Aihe: Marvel : What Can I Do
1 2
Demostudio
08.02.2005 20:06:57
Bändin nimi: Marvel
Kappaleen nimi: What Can I Do
 
URL: http://www.elisanet.fi/antti.schrod … /mp3/Marvel_What%20Can%20I%20Do.mp3 (Mp3)
 
Joulukuussa 2004 äänitetty Joensuun uuden "ihmeen" esikoisdemon avaus- ja nimibiisi.
 
Isolla meiningillä varustettua kitarapoprockia, naisvokaalein.
 
Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen palautteesta, rakentavia haukkuja kumarretaan, perustelemattomat voi pitää itsellään.
 
Kiitos.
jannu
08.02.2005 20:34:05
Erittäin miellyttävän kuuloista poppia. Hienot soundit. Radiokelvot, silleen positiivisessa mielessä. Mukavan kuuloinen laulaja. Hienot kitarat. Pikkuisen olis voinut tiivistää biisin pituutta, mutta muuten ei ole moitteen sijaa.
"Paa vattalles, röhnö! Mä tarviin sua!"
-vanttera
Fortune
08.02.2005 20:48:14 (muokattu 09.02.2005 15:16:20)
Loput demon biisit tässä:
 
Kappaleen nimi: Stay

URL: http://www.elisanet.fi/antti.schroderus/mp3/Marvel_Stay.mp3 (Mp3)

Marvel-orkesterin esikoisdemon kakkosbiisi.

Samaa kitarapoprock-linjaa jatketaan, nyt hieman ronskimmalla otteella. Mutta vain hieman!

Kappaleen nimi: Try

URL: http://www.elisanet.fi/antti.schroderus/mp3/Marvel_Try.mp3 (Mp3)

Äänitetty myös vuonna 2004 akselilla Kontiolahti-Joensuu.
 
Kappaleen nimi: Get Away

URL: http://www.elisanet.fi/antti.schroderus/mp3/Marvel_Get%20Away.mp3 (Mp3)

Menevähkö kitarapoprock naislaululla, huomaa lopun klassinen tamburiininostatus (jee).
 
Ja sitten vähän lisäinfoa, kun nyt on aikaa kirjoittaa:
 
-bändi kasattiin syyskuussa 2004 ja demo äänitettiin pika-aikataululla, kotipajameiningillä joulukuussa 2004
-kokoonpano on laulu, 2 kitaraa, basso ja rummut, eli perinteisesti mennään
-lisää biisejä ja kotisivuntynkää tulee tässä kevään mittaan varmasti, rokimpaa tavaraa on luvassa näillä näkymin
"Look behind you, a three-necked guitar!"
Kuuntele Demoa!
superfly
09.02.2005 13:13:51
En käy kovin tarkkaan analysoimaan, ilmoitan vain että diggailin kovasti. Get Away- versestä tuli mieleen Blondie positiivisella tavalla. Ja muissakin biiseissä paikoitellen tulee hienoja Debbie Harry-fiiliksiä. Laulajalla on hieno ääni, mutta kuulostaa siltä, että jos hän laittaisi vähän hönkää ja räyhää lisää niin toimisi vielä paremmin. What Can I Do ja varsinkin se kertsi jäi aika pahasti päähän soimaan, kele. Soitto teillä kulkee todella hienosti.Levyn tekoon mars. Minä ostan.
"Eagles may soar high, but weasels don't get sucked into jet engines." -David Brent
jogo3000
09.02.2005 20:51:15
 
 
Hyvetty kitarasaundi sekä asiallsiia riffejä. Lisää voisi eläytyä. Muuten toimivaa.
"Muut jutteli lepposia soffalla, Jogo tilutti sielä nurkassa synkkiä säveliä..." -Bonham
"Feel the power of rock'n'roll." -Wesley Willis
Keke Urlaub
09.02.2005 20:52:35
 
 
Stay kuulostaa vallan loistavalta. Hieman lisää tuotantoa kehiin, noin positiivisessa mielessä, ja tämä on aika valmis juttu!
Kertsistä erityisesti tulee mieleen Auf der Maur ja kitarariffi groovaa kuin hirvi!
Hauska niinkuin noidannuoli.
alanko
10.02.2005 10:00:01
Minä tykkään näistä aivan mahdottomasti!! Tämän hetken suosikki on Try. Ja jotenkin mulla tulee mieleen Penniless. En oikein tiedä vaan että miksi. Kaippa se on tuo kitaravetoisuus. Enpä oikein mitään sen analyyttisempaa osaa sanoa. Biisit pyörii töissä Winampissa repeatilla :)
'Not a day goes by, when I don't spare you a thought' - Frankie Stubbs
Jokkeri
11.02.2005 10:37:19
 
 
Periaatteessa ok.
 
