Aihe: Äänityshommien alkuun -ketju, aloittelijakysymykset tänne
1 2 3 4 5115 116 117 118 119244 245 246 247 248
Antti1
21.11.2009 13:28:33
Setä Hemuli: Mulla olis tämmöinen aika yleisluontoinen kysymys...
 
Pistä ihan rohkeasti vaan näytettä, niin pystytään auttamaan. Ilman sitä mun täytyy sanoa: osta paremmat kamat ja opettele soittamaan/laulamaan sekä käyttämään niitä kamoja.
 
Noinniinku ihan aikuistenoikeasti: kitarasoundit pitäis tuolla laitteella olla ihan ok, kunhan vaan säätää. Toi mikki sit taas on rehellisesti sanoen aika huono. Sä kaipaisit enempikin varmaan konkan tuottamaa soundia, kuin huonon dynaamisen, luulisin. Iskemällä 100€ lisää mikrofoniin pääsisit peliin jo hienosti mukaan (sit tietty ständi, popfiltteri ja phantomlähde), mutta ymmärrän sen tietty olevan joskus aika iso sijoitus.
Oh my goodness. What am I gonna do in a submarine?
Setä Hemuli
21.11.2009 15:46:04 (muokattu 21.11.2009 15:53:29)
Antti1: Pistä ihan rohkeasti vaan näytettä, niin pystytään auttamaan.
 
No menkööt sitten :D
 
http://maihinnousu.net/s/?song_id=5932
 
Voice of the soulista alku. Tuo kliinikään ei kuulosta kovin hyvältä mielestäni, oikeastihan se on akustisella mutta siihen ei ole mahdollisuutta itsellä niin kaikki on LTD:llä nauhoitettuja.
 
http://maihinnousu.net/s/?song_id=5933
 
Mouth for warin alkuriffittelyä, kaksi eri saundia peräkkäin, toisessa tosi miedosti säröä jotta siitä kuulisi paremmin että onko vika itse soitannassa. Erityisesti palm mute kuulostaa tosi oudolta. Kuulostaa vähän kuin vahvari olisi veden alla laatikossa :)
 
http://maihinnousu.net/s/?song_id=5934
 
Tässä on jopa ainoa laulunäytteeni :D Kitaroissa sama ongelma kuin edellä eli kuulostavat tosi muhjuisilta. Tuota laulua sain yrittää sata kertaa ja tuokin on ihan kurkku suorana huudettu, mutta silti se kuulostaa todella hiljaiselta.
 
http://maihinnousu.net/s/?song_id=5935
 
Paranoidin sooloa :D Pari päivää sitten teki vain mieli nauhoittaa jotain kun olin juuri saanut tuon toneportin käyttöön, mutta sopiihan tuokin testipätkäksi tänne.
 
Pitänee jotain konkkamikkiä sitten koittaa lainata jostain ja testailla vähän. Toneportissa on haamuvirta joten onnistuu varmaan ihan tällä (vai onko joku muu syy miksi ehdotit erillistä virtalähdettä?). Ja tuo mikki on meidän ensimmäisten PA kamojen mukaan hankittu ja koska halvalla piti päästä, ei oletukset tietenkään hirveän korkealla voi olla :). Piti sitä silti testailla kun ensimmäistä kertaa pääsee jotain kunnolla nauhoittamaan.
 
Ediittiä: Nuo klipit eivät ole kaikki sitten ihan samalla äänenvoimakkuudella eli kannattaa varmaan kääntää äänenvoimakkuuksia vähän alaspäin jotta ei tule yllätyksiä :) Niin ja jos sillä on mitään väliä niin nämä ovat nyt lähes ensimmäisiä nauhoittamiani juttuja joten toki ne kuulostavat paskalta myös senkin takia :D Mutta aloittelijaktejuhan tämä on :)
Antti1
21.11.2009 20:14:21
Setä Hemuli: Pitänee jotain konkkamikkiä sitten koittaa lainata jostain ja testailla vähän. Toneportissa on haamuvirta joten onnistuu varmaan ihan tällä (vai onko joku muu syy miksi ehdotit erillistä virtalähdettä?).
 
