Aihe: MorroW : Sudden Death
1
Demostudio
28.10.2004 20:48:44
Bändin nimi: MorroW
Kappaleen nimi: Sudden Death
 
URL: http://personal.inet.fi/koti/morrow/MP3/Sudden%20Death.mp3 (Mp3)
 
Perusheviä Tampereelta nääs!!
Vilhelmus
28.10.2004 21:42:47
 
 
Sitä perusheviähän tämä on, muttei yhtään huonoimmasta päästä biisinä. Laulajatar (siis onhan tämä nainen, onhan?) on ihan mukavaääninen, mutta ei täysin valmis tapaus ajoittaisista epävireisyyksistä päätellen. Biisi ja soitto kulkee ihan jeesisti, joskin väliosa ennen sooloa on mun mielestä ihan tarkoitukseton.
"Mä en oo firma!" - Bonham
fledsi
29.10.2004 15:17:17
No toi kyl on ihan sitä perus heviä. Alku oli ihan hyvä mut välil se jotenki ei soundannu ollenkaan.
Kokonaisuudessaan ihan kelvollinen biisi!
Mr. Morrow
01.11.2004 20:19:23 (muokattu 03.11.2004 21:29:52)
Jepujee, kylhän meillä nainen lauleskelee. Kohta olis tarkotus saada vähän uudempaa ja vanhempaakin matskua taas narulle. Ko. kappalekin huomattavasti paremmilla soundeilla ja pienillä muutoksilla. Kiitoksia palautteesta, lisää tulemaan vaan!! KOMMENTOIKAA KOMMENTOIKAA!!! =)
If You´re Not Into Metal You Are Not My Friend...
Mr. Morrow
05.11.2004 00:04:46
Lisää kommentteja...?!??!?!?!?!?!
If You´re Not Into Metal You Are Not My Friend...
Dr.Groove
14.11.2004 15:32:54 (muokattu 14.11.2004 16:06:05)
 
 
Tässä biisissä on todella hyvät ja mureat soundit kitarassa (itse veikkaisin Les Paul + Marshall mutta lienee joku hevikeppi?)
Soitto on jämäkkää ja ammattitaitoista, kitaristit vikkeläsormisia ja soolot osuvia.
 
Alun hiljaisessa kohdassa (0:36 - 1:00) basso ja rummut ovat ehkä liian kovalla, murentavat tähän kohtaan muuten sopivan dynamiikan muutosta. Laulajaa tässä kohdassa ehkä enemmän esiin, hän voisi ehkä laulaa vielä herkemmin sen kohdan alun ja lisätä intensiteettiä sitten enemmän. Myös kohdassa 3:12 alkava dynamiikan muutos menee hieman pieleen kun siinä laulu on liian hiljainen ja peityy innokkaan ;-) kitaristin alle.
 
Laulaja hoitaa mielestäni hommansa hyvin. Hän käyttää dynamiikkaa ja tulkintaa hyvin hyväksi. Biisin melodian korkeat kohdat tuntuvat menevät laulajan rekisterin rajoille siten, että niissä ääntä tunnutaan työntävän vähän liian ylös ja tällöin soundi ohenee -- ikään kuin laulutuntien (?) opit eivät tässä kohtaa biisiä olisi olleet lihasmuistissa.
 
Pieniä puhtauden epätarkkuuksia laulussa on (stemmalaulujen lisäksi esim. 3:15, 3:50) ja nopeissa nousuissa ja laskuissa jotkut väliäänet jäävät vähän epätarkoiksi. Nämä saa varmaan pienellä hiomisella pois.
 
Muutoin laulajan soundi on aika jännä. Kovalla äänenpaineella lauletuissa kohdissa on tietty raakuus, "raspiness". Se tietysti sopii tähän tyylilajiin, mutta tuota soundia voisi vähän rakentaa tukevammaksi. Olisi mielenkiintoista kuulla onko laulaja jo käynyt laulutunneilla, ellei, niin ehdottomasti kannattaa mennä, sillä siellä soundiin saa merkittävästi työkaluja lisää. Jos hän on taas jo käynyt tunneilla, niin sitten vaan lisää harjoitusta ja opettajan ohjeiden mukaan toimintaa. Moni muuten sanoo että laulunopettajaa kannattaa joskus myös vaihtaa ihan jo senkin takia että saa palautetta monesta näkökulmasta... Uskoisin että laulajalla on vielä potentiaalia mennä pidemmälle.
 
