Aihe: Syntyi synnistä (ensimmäinen sanoitus)
1
Cmoon
26.06.2006 14:31:17
lukiessani muiden lyriikoita päätin tehä äsken omankin. enempää ajattelematta. periaatteessa ensimmäinen tällänen sanoitus.. siis missä on melodia ym :D vähän riimipuoleista tämäkin.
 
Ei kaksitoista lasta, mahtunut samaan junaan
Laiva lähtee satamasta, toistamme tapahtumaa
Niinkuin kaksitoista vuotta sitten, tuijotan valokuvaa
Poika isältänsä kysyy, miksi ei saa tulla mukaan
 
Mutta isä ei jaksa vastata
Isä ei jaksa enää
Poika ei ehdi huomata
kun isä jo kääntää pään
 
kertosäe:
Miten hän pystynyt oli, johonkin näin rumaan
kun hetkeksi erehtyi, himosta humaltumaan
Saatanalle näytän kättä
Kiitos kotikäynnistä
Kaksitoista elämättä
syntyi poika synnistä
 
Kaksitoista vuotta sitten, poika kastettiin
Sinä iltana laiva, vesille laskettiin
Kahdentoista edestä, matka maksettiin
Vain poika selvisi hengissä, pakosta se jaksettiin
 
Mutta isä ei jaksa surra
Isä ei jaksa enää
Hammasta piti purra
tai nauru ei loppua nää
 
Kertosäe.
 
Piti teon piristää, johtolangat hävittää
Poika tajusi sen kaiken, vaikeata käsittää
Rakastanut ei lastaan
Satamassa ei ketään vastaan
 
kertosäe
Synastikki
26.06.2006 14:33:57
 
 
Hienoahienoa... hieno toistuva motiivi tuo 12... ja toisaalta tarpeeksi ei-avoin sanoitus että kuuntelija jää miettimään, että hei mitä ihmettä tämä oikein tarkoittaa... tykkäsin... muutamia särähtäviä riimejä ehkä mutta pientä hiontaa ja hieno sävellys kyllä varmasti tekevät tästä timanttisen :)
Hevihaarukka! |,,| kalamies #51 >-)))>
Gladstone666
26.06.2006 15:10:59
Ei liian kryptistä, mutta kuitenkin tarpeeksi. Ehkä vielä joku koukku, joka maanittelee lukijan palaamaan uudestaan alkuun ja miettimään säkeistöjä uudelleen. Pirun hyvä teksti kuitenkin.
Cum superiorum privilegio veniaque
-wienoe-
26.06.2006 19:03:19
erittäin hyvä siihen nähden mitä ilmoitit kirjoittaneesi aiemmin.pidin erityisesti aihe valinnasta, kirjoitteleppa lisää vain ;)
Cmoon
26.06.2006 19:05:37
hassua, en edes ajatellut kamalasti että mitä kirjotan. aiemmin oon tehnyt tännekin laittamani 2 rap sanoitusta :D
Cmoon
26.06.2006 19:13:16
olisi kaksi kysymystä kommentteihin liittyen: Sanoisitteko ne kohdat missä särähtää ja mitä tarkoittaakryptistä :D ?
Gladstone666
27.06.2006 09:50:06
Kryptistä eli tässä tapauksessa tarkoitan sitä, että teksti ei ole liian yksiselitteinen. Eikä liian epämääräinen. Sopivan salaperäinen. (Keksisinköhän vielä jotain, joka loppuu -nen)
Cum superiorum privilegio veniaque
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)