Ei näkynyt missään aivan eksaktia kamalistaa, joten ei tiennyt mikä malli sulla on. Ei muuta syytä.
 
Mä sanoisin sulle seuraavaa: hoida äänityksiisi bassot ja rummut, niin sä kuulet sen kokonaisuuden. On sinänsä ihan turhaa alkaa vouhottamaan pelkistä kitarasoundeista, jos ne ei ole oikeassa kontekstissa. Mun mielestä kaikki kuulosti ihan ok:lta ja näkemys parantuu ainoastaan harjoittelemalla. Sitä isoa äänimaailmaa tulee siitä tiukasta kokonaisuudesta, ei pelkästä kitarasta.
Oh my goodness. What am I gonna do in a submarine?
Setä Hemuli
22.11.2009 00:24:53 (muokattu 22.11.2009 00:25:36)
Antti1: Mä sanoisin sulle seuraavaa: hoida äänityksiisi bassot ja rummut, niin sä kuulet sen kokonaisuuden. On sinänsä ihan turhaa alkaa vouhottamaan pelkistä kitarasoundeista, jos ne ei ole oikeassa kontekstissa.
 
Tottahan tuokin. Harmi ettei mulla ole muita soittimia kuin skeba niin en saa muita raitoja oikein kehiin :) Midirumpujen käyttöä tässä harjoittelen juuri, mutta niistäkin tahtoo aina tulla niin epäaidon kuuloisia että niiden kanssa on ollut hiukka typerän kuuloista soittaa. Nomutta, VST ja midi maailma on vasta mulle avautumassa että ehkä tässä mennään parempaan suuntaan koko ajan :)
 
Antti1: Mun mielestä kaikki kuulosti ihan ok:lta ja näkemys parantuu ainoastaan harjoittelemalla. Sitä isoa äänimaailmaa tulee siitä tiukasta kokonaisuudesta, ei pelkästä kitarasta.
 
Kaippa nuo kitarasounditkin saavat riittää tältä erää, pitää vaan koittaa kehitellä noita lisää. Helposti ainakin mun tulee oltua aika kriittinen kaikkea itse tehtyä matskua kohtaan.
Antti1
22.11.2009 14:21:24
Rahalla saa paremman kuuloisia virtuaali-instrumentteja, joihin ne halpikset ja ilmaiset ei oo oikein mitenkään vertailukelpoisia. Kannattaa tutustua Ocean Way, Addictive Drums ja Superior Drummer 2 nimisiin softiin ainakin, jos alkaa kiinnostamaan enemmän.
Oh my goodness. What am I gonna do in a submarine?
defic
22.11.2009 16:44:04
Sori kun pitää kysyä samasta aiheesta uudelleen täällä, mutta onkohan tästä http://www.dv247.com/mixers/phonic- … board-18-firewire-mkii-mixer--46830 vehkeestä mihinkään äänityksessä? :) Päätinkin säästellä jouluun asti noita rahoja, ja olisi sitten ~430e käytössä äänitysvehkeitä varten. Sopisikohan tuolla äänitellä muutaman vuoden?
Sillä ei ole väliä mitä soitat, vaan sillä MITEN soitat.
Börje
24.11.2009 01:13:29
Äänittelen Sonar 8:lla ja siistin raitoja Gold Wave editor prolla. Kaikki sujui hyvin kun editoin klippejä, siis monta klippiä per raita. Mutta kun koitin pästä helpommalla, painoin raidan kaikki klipit yhdeksi raidaksi Mixdown to track- funktiolla. Silloin tiedosto ei enää kelvannutkaan Gold wavelle, vaan tuli teksti ACM driver error. Koitin toistakin ohjelmaa ja se valitti, tyyliin "cannot handle compressed file, you need a codec". Minkähän vitun codecin? Imutin jonku codekki-combon, mutta siitä ei ollut apua. Nyt on paskaiset lauluraidat, enkä saa siistittyä niistä hälyääniä pois hiljaisista kohdista. Voitteko auttaa?
You suck, sanoo Hra Devin ja sillon muuten imetään!
Antti1
24.11.2009 01:19:06 (muokattu 24.11.2009 01:20:25)
Börje: Nyt on paskaiset lauluraidat, enkä saa siistittyä niistä hälyääniä pois hiljaisista kohdista. Voitteko auttaa?
 