Lausuntaa voisi skarpata. En saanut sanoja käsiin ja se että sanoista ei saa selvää kertoo sen, että artikulaatio voisi olla kautta linjan selvempää. Muutama lausuntavirhe pisti myös korvaan, mutta koska en löytänyt sanoja käsiini, en tässä luettele kuin muutaman jotka helposti havaitsin:
- "you are already *gown*"
- sanojen loput jäävät usein lausumatta
- ässät ovat joskus/usein suomalaisia
Minulle jäi myös vaikutelma, että laulaja on hakenut jenkki-aksenttia muuntamalla soundiaan nasaalivoittoiseksi -- niinhän se stereotyyppinen jenkkipuhe tehdään. Laulussa se suotta pilaa soundia.
 
Basson soitto ja soundi läpi biisin on hyvää ja tukee biisiä. Basson kuviot ovat kuitenkin melko samanlaiset läpi biisin. Vapauttaisin (ja yllyttäisin) basistia hieman varioimaan kuviota ja lisäämään tiettyjen kohtien intensiteettiä poikkeamalla kuviosta ja ennakoimalla huippukohtia sopivilla kuljetuksilla ja riffeillä.
 
Tuo alun kuiskaus on hyvä idea. Kuiskauksen sanoma ja soundi luo ennakko-odotuksia nostaa uteliaisuutta. Mutta kuiskauksen soundi on mielestäni hieman liian hento. Ikään kuin kuiskaus olisi jonkun toisen bändin tyyppi ja toisesta biisistä. Heittäisin siihen voimakasta kaikua ja tuplaisin sen vaikka oktaavia alempaa, tulisi hieman kuin haudasta x-)
 
Olin kuulevinani pari pientä tahdin sisäistä hidastus-kiihdystys virhettä rumpukompissa ja kitarariffeissä, ks. esim. kohta 0:24 - 0:27). Samoin biisin kokonaistempo vaihtelee melko paljon (heitto mielestäni välillä 155 - 175 bpm) ja en ole aivan varma onko se kaikkiin kohtiin tarkoitettu juuri niin se kuin tapahtuu (esim kiihdytykset kohdissa 3:34 ja 2:05 ja hidastus kohdassa 2:30, kohdassa 1:48 tahaton hidastus, IMHO).
Hyvä kikka muuten tarkistaa temmon vaihtelut on otta joku tap-tempo laite joka näyttää temmon ja naputtaa eri kohtien rytmissä tempo siihen, olen itse monesti yllättynyt nauhalta näin havaitusta varianssista. Tosin temmon ei aina pidäkään mennä aina kuin kone, mutta noin sen voi helposti tarkistaa.
 
Rumpujen soundi on sinällään hyvä, mutta virveli on miksattu aika esiin, bassarikin melko paljon. Muutaman kuuntelun jälkeen tuo virveli varsinkin kävi päälle. Sitä voisi ehkä piirun alentaa -- tai toisena ideana rumpali voisi varioida soundia enemmän, you now, johonkin kohtaan lyönti hieman lähemmäs reunaa, ehkä korostusiskut melkein rim-shotteina?
 
Kohdan 2:15 - 2:30 taustalaulu on mielestäni hieman alavireinen samoin kohdassa 3:54, 4:10, samoin loppuun jää pieni epävire stemmoissa soimaan -- niin pieni että kesken biisin ei haittaisi mutta nyt jää mieleen. Vanha totuushan on se, että biisin virheitä saa paljon anteeksi jos viimeisen tahdin hoitaa kunnialla kotiin.
 
