Ärr, just kun tuota MXL:ää olin laittamassa tilaukseen, niin bongasin St Paul's Soundilta että Rode NT-1A ois tarjouksessa 159e. Kumpi vai kampi? Rode kyllä vaikuttaisi varmemmalta ratkaisulta... :P
Siis tätä MXL:äää: http://www.carbonmusic.fi/engine.cg … kka=tuotteet&tuote=110354452320 Ainakin toi MXL on makeemman näkönen. :o)
Nyt seuraa tosi ohutpohjaista mutua. Olen käsittänyt että tuo MXL olisi erittäin erinomaisen mainio laulumikki, muttei sitten yhtä hehkeä muilla äänilähteillä. Tuo Röde sen sijaan saattaa olla yleistylsempi. Eli laulussa ei tule ihan samanlaista "wow"-efektiä, mutta muissa äänityslähteissä neutraalimpi valinta. Mutta tämä on tosiaankin ihan pelkkää kuulopuheisiin perustuvaa mutua, en ole tuota MXL:ää päässyt koskaan kokeilemaan.
Edit: Itse luultavasti ostaisin MXL;n koska mulla on noita mikkejä sen verran että persoonallinen luonne olisi vain hyvä piirre. Jos se olisi ainoaksi konkkamikiksi tai isokalvoiseksi tulossa, päätös olisi hurjan vaikea.
Lainauksia mitä V67:sta on sanottu:
"The mic in the under US$100 price range that consistently came out on top was the Marshall MXL V67 and then after that the Studio Projects B1."
"At the $100 price range it's the Studio Projects B1 and the MXL V67 that come up stinkingly consistent as the best vocal mics."
"Granted its not the best mic on every instrument or vocals, but generally its always done quite well on a wide range of vocalists, on guitar cabs, on acoustic guitars, on Sitar, on Turkish Baglama Saz, and on a variety of ethnic percussion instruments where it reproduces a vivid 3d sound in the right acoustic environments."
"classic large diaphragm "larger then life" sound that really gave a lot of richness to the little guitar"
"on some vocalists it enhances bad characteristics of their voices"
"It has lots of proximity effect"
"It is MUCH smoother and pleasing than my shrill AKG C3000."
"Comparing this mic with the Rode NT1, I found that the two sounded somewhat similar. The Rode was slightly more coloured sounding"