Joo, unohda se erillinen editori ja tee koko työstö Sonarilla joko käyttämällä mute toolia, automaatiota, tai leikkaa ja feidaa ne pätkät. Yhden oton pätkiminen onnistuu näppästi vaikka split-toiminnolla ja pikakomentonaan s-näppäin.
 
Kannattaa opetella käyttämään niitä softiaan, joista on monta sataa euroa maksanut (eikö vain?). Ei tuohonkaan tota editoria tarvita, sä vaan hidastat ja hankaloitat omaa työskentelyäsi. Perusasioita.
 
E: Lisäksi sä voisit ottaa haltuun toki monia muitakin työkaluja tuon siistimiseen, mutta noi toimii alusta loppuun saakka. Kannattaa katsella vähän niitä aiheeseen liittyviä pikakomentoja läpi, niin pääset helpommalla.
Oh my goodness. What am I gonna do in a submarine?
Börje
24.11.2009 11:32:26 (muokattu 24.11.2009 11:32:46)
Antti1: Joo, unohda se erillinen editori ja tee koko työstö Sonarilla joko käyttämällä mute toolia, automaatiota, tai leikkaa ja feidaa ne pätkät. Yhden oton pätkiminen onnistuu näppästi vaikka split-toiminnolla ja pikakomentonaan s-näppäin.
 
Kannattaa opetella käyttämään niitä softiaan, joista on monta sataa euroa maksanut (eikö vain?). Ei tuohonkaan tota editoria tarvita, sä vaan hidastat ja hankaloitat omaa työskentelyäsi. Perusasioita.
 
E: Lisäksi sä voisit ottaa haltuun toki monia muitakin työkaluja tuon siistimiseen, mutta noi toimii alusta loppuun saakka. Kannattaa katsella vähän niitä aiheeseen liittyviä pikakomentoja läpi, niin pääset helpommalla.

 
Joo, tattis. Aloinhan itsekkin sitten heti edellisen kirjoitettuani miettimään, että kai homman luulisi saavan Sonarilla kokonaan hoidettua ja aloin saksilla pätkimään.
You suck, sanoo Hra Devin ja sillon muuten imetään!
walruss
24.11.2009 23:01:40
Tsa Tsa Tsa!
 
Alottelijakysymys kuulokevahvareista. Pystyykö linkinmukaisella vehkeellä esmerkiksi jakamaan mikserin phones ulostulon signaalin neljäksi signaaliksi, jotta kaikki saisivat luurit päähänsä ja miksauksen kuuluviin.niinkö? hä?
 
http://www.thomann.de/fi/behringer_ha400.htm
 
Eipä tässä muuta.
 
T: noviisi
Lapinharju
24.11.2009 23:27:03
 
 
walruss: Tsa Tsa Tsa!
 
Alottelijakysymys kuulokevahvareista. Pystyykö linkinmukaisella vehkeellä esmerkiksi jakamaan mikserin phones ulostulon signaalin neljäksi signaaliksi, jotta kaikki saisivat luurit päähänsä ja miksauksen kuuluviin.niinkö? hä?
 
http://www.thomann.de/fi/behringer_ha400.htm
 
Eipä tässä muuta.
 
T: noviisi

 
Juuri näin. Ja lisäksi saa säädettyä vielä jokaisen kuuntelun äänenvoimakkuuden.
tala
25.11.2009 16:29:23
Hommasin tuollaisen Zoom R 16 raiturin, ja siinä tuli mukana Cubase LE4.
 
