Aihe: palkka/kulukorvaukset
1
mach
03.12.2003 10:56:21
Ajankohtaisen kakkosen juttu eilisiltana:
''Pätkätyökuninkaan verosotkut keskusrikospoliisin haavissa

Toimittaja: Juha Granath

Aloitamme talousrikosepäilystä. Turkulaisen liikemiehen perustamaa henkilövuokrausyhtiötä epäillään veropetoksista.
Henkilöstövuokrausyhtiö Extra on ollut menestys.Yritys on noussut muutamassa vuodessa alan markkinointijohtajaksi. Turkulainen liikemies ja pääomatulokuningas myi viime vuonna yrityksensä osake-enemmistön sijoitusyhtiölle ja sai siitä voittoa noin 30 miljoonaa euroa.
Hiukan myymisen jälkeen verottaja kiinnostui yhtiön veroasioista. Verottajan pyynnöstä keskusrikospoliisi aloitti tutkimukset. Runsaan vuoden tutkimusten jälkeen on käynyt ilmi että Extra maksoi osalle päällikkötason työntekijöistään osan palkasta kulukorvauksina.
Nyt verottaja hakeekin asianosaisilta yli puolentoista mijoonan euron eli noin yhdeksän miljoonan markan verosaatavia.''

Tuleepa tässä mieleen, että milloinkahan verottaja mahtaa kiinnostua ohjelmatoimistojen ja joidenkin pienten äänifirmojen osalta vastaavasta suht yleisestä käytännöstä. Tosin noissahan ko. maksukäytäntö ei ole niinkään päällikkötasolla vaan suorituspuolella käytössä. Viisi miestä keikalle ja kaikille matkakorvaukset..Tuokin firma on muuten ollut alunperin myös ohjelmatoimisto.
KoskPaavo
04.12.2003 08:28:45
Tuttu mies,olen ollut ko. firmassa muinoin töissä ( ohj,tsto)
 
Ei kai kenellekään voida maksaa tällätavalla palkkaa kulukorvauksina jos ei itse tahdo.On tavattoman suuri määrä muusikoita jotka sen tulevat huomaamaan kun (ja jos) pääsevät eläkkeelle.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)