Aihe: Tarvetta musiikin kohtauspaalulle?
1
Finnomenon
06.10.2005 19:29:37
Suunnittelin kouluni puitteissa seuraavanlaista tapahtumaa:
 
Viikonlopun kestävää tapahtumaa, joka olisi kohtauspaalu pääasiassa bändeille, musiikintuottajille ja levy-yhtiön edustajille.
 
Tapahtumapaikalla olisi iso tila näytteilleasettajia varten; äänitysstudiot, bändit joilla on valmis paketti (esim. demonauhat), levy-yhtiöt, mahdollisesti myös vaatesuunnittelijat, stylistit ja periaatteessa kuka vaan, josta voisi olla hyötyä johonkin suuntaan musiikkibisneksessä.
 
Viikonlopun aikana olisi käytössä kaksi bändilavaa, jossa ilmoittautuneet bändit voisivat vetää biisin tai pari ja tuottajilla olisi mahdollisuus kuunnella bändejä.
 
Paikalla olisi myös pirun iso ilmoitustaulu, johon bändit ja muusikot voivat laittaa yhteystietojaan etsiessään joko bändiä tai soittajaa riveihinsä..
 
KAIPAISIN NYT MIELIPITEITÄ TÄLLAISEN TAPAHTUMAN TARPEELLISUUDESTA!! Jos joukossanne on jopa levy-yhtiö -ihmisiä niin kertokaa ihmeessä ajatuksia..
 
Kuinka kauas voisitte lähteä tällaiseen tapahtumaan? Kuinka paljon olisitte valmiit maksamaan per bändi (t. per hlö)? Paljonko olisitte valmiit maksamaan näytteilleasettelupaikasta? Entä pääsylipusta?
 
Kiitos etukäteen
Allekirjoittanut allekirjoittaa allekirjoitetun
kivi
06.10.2005 20:17:25
Hmm... mä voisin uteliaisuuttani akkreditoitua mediana. :-)
 
Mutta kannattaisi varmaan miettiä tuo sieltä päästä, että onko teillä varmuutta, että niillä ison rahan tulijoilla on kiinnostusta muuhunkin kuin oman kaveriringin kanssa dokutteluun, ja onko niillä kiinnostusta yleensä tulla.
 
Sen jälkeen pitäisi varmaan aika lailla heidän ehdoillaan alkaa pedata tapahtumaa.
 
Luulisin. Esimerkiksi näyttökeikka Musiikki ja Mediassa saattaa olla aika lailla plusmiinusnolla, ellei sitä edellä hillitön hypetys, tai jos pizzat myöhästyy edellisessä paikassa. Se porukka ei aina ehdi paikalle vaikka lupaa.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
doaf
07.10.2005 10:07:04
Järjestikös Thomann joskus muutama vuosi sitte vastaavan jossain laivalla.
Sillon aateltiin että vois osallistua, mutta siinä tais olla joku että vaan suomeks laulavia bändejä. Muistaakseni Thomann suunnitteli tuolle jatkoaki, mutta ei oo mitään kuulunu.
 

 
Ahaa googlettamalla löyty
http://www.thomann.de/thoiw3_news_center_276.html
Johnny Buzz
07.10.2005 18:03:49
 
 
Kannatetaan ehdottomasti ideaa.
www.soulstab.com
Soulstab live w/ Electric Monk 8.10. @ Bar Mendocino, Eerinkinkatu 28
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)