Aihe: Äänityshommien alkuun -ketju, aloittelijakysymykset tänne
1 2 3 4 5162 163 164 165 166244 245 246 247 248
FuguManiac
03.12.2011 18:42:36
 
 
Sivuja oli 160+ ja ihan kaikkia en jaksanut lukea, joten kysytäänpä nyt sitten itse:
 
Tarkoitus olisi äänittää bassoa kotona tietokoneelle ja sitten liittää äänityssoftassa tietokoneella väsättyä rumpuraitaa siihen kylkeen. Mitä tarvitsen tätä varten? Ajattelin tuollaista Line6 POD X3 -ratkaisua, lähinnä siksi että se olisi taloudellisesti mahdollinen (budjetti ei siis mitenkään suuren suuri ole).
 
Mitä piuhoja/liittimiä tarvitsisin basson ja PODin lisäksi? Entäpä riittääkö läppärin oma äänikortti? Mitään studiomateriaalia ei ole tarkoitus saada aikaiseksi, vaan taltioida biisi-ideoita (sävellän bassolla) ja bassolinjoja. Äänenlaadun tulisi kuitenkin olla kohtuullista ja signaalin tulla softaan ilman viivettä, jotta esim. rumpukoneen kanssa pystyisi äänittämään.
 
ÄÄnitysohjelmaksi riittänee Audacity tai Reaper (molemmista hieman kokemusta, Reaperiin ehkä kallistuisin ihan mielikuvasyistä)?
paavo1
04.12.2011 16:58:19
Olen aloittelija enkä oikein tiedä, mitkä laitteet tulisi hommata laulun äänitykseen saisiko vähä helppiä? Tarvitsenko konkkamikille ulkoisen äänikortin? Mitä muuta tarvin ja mitkä olisi hyvät vaihtoehdot?
 
http://www.thomann.de/fi/the_tbone_sc450.htm onko tämä hyvä?
 
Mikin plus lisätarvikkeiden budjetti olisi noin 140-200e.
 
Äänikortiksi olen katsellut:http://www.thomann.de/fi/lexicon_alpha_studio.htm tai
http://www.thomann.de/fi/maudio_essential_recording_studio.htm
 
HUOM. Tarvitsisin apua pikaisesti!
SiwamieS
04.12.2011 17:08:10 (muokattu 04.12.2011 17:09:41)
paavo1: http://www.thomann.de/fi/maudio_essential_recording_studio.htm
 
Nyt ei kerkee enempiä turisemaan mutta ei tätä ainakaan tuon mikin kaveriksi. Mikki vaatii phantom-virtaa ja tuo M-audio ei sitä anna.
 
E: Eikä muuten anna tuo Lexiconkaan, joten ei sitäkään.
I wanna see movies of my dreams
paavo1
04.12.2011 17:12:18
SiwamieS: Kiitos ettei tullut tilattua, mitenköhän tuo lexicon?
 
Tarvittavista johdoista, että saadaan ääntä koneelle ei myöskään ole konkkamikeissä
hajuakaan vai samat kuin dynaamisissa?
paavo1
04.12.2011 17:29:32
http://www.thomann.de/fi/samson_studio_pro.htm vielä yksi kysymys tämmöinen ihan turha paketti?
pimp
05.12.2011 10:44:18
paavo1: http://www.thomann.de/fi/samson_studio_pro.htm vielä yksi kysymys tämmöinen ihan turha paketti?
 
Kaiuttimiin integroitu äänikortti on jotain niin eksoottista, että täällä kukaan ei välttämättä ole tuota pakettia kokeillut, joten siinä ehkä syy, miksi et lukuisiin kyselyihisi ole tästä aiheesta vastausta saanut. Luulisin, että tuo jää joka suhteessa jalkoihin, jos verrataan "oikeaan" mikrofoni-inteface-monitori-yhdistelmään. Toki myös hinnassa, mutta tähän pätee ikivanha sanonta, 198,00 eurolla saat 198,00 euron laitteen.
 
