Aihe: Levy-yhtiön perustaminen
1
Mesikehrääjä
15.06.2005 17:01:36
Luetelkaa joku asiantuntija kaikki välttämättömät menoerät, jotka levy-yhtiötä perustettaessa on otettava huomioon. Kiitos!
Ukko
15.06.2005 20:18:25
 
 
Luetelkaa joku asiantuntija kaikki välttämättömät menoerät, jotka levy-yhtiötä perustettaessa on otettava huomioon. Kiitos!
 
Asiantuntija en ole missään tapauksessa mutta mielikuvitusta on. Menoeriä saattaapi löytyä ja paljon ennenkuin on mitään tuloja. Ja osaamattomalle voi käydä niinkin että tulot eivät kata menoja. Kannattaisi varmaan opiskella liiketaloutta tms. että tietäisit mihin olet ryhtymässä. Kannattavan levy-yhtiön perustaminen ei ole sellainen tosta vaan pystyyn roiskaistu hommeli. Eikä lisäoppi muutamana vuotena jossain levylafkassa olisi ollenkaan pahitteeksi. Ja vieläpä se realiteetti että kolme neljästä perustetusta firmasta menee nurin parin ekan vuoden aikana ja omistajat jäävät velkaloukkuun. Levy-yhtiöillä kokemattomissa käsissä luvut ovat takuulla paljon isompiakin. Ja sitten vielä, tarkoitatko levy-yhtiötä jonka tarkoitus on myydä levyjä vai tuotanto firmaa joka tuottaa musiikin vaiko näiden yhdistelmää ?
kivi
15.06.2005 23:42:40 (muokattu 15.06.2005 23:44:18)
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)