Parin kuuntelukerran jälkeen ei enään laulajan ohut soundi häiritse. Vika ei välttämättä ole laulajan vaan osansa soundia veroittaa äänitys / mixaus puitteet.
 
Sanoisin että kehityskelpoista. Ottaen huomioon bändin lyhyen historian voisin kuvitela että idea jalostuu tästä varsin maukkaaksi.
Fortune
11.02.2005 12:24:08
Vika ei välttämättä ole laulajan vaan osansa soundia veroittaa äänitys / mixaus puitteet.

 
Häh, meinaatko että meikäläisen olohuone on jotenkin huono lauluäänityksiin ;)
"Look behind you, a three-necked guitar!"
Kuuntele Demoa!
fx
11.02.2005 12:57:37
Mukavaa ja leppoisaa poppia...
Hyvin soitettu ja laulettu ja muutenkin homma toimii, ainakin minusta. Soundit on myös OK, basso on kyllä aika hiljasella.
www.mikseri.net/theblow
Shaft
11.02.2005 14:48:02
Ihan mukavaa pop-rockia. Ei herättänyt voimakkaita mielipiteitä suuntaan eikä toiseen. Vaikuttaa vähän siltä, ettei bändi ole aivan vielä löytänyt omaa tyyliään. Toisaalta ei mikään ihme, jos se on ollut vasta muutaman kuukauden kasassa.
 
Soittopuoli kulkee varsin mukavasti, mutta tiettyä rentoutta ja eläytymistä kaipaisin lisää. Laulajan ääni on miellyttävä, mutta äänenkäyttöön tarvittaisiin vähän lisää varmuutta. Suomalainen aksentti kuului myös paikoitellen läpi. Soundeissa ja balansseissa olisi vielä hiomista, mutta näin demoksi ihan asiallinen.
 
Kokonaisvaikutelma kuitenkin selvästi positiivinen ja kehityskelpoinen.
Jimi Henri
11.02.2005 16:57:09
Joo, ihan jepulis matskuu. Hyvällä maulla keksittyjä kitarajuttuja. Tavallaan aika peruspoppista, mutta sitä toisaalta jengi haluaa kuulla ;) Ehkä tosiaan hiukka persoonallisempaa otetta saisi olla. Mielestäni hyvä esimerkki persoonallisesta suomalaisesta peruspopista on Scandinavian Music Group, jos haluaa sille linjalle lähteä. Suosittelen tutustumista.
 
Laululinjat on melodiset ja ääni miellyttävä. Miinuksina on laulajan toisinainen epävireisyys varsinkin pitkissä nuoteissa ja pikkanen varovaisuus muutenkin. Syvyyttä puuttuu myös. Tiä sitten onko nää vokaalit äänitetty jollain korvalappustereoiden luureilla vai mistä johtuu.
 
Mistä noin nöyriä basismeja löytyy, jotka tyytyy tollaseen saundiin? :) Taajuuskäyrä loppuu ku seinään alle 300Hz. Winampista pistin +20db eikä vieläkään ollut bassoo tarpeeksi. Mutta sen mitä sai selvää niin oli viksua soitantoa. Hyvin melodia tukevia bassolinjoja.
 
Rummut toimii ok. Perusfillit tulee kun tarttee ja taimi pysyy kasassa. Basarista ei oikeen saa mitään selvää alapään puuttuessa. Olis kiva tietää miten nää on mikitetty? Sama juttu kun edellisissäkin eli persoonallisempia juttuja. Snaren käyttö oli jotenkin vajaata. Esim. haamuiskuja jäin kaipaamaan perushissuttelu kohdissa.
 
Eli kivaa poppista. Suunta hyvä ja "Kokonaisvaikutelma kuitenkin selvästi positiivinen ja kehityskelpoinen". Oma tyyli etsinnässä. Saundit syvältä, mutta demo on demo. Kannattas kokeilla buustaa alapäätä kuitenkin.
 
Kyllä muitten arvosteleminen o sitte heleppoo. :)
Talk Less Play More
tuluppa
11.02.2005 17:46:06
 
 
Tyggäsin. Jotenki jännä sointukulku minusta, toi välibridgejuttu avarsi jännästi, johdattaa näppärästi kertsiin. Lauluun voisin vähä tilailla pientä pinnistelyä ja fiilinkii. Pientä hiomista siellä täällä, mut perusidea toimiva.
 