Kuulinko oikein, mutta minusta melkein kaikki instrumentit (paitsi rummut) ja laulut on paneroitu keskelle ja vasta noin kohdassa 3:15 panerointia käytetään laulussa hyväksi kunnolla. Hyvä idea säästellä, mutta alussakin bändiä voisi sijoittaa hieman laajemmin.
 
BTW, pyysin myös biisistä lausuntoa eräältä tämän genren suurkuluttajalta ;-) ja hänen kommenttinsa oli että biisi on hyvä, mutta siitä puuttuu hieman energiaa ja biisi on hieman yllätyksetön.
 
Biisi on siis monessa suhteessa mielestäni erittäin hyvä, kuten alussa totesin. Sen jaksoi myös kuunnella monta kertaa, joten aika hyvällä mallilla tässä asiat ovat. Edellä mainitut "virheet" ovat kokonaisuutta ajatellen loppujen lopuksi aika pieniä.
 
Jos yhden asian korjaisin, se olisi laulu: tasot kuntoon ja pikkuvirheet pois.
Miten kitaristin saa soittamaan hitaammin? Anna hänelle biisin nuotit ;-)
Necromuru
18.11.2004 20:50:31
 
 
Helskutin hyvä fiilis tässä biisissä. Laulajan ääni on hyvä, mutta laulu vähän heittelee välillä.
Kitara soivat nätisti ja mikä tärkeintä nopeasti. ;)
Rumpusoundit vähän tönköt, mutta rumpujensoitto itsessään hienoa.
Helskutan hyvä kappale kaikenkaikkiaan.
Mr. Morrow
18.11.2004 21:57:54
Ihan ensimmäiseksi: Kiitos Dr.Groovelle perinpohjaisesta arvostelusta! Rakentavaa palautetta kaivataan aina!
 
Ja Necromurulle myös kiitokset kehuista. Olemme tietoisia heikoista soundeista ja asia korjataan ensi vuoden alkupuolella, kun päästään taas studioon.
If You´re Not Into Metal You Are Not My Friend...
Vilhelmus
18.11.2004 22:10:30
 
 
Ja Necromurulle myös kiitokset kehuista. Olemme tietoisia heikoista soundeista ja asia korjataan ensi vuoden alkupuolella, kun päästään taas studioon.
 
Kuka tän on nauhottanu? Järvisen Arto?
I will not feed your hunger, Instead I bite the pain.
Guitarist in the Night
18.11.2004 22:18:50
Pakko tulla sanomaan, että tekee pahaa kuunnella muutaman kuuntelukerran jälkeen, jos keskittyy liikaa laulajan ääntämykseen... argh. Tykkään äänestä kyl. Ja biisistä muutenkin.
Mr. Morrow
19.11.2004 13:50:28
Kuka tän on nauhottanu? Järvisen Arto?
 
Artopa Arto. Kill-on (R.I.P) studiossa.
If You´re Not Into Metal You Are Not My Friend...
Mr. Morrow
19.11.2004 13:51:53
Pakko tulla sanomaan, että tekee pahaa kuunnella muutaman kuuntelukerran jälkeen, jos keskittyy liikaa laulajan ääntämykseen... argh. Tykkään äänestä kyl. Ja biisistä muutenkin.
 
Mielipiteet on menny vähän puoliks.. Toiset kehuu, kun "ei kuulosta perinteiseltä suomalaiselta" ja toiset taas.. no.. moittii..
If You´re Not Into Metal You Are Not My Friend...
Spiralmind
19.11.2004 19:41:48
 
 
Tää kuulostaa asialliselta!
Sanity is just the majority of lunatics setting the standard.
Mr. Morrow
04.12.2004 19:59:24
Nostetaas vähän ylemmäs...
If You´re Not Into Metal You Are Not My Friend...
miccomalliton
06.12.2004 02:48:53
Pitkälti samaa mieltä Dr.Grooven kanssa. Itse keskityin lähinnä rumpaliin ja havaitsin kiirehtimistä aikaajoin. Musiikkityyli ja biisihän olivat hyviä. Eikä se nyt ihan peruskaurapuuroo ollu. Rumpalille malttia ja tarkkuutta niin hyvä tulee.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)
Keskustelualueet
Haku
Säännöt