Aihe: Aion hankkia edullisen mikserin. haluatko/voitko auttaa?
1 2
varakeef
19.01.2005 10:15:45
Mitä tässä tarkoittaa "tape in/out, S/PDIF koaxial @44,1kHz out for digital recording out, USB interface, " Pystyykö koaxialin avulla nauhoittamaan raidat erilleen? ja mitä ihmettä tuo USB interface tarkoittaa?
 
S/DIF vie (ja tuo) kaksi kanavaa digitaalisessa muodossa, samaa tavaraa tässä tapauksessa kuin master lineoutit, otaksuisin.
 
Mitä USB-interface tässä tapauksessa tarkoittaa selvinnee manuaalista. Ja selviääkin:
The MultiMix mixers also have USB audio, which allows direct computer audio interfacing for 16-bit simultaneous stereo input and output using standard recording software.
 
Siis ei mahdollista tämäkkään rööri raitojen kuljettamista tietokoneelle raita kerrallaan.
"Jos demo kuulostaa paremmalta kuin varsinainen äänitys, julkaistaan demo" - Rick Rubin
Xiauoko
25.01.2005 13:13:59 (muokattu 25.01.2005 13:14:55)
No niin. Mikseri on nyt sitten ostettu. Päädyin ostamaan Soundcraftin Spirit FX8:n. Käytettynä 350€ (Hyväkuntoinen. Mukana räkkiraudat + varamuuntaja)
 
http://www.soundcraft.com/product_sheet.asp?product_id=23
 
Thomann.de: http://www.netzmarkt.de/thomann/tho … sn=5094b835aba953270106e99e1ddaf522
 
Sain laitteen käsiini vasta ihan hetki sitten mutta oikein mukavalta peliltä vaikuttaa. Ja tässä on nyt sitten 8 mikkietuastetta. Direct outit (joko Pre tai Post EQ) ja Insertit löytyy. Ja vielä keikalle vähän Lexiconin efektiä tarvittaessa.
 
Etuasteet eivät ehkä ihan Mackie tasoa, mutta toivottavasti paremmat kuin Behringer/Phonic osastolla.
 
Kiitos kaikille ehdotuksia antaneille ja järkeä puhuneille. Seuraavaksi seuraaviin hankintoihin (monitorit, paremmat mikit, kuulokkkeet, äänikortti). Jeps.
www.dinomansik.tk
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)