamalla ensin vain takasaumasta sisään koskematta vyötärökaitaleeseen tai vyölenkkiin. Virheiden välttämiseksi kannattaa ensin ottaa nöyrästi neula ja lankaa; harsia käsin ensin vähän "pois", sovittaa välillä ja jos vieläkin "lököttää" niin harsia sitten uudelleen, sovittaa taas ja toistaa tätä, kunnes housut istuvat riittävän hyvin. Näin saat selville vaatetta vahingoittamatta, minkä verran takaosaa on mistäkin kohtaa kavennettava. Vaihtoehtoisesti voit laittaa housut jalkaan nurin käännettynä ja pyytää jotakuta (äitiä?) harsimaan ylimääräisen kankaan suoraan "pois", jolloin uuden sauman paikka löytyy toisinaan yhdellä sovituksella. Kun olet tyytyväinen harsittuun lopputulokseen, on aika ottaa ompelukone esiin.
 
Kavennusharsiminen on tehtävä loivana "kaarena" alkaen haaroista (se kohta, jossa etukappaleet ja takakappaleet kohtaavat) ja päättyen vyötärökaitaleen saumaan - muuten taakse voi jäädä hassuja kupruja - mutta luonnollisesti kaaren keskivaiheilta voi ja pitää ottaa enemmän sisään kuin kaaren päistä. Jos kavennettavaa on enemmänkin, kannattaa sitten harkita myös vyötärökaitaleen purkamista ja kaventamista vyötäröltä asti.
 
Farkuissa on yleensä takana katesauma ja "aidolta" näyttävän lopputuloksen takaamiseksi sellainen kannattaa ommella myös uudeksi saumaksi; ompelukoneen niin salliessa mielellään paksuhkolla langalla.
 
Linkkejä ei liiemmin löytynyt:
http://www.mysecretpocket.com/2007/ … -in-jeans-at-center-back-waist.html
http://www.essortment.com/lifestyle/bringingwaistli_smab.htm
(käsittelevät myös vyötärökaitaleen ja takimmaisen vyölenkin irroittamista)
 
http://www.mysecretpocket.com/search?q=jeans+waistband
(kuvien kanssa; kyse lähinnä vyötärönympäryksen kaventamisesta, joten tuohon täytyy yhdistää kaventaminen koko takasauman pituudelta)
 
Joka tapauksessa, vaikeasta hommasta ei ole kyse - ja toimii muuten myös nahkahousujen kohdalla... niistä omakin kavennuskokemus on valtaosin peräisin...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)