Mut kyl tätä kuuntelee ihan niiq aikuiste oikeesti
Fortune
12.02.2005 13:41:35
Mielestäni hyvä esimerkki persoonallisesta suomalaisesta peruspopista on Scandinavian Music Group, jos haluaa sille linjalle lähteä. Suosittelen tutustumista.
 
Tuttua on ja kyllähän se puheissa on pyörinyt. Mutta toisaalta niin on Def Leppardkin, seuraava demo sitten niillä soundeilla :) Nykyiset treenin alla olevat kappaleet kyllä lähtevät astetta rokimpaan suuntaan, en tiedä sitten miten ne nauhalle tarttuvat.
 
Miinuksina on laulajan toisinainen epävireisyys varsinkin pitkissä nuoteissa ja pikkanen varovaisuus muutenkin. Syvyyttä puuttuu myös. Tiä sitten onko nää vokaalit äänitetty jollain korvalappustereoiden luureilla vai mistä johtuu.
 
Äänitettiin olohuoneessa ihan kunnon luureilla, mutta työpäivän jälkeen ja helvetillisessä väsyssä/kiireessä. Joskus joutuu vetämään niinkin, mutta allekirjoitan huomiosi. No, aika ja treeni auttaa.
 
Mistä noin nöyriä basismeja löytyy, jotka tyytyy tollaseen saundiin? :) Taajuuskäyrä loppuu ku seinään alle 300Hz. Winampista pistin +20db eikä vieläkään ollut bassoo tarpeeksi. Mutta sen mitä sai selvää niin oli viksua soitantoa. Hyvin melodia tukevia bassolinjoja.
 
Basistimme on guru. Bassosoundin ohuus huomattiin liian myöhään, mikitimme bassovahvistimen SM58:lla. Mutta ehkä linjasoundikin olisi pitänyt ottaa sitten siihen lisäksi.
 
Äänitysmoka, ei voi mitään enää. Ei siellä siis ole mistä kaivaakaan niitä bassotaajuuksia, ehkä jokin bassarin ja basson äänitykseen sopivampi mikkikin olisi auttanut, vaikka 58 on yleismikki, niin ei se ihan kaikkeen ilmeisesti käy. No, karvalakkibudjetti 0 euroa ja hirveä kiire, huonoja selityksiä mutta selityksiä kuitenkin :)
 
Rummut toimii ok. Perusfillit tulee kun tarttee ja taimi pysyy kasassa. Basarista ei oikeen saa mitään selvää alapään puuttuessa. Olis kiva tietää miten nää on mikitetty? Sama juttu kun edellisissäkin eli persoonallisempia juttuja. Snaren käyttö oli jotenkin vajaata. Esim. haamuiskuja jäin kaipaamaan perushissuttelu kohdissa.
 
Mikitysinfoa tulikin jo äsken, mutta rummuissa siis overheadeina kaksi Roden NT5:sta, virvelissä SM58 ja bassarissa SM58. Bassarimikki olisi varmaan aika kiva, huomasimme... Klikin kanssahan nuo on vedetty ja itselläni ei ole valittamista kyllä. Mutta minäpä olenkin kitaristi.
 
Kannattas kokeilla buustaa alapäätä kuitenkin.
 
Ei siellä ole mitään, mitä buustata, valitettavasti.
"Look behind you, a three-necked guitar!"
Kuuntele Demoa!
Jimi Henri
12.02.2005 20:01:10
Basistimme on guru. Bassosoundin ohuus huomattiin liian myöhään, mikitimme bassovahvistimen SM58:lla. Mutta ehkä linjasoundikin olisi pitänyt ottaa sitten siihen lisäksi.

 
Linjasaundi kannatas ottaa joka tapauksessa talteen nuo "laulumikit" ei hirveesti alapäätä kerää ja mun mielestä 57kin jättää alapään ohueksi. Basarimikit tuntuu ottavan alapäätä ihan ookoo talteen.
 
Mikitysinfoa tulikin jo äsken, mutta rummuissa siis overheadeina kaksi Roden NT5:sta, virvelissä SM58 ja bassarissa SM58. Bassarimikki olisi varmaan aika kiva, huomasimme...
 
Ite ihan noissa 0euron äänityksissäkin tykkään ottaa myös alakalvomikin snarelle mukaan. Vaikka miksatessa sitä ei paljoa kannattaa tunkea mukaan, tuo se silti selkeyttä mukaan kun matto kuuluu edes vähän. Tossa tarkotuksessa peruslaulumikit ajaa asiansa pikkubudjetilla.
 
