G.O.S: jos jotaki kiinnostaa antaa mahollisuus miksata biisejä niin aika lyhkänen portfolio löytyy
https://soundcloud.com/ostrobothnia_studio
jos joku tarjoaa miksaus töitä niin ite miksauksesta ei ole veloitusta pelkästään jos siitä tykkää ja haluaa käyttää. torilla tavataan
https://muusikoiden.net/tori/?category=112
mitenkä päästä alkuun miksaus töissä, kun studioita ei ole kotipaikkani lähellä mihin voisi mennä oppipojaksi ja ainut bändi lähialueilla on omani ketä voisi nauhoittaa.
jos se olisi helppoa, kaikki tekisivät sitä. itsellä kaikki lähti halusta saavuttaa jotain mitä on kuullut äänitteillä ja halu pyrkiä samaaan. tuottajakoulussakaan (PIRAMK/Virrat '07) ei suoraan opetettu miksaamaan, vaan annettiin työkalupakkiin pari monitoimityökalua lisää. mikäli tähtäimessäsi on ainoastaan miksata muiden äänittämiä töitä, tuolla on loputon suo lähdemateriaalin suhteen:
https://cambridge-mt.com/ms/mtk/täytyy vaan saada ees yks hyvä case, joka sit toivon mukaan poikii uusia! muutenhan alalla ei ole mitään oikotietä onneen, täs +13v "valmistumisen" jälkeen poden yhä aivan kauheaa huijarisyndroomaa
e:
Mikael: Hoitaudu keikoille. tutustu bändeihin ja tarjoa itseäsi.
nää on hyviä neuvoja, jos sulla on laitteistoa niin opettele saamaan paras hyöytysuhde irti