Kaikki toimii muuten hyvin, mutta:
 
Ongelma kohta löytyy sivulta 15, Recording with Cubase.
 
http://www.zoom.co.jp/archive/English_Manual/E_R16ai.pdf
 
Eli ongelma on yksinkertaisesti se, että mistä saan/löydän nuo ZOOM R16 project templatesit Cubaseen.
varakeef
25.11.2009 16:49:30
Eivätkö ne sitten löydy sieltä, mistä manuaalissa kehotetaan ne poimimaan?
 
From the CubaseLE4_template folder on the
CD included with R16, copy the templates to the
location where Cubase LE 4 is installed.
 
Windows
C: Program FilesSteinbergCubase LE 4
templates
 
Macintosh
/Applications/CubaseLE4.app/Contents/
templates/
 
(To access the Contents folder, ctrl-click the
Cubase LE 4 application and choose Show
Package Contents from the contextual menu.)
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
tala
25.11.2009 17:41:52
varakeef: Eivätkö ne sitten löydy sieltä, mistä manuaalissa kehotetaan ne poimimaan?
 
No en kyllä löydä niitä mistään koneelta, enkä mukana tulleilta levyiltä, ja C: Program Files/Steinberg/Cubase LE 4/templates kansiossa on vaan noi Cubasen omat templatet.

Voi olla, että ymmärrän tuon ohjeen väärin, mutta käsittääkseni ne Zoomin templatet pitää kopioida jostain, ja liittää tuonne Cubasen template kansioon sen omien templatien liitteeksi, silloin ne aukeaa luodessa uutta projektia Cubasella.
 
Tätä ei oikein kukaan tunnu tietävän, kysely lähtenyt Thomannille, mistä laitteen tilasin, sekä Zoomin maahantuojalle.
tala
25.11.2009 20:35:27
Niin, vika oli sitten CD rompussa, mistä nuo piti löytyä.
donmokoma
28.11.2009 19:15:27
Selasin tunnin tätä viestiketjua mut ei selvinny
 
Pitäs saaha kotiin kelvolliset nauhotus vermeet lähinnä sähkökitaralle ja laululle mut ei oikeen ole selvinnyt et mitä kaikkea siihen tarvitsee?Toimiva läppäri windows vistalla,Sähkökitara LDT M-50 ja Yamahan 60 fx-112 vahvistin on jo ja ne on kelvolliset mutta nykyään kun "äänitän" N-Trackilla ja weppi kameran mikillä eli niiten tilalle tarviis laadukkaammat,helppokäyttöiset ja edulliset vehkeet.Ja tarkoitus olisi äänittää kitarariffejä kompin päälle ja saada mahdollisesti lisätty siihen koneelliset rummut ja laulua ja karjuntaa.
 
N-Trackin tilalle?Vai onko Pro tools parempi?vai mikä?
 
http://www.thomann.de/fi/steinberg_cubase_essential_5.htm
 
Tarvitseeko tälläistä nyt johonkin?ja mihin?Ihan oikeesti en tiedä?
 
http://www.thomann.de/fi/alesis_io2.htm
 
Tämäkö on hyvä mikki?Vai onko hinta/laatusuhteella parempia?
 
http://www.thomann.de/fi/studio_projects_b1.htm
 
Tarviiko jotakin piuhoja et saa yhdistetty tietokoneeseen?
dullelysium
28.11.2009 23:05:50 (muokattu 28.11.2009 23:07:32)
 
 
donmokoma: Selasin tunnin tätä viestiketjua mut ei selvinny
 
Pitäs saaha kotiin kelvolliset nauhotus vermeet lähinnä sähkökitaralle ja laululle mut ei oikeen ole selvinnyt et mitä kaikkea siihen tarvitsee?Toimiva läppäri windows vistalla,Sähkökitara LDT M-50 ja Yamahan 60 fx-112 vahvistin on jo ja ne on kelvolliset mutta nykyään kun "äänitän" N-Trackilla ja weppi kameran mikillä eli niiten tilalle tarviis laadukkaammat,helppokäyttöiset ja edulliset vehkeet.Ja tarkoitus olisi äänittää kitarariffejä kompin päälle ja saada mahdollisesti lisätty siihen koneelliset rummut ja laulua ja karjuntaa.
 