Tätä ketjua lukemalla löydät neuvoja tuotteista, joita moni on testannut ja todennut toimiviksi. Ota niistä neuvoa, on neuvoni.
Words can hurt, you know
Tolvanen
06.12.2011 13:12:25 (muokattu 06.12.2011 13:12:39)
Nyt olisi ekaa kertaa vähän pitempi projekti tekeillä ja kävin miettimään miten sakki yleensä toteuttaa jotkut EP- tyyliset nauhotukset.
 
Eli siis äänitetäänkö yleensä kaikki pakettiin kuuluvat biisit yhteen pötköön jonka jälkeen raidat miksataan ja sitten vasta myöhemmin pilkotaan biiseiksi, vai tehdäänkö jokainen biisi erikseen? Mikäli jälkimmäinen, niin onko noissa DAW ohjelmissa yleensä semmoista toimintoa millä saisi yhdistettyä monta tuommoista projekti tiedostoa kokonaisuuden kuuntelemisen helpottamiseksi?
 
Toivottavasti nyt joku sai selvää siitä mitä yritin kysyä. :)
kiiski
06.12.2011 15:03:29
Tolvanen: Toivottavasti nyt joku sai selvää siitä mitä yritin kysyä. :)
 
Vähän riippuu. Projekti, jossa biisit sisältävät vaikka demokitaroita ja tempotietoa kannattaa ne mun mielestä äänittää omiin sessioihinsa. Jos taas tehdään nopeasti niin sitten vaan samaan sessioon kaikki ja pilkon myöhemmin biisit erilleen.
 
Sitä en tiedä miksi haluaisit yhdistää sessioita? Mikset vain ota kustakin biisistä stereomiksausta ulos, jonka tuot tarvittaessa muihin biiseihin mukaan? Toki jos kaiken roippeen tuominen on olennaista niin sekin onnistuu, esim. Pro Toolsissa "Import Session Data" tjsp mahdollistaa tuon.
PurpleCandle
07.12.2011 00:40:29
Cubasessa ainakin onnistuu projektin säätöjen tallentaminen templatena. Eli kun saa ekan biisin miksattua niin seuraavat sitten omina projekteina joissa voi käyttää pohjana ekan biisin asetuksia.
Lopuksi sitten läjään exporttaamalla stereoraidoiksi jotka importataan yhteen projektiin. Masteroinnin voi hoitaa sitten lopuksi kaikkiin biiseihin kerralla.
For what it freedom?
Tolvanen
07.12.2011 13:19:34
kiiski: Vähän riippuu. Projekti, jossa biisit sisältävät vaikka demokitaroita ja tempotietoa kannattaa ne mun mielestä äänittää omiin sessioihinsa. Jos taas tehdään nopeasti niin sitten vaan samaan sessioon kaikki ja pilkon myöhemmin biisit erilleen.
 
Sitä en tiedä miksi haluaisit yhdistää sessioita? Mikset vain ota kustakin biisistä stereomiksausta ulos, jonka tuot tarvittaessa muihin biiseihin mukaan? Toki jos kaiken roippeen tuominen on olennaista niin sekin onnistuu, esim. Pro Toolsissa "Import Session Data" tjsp mahdollistaa tuon.

 
Mietin siis lähinnä siltä kannalta, kun tämä "EP" mitä nyt pitäisi nauhottaa on tavallaan yksi pitkä biisi, eli kappaleet eivät varsinaisesti "lopu" vaan aina joku syna/ambienssi tai kitaran sustain jatkuu seuraavan kappaleen alkuun.
 