Monta sisääntuloa sulla oli muuten käytettävissä?
Talk Less Play More
Fortune
12.02.2005 20:12:48
Linjasaundi kannatas ottaa joka tapauksessa talteen nuo "laulumikit" ei hirveesti alapäätä kerää ja mun mielestä 57kin jättää alapään ohueksi. Basarimikit tuntuu ottavan alapäätä ihan ookoo talteen.
 
No kyllä se nyt tiedetään :)
 
Ei vain tullut silloin mieleen.
 
Kuuluisa kantapää ja sen kautta tapahtuva oppimistoiminta siis.
 
Ite ihan noissa 0euron äänityksissäkin tykkään ottaa myös alakalvomikin snarelle mukaan. Vaikka miksatessa sitä ei paljoa kannattaa tunkea mukaan, tuo se silti selkeyttä mukaan kun matto kuuluu edes vähän. Tossa tarkotuksessa peruslaulumikit ajaa asiansa pikkubudjetilla.
 
No kun niitä mikkejä oli tasan ne kaksi, niin eipä siinä paljoa lisää ollut mistä ottaa.
 
Monta sisääntuloa sulla oli muuten käytettävissä?
 
Väärä ihminen olen tähän vastaamaan, mutta sellaiselle Yamahan 16-raiturille (AW2816) vedimme. Kyllä sinne sisääntuloja kai olisi ollut, mutta kun mikkejä oli vain neljä, kaksi konkkaa ja kaksi viiskasia.
"Look behind you, a three-necked guitar!"
Kuuntele Demoa!
MrGuitarist
13.02.2005 11:45:46
Kyllä sinne sisääntuloja kai olisi ollut, mutta kun mikkejä oli vain neljä, kaksi konkkaa ja kaksi viiskasia.
 
Sisääntuloja oli 8 kpl ja mikkejäkin olisi periaatteessa ollut lisää. Sopivien mikkipiuhojen puute lähinnä vaivasi noissa äänityksissä :)
Fortune
13.02.2005 12:02:25
Sisääntuloja oli 8 kpl ja mikkejäkin olisi periaatteessa ollut lisää. Sopivien mikkipiuhojen puute lähinnä vaivasi noissa äänityksissä :)
 
No niin, heti puhun ihan mitä sattuu. Eihän meillä kyllä ollut ständejäkään?
"Look behind you, a three-necked guitar!"
Kuuntele Demoa!
Primus Donut
14.02.2005 16:07:15
 
 
Laulajallahan on hyvinkin hyvä ääni - hiukan liiankin, sikäli että voimaa kaipaisin lisää. Biisit rullaa kyllä melko lailla mellevästi, lähestulkoon liian mainstreamillä tavalla tosin... Mutta urputus sikseen: ilokseen tätä kuuntelee.
Minulla ei ole mielipiteitä - minä OLEN mielipide. - Archibald Cruet
Dr.Groove
14.02.2005 19:17:34
 
 
Kauniisti soiva biisi, joka vaeltaa tarininansa mukana hyvin. Leppoisa tunnelma, joka saa ajoittaa vähän voimaa ja vaihtelua. Biisin melodia on hyvä. Siis hyvää materiaalia.
 
Demostudiossa olen viime aikoina tullut paljon epävireisiä kitaroita vastaan, tässä taas esimerkki. Biisin ensivaikutelmasta putoaa paljon kun sinänsä hyvä riffi on epävireinen. Myös laulaja laulaa pieniä virheitä melkein joka fraasiin. Nämä pienet virheet saatte varmaan pois paremmalla ajalla ja tekniikalla, se hionta kannattaa tehdä, biisi on sen arvoinen.
 
Laulaja voisi ottaa biisin kohokohdat selvästi vahvemmin haltuunsa, luulen että voimakkaammalla laululla myös osa vireysongelmista katoaisi.
 
Äänitys on soundiltaan aika kapea, kuten on esim. alapään osalta jo todettu. Kitaroiden saoundit on myös melko heikot. Rumpujen soundi puolestaan on ihan OK.
 
Mutta, kuten tuli sanottua, biisi on perusmateriaaliltaan hyvä ja se on soitettu hyvin. Toteutuksessa on vain muutama harmittava -- ja turha -- puute.
Miten kitaristin saa soittamaan hitaammin? Anna hänelle biisin nuotit ;-)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)
Keskustelualueet
Haku
Säännöt