Aihe: Behringer Eurorack MX1804x pilaa soundin?!
1 2
aimotuska
28.12.2005 12:32:31 (muokattu 28.12.2005 12:34:29)
Tuosta kestävyydestä, kyllähän paljon kalliimistakin ja arvostetummilta valmistajilta olevissa laitteissa on vikoja, mutta niistä ei olla niin halukkaita puhumaan vaan takuu yms. korjaukset hoidetaan vähin äänin yksityisesti toisin kuin behringerien kanssa, jolloin ekaks haukutaan laite mnetissä ja vasta sitten ihmetellää että mitä tuli tehtyä.
 
Ja taas pah. Tuo on taas yksi niistä vakiokommenteista behringer-ketjuissa. Jos behringerit kestäis aivan yhtä hyvin käsittelyä kuin esmes Crestit ja Midakset, niin luulis niitä löytyvän pilvin pimein ammattilaisten käytöstä. Mutta miten on, löytyykö? Ei. Ja usko pois, kyllä ne on moneen kertaan testattu ja todettu paskaksi vakavampaan käyttöön.
 
Jos äänibisneksellä tosissaan rikastuisi (ja vieläpä Suomessa) niin sittenhän se ei haittais hevon *ittua uusia vehkeet vaikka joka toinen päivä. Kamojen pitää olla luotettavia ja kestäviä, eikä niihin haluta satsata penniäkään ylimääräistä. Jos behringerit kestäis tosissaan monta vuotta raskaassa kiertuekäytössä ja vielä tekisivät sitä, mitä niiden kuuluu tehdä, niin kai niitä olis kaikki räkit täynnä.
 
Ja kalliimpia laitteita käsitellään varmasti varovaisemmin kuin satasen behringeriä.
 
Jos keikka on kiinni satasen behringeristä, niin heitteletkö sitä pitkin lattioita?
 
Itse muista hyvin vanhan Feedback distroyerin joka putos metrin korkeudesta lattialle ja ainoa vaurio oli rikkinäinen sulake, eikä siinäkään muistaakseni lukenut päällä että Behringer. Ainoa kerta mulla kun behringer on lakannut toimimasta.
 
Tulipahan todistettua tuokin lausahdus ketjun alkupäästä:
Ja se, että behringerin vehje toimii, tarkoittaa vähän liian monta kertaa vain sitä, että soundia menee sisään ja soundia tulee ulos.
My strength is that I can laugh at myself. My weakness, however, is that I don't have a choice.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)