Biisit olisi kuitenkin tarkoitus pilkkoa ja laittaa esille kappaleina, eikä 20min pötkönä, niin tältä kannalta mietin tuleeko mahdollisia ongelmia eteen, jos vain nauhotan nuo kaikki kappaleet yhteen pötköön ja pilkon sitten miksaamisen jälkeen?
Henri Henri Olavi
07.12.2011 13:26:41
Useissa poltto-ohjelmissa on mahdollista merkata biisien paikat. Eli tuot sen yhden pötkön ohjelmaan ja lätkit siihen biisit. Sujuu kuin humppa esim. Toast:lla ja muistaakseni CDburnerXP:lla.
Edes tätä yhtä ei ole olemassa.
arc
18.12.2011 13:58:12 (muokattu 18.12.2011 13:59:18)
E: Vaihoin ketjua
passe
22.12.2011 23:01:42 (muokattu 22.12.2011 23:02:02)
Mitähän poppakonsteja löytyisi sellaisen aika rumasti poksahtavan B-kirjaimen demppaamiseen/kesyttämiseen lauluraidalla? Sana alkaa B:llä ja tulee tietysti painollisena ja lujaa ja niin pois päin...
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
JoKo
22.12.2011 23:18:01
Mitähän poppakonsteja löytyisi sellaisen aika rumasti poksahtavan B-kirjaimen demppaamiseen/kesyttämiseen lauluraidalla? Sana alkaa B:llä ja tulee tietysti painollisena ja lujaa ja niin pois päin...
 
Tämmöinen kapistus:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pop_filter
 
Mutta jos se on jo nauhoitettu niin ehkä joku volumeautomaatio saattaa auttaa?
passe
22.12.2011 23:21:23
JoKo: Tämmöinen kapistus:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pop_filter
 
Mutta jos se on jo nauhoitettu niin ehkä joku volumeautomaatio saattaa auttaa?

 
Popfiltteri on tuttu joo, mutta ei sekään näköjään ihan kaikkeen pysty:) Täytynee kokeilla ihan vaan volatasoja säätämällä.
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
Henri Henri Olavi
23.12.2011 02:10:19
passe: Popfiltteri on tuttu joo, mutta ei sekään näköjään ihan kaikkeen pysty:) Täytynee kokeilla ihan vaan volatasoja säätämällä.

Yks vaihtis vois olla, että etsit sen tarkan taajuuden ja lyttäät sen c1-tyyppisellä kompuralla.
Edes tätä yhtä ei ole olemassa.
Lahtari
23.12.2011 10:44:28
 
 
passe: Mitähän poppakonsteja löytyisi sellaisen aika rumasti poksahtavan B-kirjaimen demppaamiseen/kesyttämiseen lauluraidalla? Sana alkaa B:llä ja tulee tietysti painollisena ja lujaa ja niin pois päin...
 
Mitäs softaa käytät? Cubasessa pääsee ainakin aaltomuotoa piirtelemään uusiksi. Tällä saa poksumista kuriin hieman.
I am a scholar and a gentleman...and probably a pervert too
Pauli Lappalainen
23.12.2011 10:51:35
Lahtari: Mitäs softaa käytät? Cubasessa pääsee ainakin aaltomuotoa piirtelemään uusiksi. Tällä saa poksumista kuriin hieman.
 
Jos toisaalta biisistä löytyy sama sana samoin laulettuna, niin leikkaa ja liimaa.
passe
23.12.2011 17:38:10
No mutta peijooni sentään, tässähän tuli jo täysi kourallinen kikka kolmosia. Kiitoksia! Studio One Pro 2 on softana ja sanaa ei valitettavasti löydy biisistä muualta.
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
Aki
23.12.2011 20:22:05
 
 
passe: No mutta peijooni sentään, tässähän tuli jo täysi kourallinen kikka kolmosia.
 
Sanan ja ongelman luonteesta ja kohdasta laulettuihin tavuihin ja kirjaimiin riippuen, aika usein ratkaisen automatisoimalla EQ:sta hi-pass-filtterin tai vain kaistaleikkurin ongelma-alueelle. Joskus on tarpeen käyttää limiteriä, ja sitäkin vain kyseiseen kohtaan.
 
Vaikkei samaa sanaa olisikaan, pelkkä ensimmäinen tavu tai peräti ensimmäinen kirjain saattaa riittää.
"Come take a look at this. They're still using vacuum tubes. They're nowhere near the level of technology we're gonna need to get back." Thomas "The Event", 1944
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)