N-Trackin tilalle?Vai onko Pro tools parempi?vai mikä?
 
http://www.thomann.de/fi/steinberg_cubase_essential_5.htm
 
Tarvitseeko tälläistä nyt johonkin?ja mihin?Ihan oikeesti en tiedä?
 
http://www.thomann.de/fi/alesis_io2.htm
 
Tämäkö on hyvä mikki?Vai onko hinta/laatusuhteella parempia?
 
http://www.thomann.de/fi/studio_projects_b1.htm
 
Tarviiko jotakin piuhoja et saa yhdistetty tietokoneeseen?

 
Vastaan sen perusteella mitä tiedän/luulen tietäväni. Pro Tools, Cubase, Sonar luultavasti ajavat kaikki saman asian ja muutenkin hyvin samanlaisia. Itse käytän sonaria ja funkkaa todella hyvin.
 
Luultavasti tuo alesis toimii myös. Itse tosin ostaisin Line 6 toneportin jos kitaroita nauhoittelisin. Kuullut ainakin hyviä juttuja siitä, kun bändimme toisella kitaristilla kyseinen vehje. Tulee mukana vissiinsä kaikennäköisiä vahvistinmallinnuksia yms. Ja samalla laitteella voi laulun nauhoittaa myös.Hinnassakaan ei muistaakseni paljoa eroa.
 
Itsellä aikoinaan omistin Presonus Audioboxin ja se toimi kyllä ihan hyvin, mutta en oikein koskaan saanut konettani toimimaan täysin sen kanssa. Ostin sitten myöhemmin mikserin mikä on samalla audio interface ja toimii täydellisesti.
 
Mikistä en osaa sanoa mitään, mutta itse nauhoittelimme shure sm 57. En ole mikään hyvä miksaamaan tai masteroimaan, mutta jos se seikka sivuutetaan, oli soundikin mukava.
 
EDIT: Niin ja jos ostat tuon usb audio interfacen, niin et tarvitse sen j koneen välille, kuin sen usb johdon.
Take a gander the bigger they are the harder they fall
varakeef
29.11.2009 14:07:32
Ei ole mitään äänenlaadullista syytä vaihtaa N-trackista johonkin muuhun softaan.
 
Ehdottamasi äänikortti ja mikki ovat hyvät, sitten vaan opettelet käyttämään niitä ja softaasi.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Jeiska
30.11.2009 19:26:51
Morons! Olen luultavasti ostamassa Macbookprota. Se tulee Firewire 800-portin kanssa. Minun äänikorttini on kuitenki firewire 400:a käyttävä. Riittääkö, että ostan piuhan jolla saan vanhasta 9 pinnisestä liittimestä datan pihalle ja syötän sen uudella 6 pinnisellä liittimellä tietokoneeseen? http://www.thomann.de/fi/lindy_firewire_800_kabel_6_pol_3m_02.htm Tässä olisi esimerkki piuhasta
Where the fuck is my shoelace
gunner
30.11.2009 19:32:24
Jeiska: Morons! Olen luultavasti ostamassa Macbookprota. Se tulee Firewire 800-portin kanssa. Minun äänikorttini on kuitenki firewire 400:a käyttävä. Riittääkö, että ostan piuhan jolla saan vanhasta 9 pinnisestä liittimestä datan pihalle ja syötän sen uudella 6 pinnisellä liittimellä tietokoneeseen? http://www.thomann.de/fi/lindy_firewire_800_kabel_6_pol_3m_02.htm Tässä olisi esimerkki piuhasta
 
Toimii täydellisesti tollasella piuhalla.
Vauhti korjaa virheet
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)